ROZHOVOR Utopenie je najčastejšou príčinou úmrtia detí: Projekt bezplatných kurzov učí bratislavských žiakov plávať
Zdroj: BN
Mení životy detí! Vďaka IVANOVI KRIŠTOFOVI sa bratislavské deti na základných školách učia a naučia plávať. Rodičov to nestojí jediný cent. Na začiatku bola len myšlienka, ktorá má dnes skutočné výsledky. Pre svoj projekt bezplatného plávania získal renomovaných finančných sponzorov a portfólio športu chce v budúcnosti rozšíriť. Rozprávali sme sa autorom myšlienky a celého projektu bezplatného plávania.
Ako a kde vznikla myšlienka, aby sa bratislavské deti učili plávať v rámci predmetu telesnej výchovy?
Bolo to veľmi jednoduché. Môj syn je reprezentantom Slovenska v plávaní. Sám som plavec. Aj preto máme k tomuto športu blízko. Spolu s kamarátom, ktorý bol viceprezidentom Slovenskej plaveckej federácie, sme si povedali, že primárne chceme dostať deti k športu a pohybu. Plávanie nám bolo najbližšie.
Mali ste myšlienku a sen urobiť niečo pre deti. Boli začiatky ťažké, alebo od začiatku bol projekt úspešný?
Založili sme občianske združenie. Primárnou snahou bolo sprostredkovať plávanie pre deti z finančne znevýhodnených rodín. Financovali sme to z externých zdrojov a grantov. Tým, že deti mali plávanie zadarmo, tak príliš nechodili. Zároveň sme nevedeli kumulovať také zdroje, ako by sme si predstavovali. Mali sme prenajaté dráhy a rodičia deti na plávanie nepriviedli. Povedali si, veď je to zadarmo.
Po takomto prístupe a nezáujme rodičov ste museli byť frustrovaní.
Nevzdali sme sa a išli ďalej. Oslovili sme starostku v Chorvátskom Grobe, chceli sme to vyskúšať priamo v škole. Dočkali sme sa fenomenálneho úspechu - vyše 400 detí plávalo počas telesnej výchovy. Pre tieto deti sme mali ešte peniaze z grantov.
Čo bolo ďalej a ako ste sa dostali s projektom do hlavného mesta?
Roky sa poznám s investičným riaditeľom JTRE Jurajom Kalmanom. Bol výborným plavcom. Myšlienkou sa nadchol a rozhodol sa, že osloví riaditeľku školy, kde chodil jeho syn. Vzhľadom k tomu, že to bola škola v Starom Meste, oslovili sme starostu Mateja Vagača, či by neprevzal záštitu nad týmto projektom. Zriaďovateľom základných škôl v Bratislave sú mestské časti, na čele ktorých stojí starosta. Starostu myšlienka nadchla a povedal, že by takýto projekt chcel pre všetky školy v jeho mestskej časti. Bol to však dosť veľký objem peňazí. Na to sme potrebovali nájsť stabilného finančného partnera. Starosta nám povedal, že v tomto máme voľnú ruku.
Ivan Krištof.
Peniaze sa vždy zháňajú ťažko...
V JTRE si prešli nápad a rozhodli sa, že nás podporia a pôjdu do toho. Poskytli nám peniaze, ktoré sme potrebovali pre všetky deti na prvom stupni v Starom Meste. Plávanie sa tak v Starom Meste rozbehlo a je naozaj veľkým úspechom. O plávanie mali záujem aj iné mestské časti. JTRE tak dnes financuje plávanie pre deti v Starom Meste, Dúbravke, Vajnoroch, Novom Meste a samozrejme aj v Chorvátskom Grobe.
V iných mestských častiach deti neplávajú?
Plávajú. V iných mestských častiach máme zas iných finančných partnerov, aby žiadne deti neboli diskriminované.
Kto je najväčším finančným podporovateľov projektu plávania pre deti?
V Bratislave na prvom stupni základných škôl je okolo 16 500 detí. Všetky tieto školy sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mestských častí. Do projektu plávania sa zatiaľ zapojilo vyše 12-tisíc detí v aktuálnom školskom roku 2024 – 2025. Len JTRE z toho pokrýva polovicu.
Aké máte výsledky? Môžete zodpovedne povedať, že deti sa absolvovaním vašich kurzov naučili plávať?
Robíme nulový nábor a máme stopercentnú účasť. S výnimkou, keď sú deti choré. Sme v opačnej situácii ako športové kluby. Sme totiž súčasťou vzdelávacieho procesu. Zistil som, že za 30 rokov sa nehodnotil posun detí v rámci fyzickej kondície. Minulý rok sme preto vypracovali softvér, na základe ktorého deti meriame. A dnes sa môžeme pochváliť dátami. Nerozprávame, ale máme výsledky.
Čo ste zistili? Čo vám tieto dáta ukázali?
Utopenie je najčastejšou príčinou úmrtia detí v strednej Európe. Chceli sme tieto nelichotivé štatistiky zvrátiť. Mnoho detí, ktoré sme učili, sa nevie vo vode zorientovať. Netušia, kde sú, kde je vrch a kde spodok. Je to ako v lavíne. Prepadajú panike. Naším cieľom bolo, aby sa vo vode zorientovali a vedeli preplávať jeden bazén, čo je 25 metrov. Až vtedy môžeme povedať, že vedia plávať. Deti absolvujú päť 60-minútových hodín.
Dĺžka 25 metrov bez ohľadu na štýl plávania?
Presne tak. My nie sme športový klub, ktorý chce deti doviesť k výkonnostnému plávaniu. Ak majú talent, radi ich posúvame do športových klubov. Keď k nám deti prídu, tak len 30 percent z nich prepláva 25 metrov. Keď ukončia kurz, je to vyše 80 percent. Takže nárast je viac ako 2,5-násobný. Štatisticky sa na našich kurzoch naučí ročne plávať 6-tisíc detí len v Bratislave.
Stretli ste sa u komunálnych politikov s rozpačitými reakciami, keď sa dozvedeli, že plávanie pre deti v ich mestských častiach má financovať najväčší developer na Slovensku?
Nie. Práve naopak, všetci starostovia boli potešení, že všetky deti budú plávať.
Na konci kurzov deti dostávajú „mokré vysvedčenia“. Starostovia sa odovzdávaním mokrých vysvedčení chvália na sociálnych sieťach a v miestnych novinách. Dokážu sa pri tejto príležitosti spojiť s finančnými partnermi?
Starostovia alebo vicestarostovia radi chodia a odovzdávajú mokré vysvedčenia z akejkoľvek mestskej časti. Poviem to tak, že pre deti sa mestské časti rady spoja s finančným partnerom. A sú aj časti, ktoré sa z nejakého dôvodu nechcú spájať s finančným partnerom.
Spomenuli ste, že aj v tomto školskom roku budú deti v Bratislave plávať. Chcete tento projekt zachovať s finančnými partnermi aj do budúcnosti?
Od finančných partnerov máme prisľúbené, že pôjde o dlhodobý projekt. Máme ambíciu sprevádzať deti celý prvý stupeň. To znamená, od prvej triedy až po štvrtú. A na to potrebujeme mať stabilné finančné zázemie. Rovnako s odborníkmi pripravujeme ešte jeden projekt, a to sú pohybové aktivity.
(lb)