Občania protestujú proti cyklotrónovému centru, odborníci ich obavy odmietajú
Nechceme zomrieť na rakovinu kvôli cyklotrónu! Neplytvajte štátnymi peniazmi - sú z našich daní! Týmito heslami uvádzajú petíciu proti výstavbe cyklotrónového centra (CC) SR v areáli Slovenského metrologického ústavu (SMÚ) jej organizátori. Dodajme, že CC SR je obrovský projekt, ktorý svojím významom presahuje hranice Bratislavy, ale aj celej republiky.
BURCUJÚCA PETÍCIA
Organizátori petície (mená členov petičného výboru máme v redakcii) tvrdia, že cyklotróny sú „významnými zdrojmi škodlivého rádioaktívneho žiarenia“ a z hľadiska nebezpečnosti patria do tej istej kategórie ako jadrové reaktory. „Pri predpokladanej životnosti 30 rokov budú vypúšťať rádioaktívne kvapalné odpady do kanalizácie a zamorovať ovzdušie rádioaktívnymi plynmi a aerosólmi,“ uvádzajú. „Rádioaktívne žiarenie produkované cyklotrónmi sa bude prejavovať vznikom radiačných polí, ktoré budú zasahovať aj mimo hraníc SMÚ až po obytné bloky.“
Pre veľký rozsah petície ju nezverejňujeme celú, spomeňme ešte iba, že organizátori kritizujú investora - Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR - napríklad aj za to, že plytvá peniazmi daňových poplatníkov. Tvrdia totiž, že realizácia CC SR znehodnotí najnovší objekt Slovenského metrologického ústavu, ktorý stál 150 miliónov a výstavba mimo areálu by stála iba polovicu nákladov, ktoré si vyžiada výstavba v SMÚ.
NAČO NÁM JE CYKLOTRÓN?
O vyjadrenie sme požiadali jedného z najkompetentnejších - prof. RNDr. Jána Ružičku, DrSc. z ÚNMS, ktorý je výkonným tajomníkom Koordinačnej rady CC SR. „Už tvrdenie v nadpise petície je priam urážkou všetkých odborníkov, ktorí sa na projekte podieľajú,“ uviedol. „Pravdou je presný opak - cyklotrón je tu práve na to, aby pomáhal liečiť rakovinu.“
Na čo slúžia cyklotróny a pozitrónové tomografy? Cyklotróny okrem toho, že sú vhodnými zariadeniami na liečbu i diagnostiku najmä nádorových ochorení, vyrábajú rádionuklidy na diagnostiku týchto zhubných ochorení pomocou pozitrónovej emisnej tomografie (PET). Zariadenia, ktoré využívajú pozitrónové žiarenie nuklidov na zobrazenie orgánov pacienta, dokážu zdanlivo nemožné: ak sa pacientovi podá kontrastný roztok, obsahujúci rádioaktívny prvok, dokážu na základe jeho putovania v organizme odhaliť nielen rozvíjajúci sa rakovinový nádor, ale dokonca aj miesto, kde by mohol v budúcnosti vzniknúť. Umožňujú teda diagnostikovanie obávaných onkologických ochorení vo veľmi včasnom štádiu, čo môže byť pre postihnutého osudovo dôležité. „Technológia je známa už asi 70 rokov, prvý cyklotrón bol postavený v roku 1932,“ uviedol prof. Ružička., „V celosvetovom meradle sa uvedenými technikami vyšetruje ročne až jeden milión ľudí. V najbližších piatich rokoch sa počet zariadení, aké budujeme v SMÚ, vo svete strojnásobí.“
Aby sme plne pochopili, o čo ide, treba uviesť aj to, že pri tejto metóde diagnostiky sa využívajú rádionuklidy s veľmi krátkym polčasom rozpadu - od dvoch do 110 minút. Preto je ich dovoz problematický - za pár hodín prestanú existovať a nie sú použiteľné na pôvodný účel.
„Projekt CC SR umožní Slovensku mať vlastnú výrobu rádiofarmák, čo odbúra problémy pri diagnostikovaní a liečbe nádorových, ale aj srdcovocievnych a mozgových ochorení, ktoré sú najčastejšími príčinami úmrtia obyvateľov Slovenska.“
NÁKLADY A RIZIKÁ
Za urážajúce pokladá prof. Ružička aj tvrdenia organizátorov petície o plytvaní peniazmi daňových poplatníkov. „Cyklotrónové centrum je budované z prostriedkov pochádzajúcich z deblokácií, daňových poplatníkov teda nestojí ani korunu,“ konštatoval. „Investície sú minimálne, pretože sa využívajú už existujúce objekty v SMÚ. Treba dodať, že kapacity SMÚ sú predimenzované, pretože pôvodne mal slúžiť pre celú bývalú ČSSR.“
Obavy z rádioaktívneho ožiarenia pokladá prof. Ružička za úplne neopodstatnené. CC SR je navrhované tak, aby bol jeho vplyv na zdravie pracovníkov a obyvateľstva v okolí zanedbateľný. Vykonala sa štúdia hodnotenia ožiarenia obyvateľstva prírodnými zdrojmi ionizujúceho žiarenia na území okolo lokality výstavby CC SR v Karlovej Vsi do vzdialenosti 500 m a štúdia hodnotiaca ožiarenie obyvateľstva v dôsledku prevádzky CC SR. Z týchto štúdií, rátajúcich s rôznymi zhodami okolností, vyplýva, že „už v prvých obytných domoch pri CC SR je efektívna dávka v dôsledku prevádzky CC SR viac ako 100-krát menšia v porovnaní s efektívnou dávkou od prírodného pozadia“. Inak povedané, radiačná záťaž obyvateľstva v dôsledku prevádzky CC SR bude zanedbateľná.