Symbol na nových sanitkách v Bratislave ukazuje, ako môžete zachrániť život. Stačia ruky!
Zdroj: Záchranná zdravotná služba Bratislava
Všimli ste si v uliciach hlavného mesta sanitky označené veľkým červeným srdcom? Ide o vizualizáciu motívu resuscitácie, ktorá pripomína, že pri náhlom zastavení krvného obehu môže aj laik zachrániť život človeka.
Prvé takéto vozidlá získala Záchranná zdravotná služba Bratislava (ZZS Bratislava) ešte v lete a postupne prichádzajú ďalšie. Všetky spĺňajú vysoký štandard materiálno-technického vybavenia ambulancie ZZS. Sanitky majú tiež chránený ambulantný priestor na prevoz infekčných pacientov. „Germicídny žiarič, ionizátor vzduchu a generátor ozónu zabezpečia, že bezprostredne po prevoze infekčného pacienta je ambulancia schopná vlastnej dezinfekcie, a to bez potreby vonkajšieho zásahu. Tým sa skracuje pripravenosť ambulancie na ďalší výjazd,“ vysvetlila hovorkyňa ZZS Bratislava Darina Schreková.
Spomínaná vizualizácia motívu resuscitácie na vozidlách má podporiť povedomie o kardiopulmonálnej resuscitácii (KPR), ako aj postupu pri poskytovaní prvej pomoci. Pri náhlom zastavení krvného obehu totiž nie je čas na premýšľanie, už do piatich minút odumiera mozog, čo môže mať fatálne následky. „Život človeka je v rukách záchrancu a v poskytnutí prvej pomoci, ktorá je v takýchto prípadoch kľúčová. Je preto nesmierne dôležité, aby do príchodu záchrannej zdravotnej služby dokázal poskytnúť prvú pomoc prostredníctvom kardiopulmonálnej resuscitácie úplne každý,“ zdôraznila Darina Schreková.
Pohľad na sanitné vozidlá označené spomínaným symbolom KPR nám pripomínajú život zachraňujúcu „rovnicu oživovania“ 30:2, teda 30 stlačení hrudníka rukami : 2 vdychy do úst postihnutého. Záchranári tvrdia, že KPR, ktorú začne laik, zvyšuje nádej na prežitie dvoj- až trojnásobne. „Strach z neistoty a pocitu nesprávne poskytnutej prvej pomoci sú často zbytočným strašiakom. Akákoľvek prvá pomoc je vždy lepšia ako žiadna,“ doplnila hovorkyňa.
• Nezabudnite
Ak nájdete osobu v bezvedomí, ktorá nereaguje, nedýcha alebo dýcha s veľkými problémami, ide o život ohrozujúci stav! Najdôležitejším signálom býva fakt, že sa postihnutý nehýbe, nereaguje na oslovenie ani na zatrasenie či bolestivý podnet a nedvíha sa mu hrudník pri dýchaní. Zavolajte ihneď na tiesňovú linku 155 a kým dorazí záchranka, konajte. Operátor tiesňovej linky 155 vám bude nápomocný a bude vás inštruovať.
(ts, ac)
Zdravie: Počet prípadov potravinovej intolerancie rastie
Počet prípadov potravinovej intolerancie rastie. Upozornila na to imunoalergologička Veronika Mundoková Csibová zo synlabslovakia. Spôsobené to podľa nej môže byť množstvom konzervačných látok v strave, ale aj posunom v diagnostike.