Chodidlá v neistote: Nástrahy, ktoré môžu ohroziť váš svižný krok

13.11.2024

Zdroj: Adobe Stock Images

Páčil sa vám článok?

Väčšina z nás nevenuje chodidlám dostatočnú pozornosť, hoci ich nosíme všade – do práce, na výlety či do posilňovne. Naša nepozornosť k týmto hrdinským oporám však môže skončiť tým, že jedného dňa nás samé stopnú. Dôvodov je pritom viac, ako by sme čakali. Na nohy číhajú nepríjemné nástrahy od kolien až po nechty, a to nielen počas bežného dňa, ale aj na miestach, ktoré by sme považovali za “bezpečné”.

 Ktoré nástrahy môžu ohroziť váš svižný krok?

Intenzívne a časté bolesti kolena

Z hľadiska biomechaniky tvorí koleno a chodidlo jeden celok. Nesprávny pohyb či chybné postavenie chodidiel pri chôdzi alebo behu môže nadmerne zaťažovať kolenný kĺb a spôsobiť jeho bolesť. Chôdza s nesprávnym držaním chodidiel zvyšuje riziko osteoartritídy kolena až o 40 %. Pod intenzívnu bolesť kolena sa časom môže podpísať aj tzv. nadmerná pronácia, teda prepadávajúce sa vnútorné strany chodidiel, čo vedie k väčšiemu tlaku na vnútornú stranu kolena a môže vyústiť až do chronických zápalov.

Nepríjemná pleseň na nechtoch

Nepríjemná pleseň na nechtoch môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. Riziko je obzvlášť vysoké na miestach so zvýšenou vlhkosťou, ako sú verejné sprchy, sauny či bazény. Hoci sa môže zdať, že ide len o kozmetický problém, opak je pravdou. Nechty postihnuté plesňou sa môžu deformovať, hrubnúť a spôsobovať bolesť, dokonca až obmedzenie pohyblivosti.

 

Až 19 % ľudí, ktorí pravidelne navštevujú verejné kúpaliská, majú na nechtoch prítomné plesne. Ako prevencia sa odporúča dôkladné osušenie chodidiel a pravidelné používanie antimikotických sprejov. Kúpeľné procedúry správne nastaveného liečivého kúpeľného pobytu dokážu pôsobiť blahodarne, no aj tieto miesta môžu zároveň predstavovať pre chodidlá riziko.

 

Dlhodobý kontakt s teplou vodou oslabuje prirodzenú ochrannú vrstvu kože, čím je pokožka zraniteľnejšia voči infekciám. Navyše, dlhodobé státie v bazéne či na horúcich kameňoch môže spôsobiť problémy so žilami a následné opuchy chodidiel.

Otlaky, pľuzgiere a nesprávna obuv

Chodidlá často trpia aj pod nesprávne zvolenou obuvou, čo môže viesť k bolestivým otlakom či pľuzgierom. Obuv, ktorá je príliš úzka, stláča prsty a deformuje klenbu. Vysoké podpätky zase nútia chodidlo do neprirodzenej polohy, čím sa zvyšuje tlak na jeho prednú časť a spôsobujú dlhodobé ťažkosti. Nie je to žiadna zábava a podľa odborníkov je dokonca nesprávna obuv priamou príčinou až 60 % všetkých problémov s chodidlami.

 

Nepodceňujte teda svoje chodidlá a majte na pamäti, že ich zdravie je základom zdravého pohybu!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah

Páčil sa vám článok?