Triedením šetríme prírodu, ale aj peniaze
Laikovi sa isto zdá, že tým, keď odpad z domácnosti riadne vysype do kontajnera na to určeného, všetko je v poriadku. Nie je to však tak. Pri dobrej organizácii triedenia odpadu by sme mohli v domácnosti znížiť odpad určený do spaľovne alebo na skládku asi o 50 %.
Vo Viedni sa v rokoch 1997 - 1999 triedením odpadu podarilo získať každoročne 39-40 % druhotných surovín. Pre porovnanie, u nás úspešnosť v získavaní druhotných surovín z domového odpadu predstavuje 1,5%! V dôsledku netriedenia odpadu pri zdroji, sa do spaľovne dostávajú cenné druhotné suroviny. Spaľovňa vo Vlčom hrdle dosiaľ nedisponuje zariadením, v ktorom by sa zachytávali najjedovatejšie toxické látky ku ktorým patria napr. dioxíny. Tie vznikajú pri spaľovaní PVC alebo chlórovaného papiera. Dioxíny sú toxické a karcinogénne pre organizmy, spôsobujú zníženú imunitu organizmu, poškodzujú pečeň, kožu. Pri spálení 1 tony TKO vznikne asi 6000 m3 spalín a 300 kg popola, ktorý je často nebezpečným odpadom s vysokou koncentráciou a ten sa ukladá na skládky. To znamená, že spálením sa odpadu nezbavíme, iba ho premeníme na iný odpad.
Tony zeleninových a ovocných šúp, záhradný odpad, zeleň, zvyšky jedál sa zatiaľ stále vyhadzujú do smetia. Zmiešané s ostatnými zložkami odpadu zhoršujú ich negatívny vplyv na skládkach a spaľovniach. Pritom existujú technológie - kompostovanie, ktoré tieto látky neškodne premieňajú na užitočné hnojivo.
Vyhadzovaním papiera do smetí s ostatným odpadom sa na Slovensku zničí ročne 3000 ha lesa v skládkach a spaľovniach, čo predstavuje asi 2/3 použitého papiera. Vytriedením okolo 1000 ton starého papiera a jeho využitím vo výrobe nového papiera sa zachráni asi 1 ha 100-ročného lesa. Sklo sa dá dobre recyklovať a napriek tomu len asi 1 z 20 fliaš je dnes recyklovaná.
Ako pomôcť tak ťažko skúšanému životnému prostrediu? Nekupujte tovar s niekoľkými obalmi, ak je na výber, kupujte radšej v sklenených obaloch, nespaľujte domáci odpad na záhradke. Požiadajte svojich poslancov, aby v programe odpadového hospodárstva neboli len proklamované ciele minimalizácie a separácie odpadu, ale aby sa aj realizovali v praxi.
M. Bujňáková
LIST ČITATEĽA