Napísali ste nám 09/2001
Už niekoľko rokov míňame desiatky miliónov korún na projekt metra, i keď každý triezvo uvažujúci odborník i laik musí priznať, že na jeho výstavbu niet peňazí. Zato financie na výstavbu mesta v priestoroch bývalej Vydrice by radi poskytli mnohí zahraniční investori, ale mestskí radní radšej nechávajú túto lukratívnu časť už desať rokov beztrestne pustnúť.
Nečítal som síce žiaden návrh, čo s týmto stavom robiť, ale zato som sa dočítal, ako ľahko by sa dala znížiť úroveň tejto prístupovej komunikácie, aby sa celá ulica dala prekryť betónovou platňou!!! Ja som tiež uronil slzu, keď komunistickí architekti a stavbári urobili tento tragický zásah do Starého Mesta, ale som aj realista, ktorý si nemyslí, že takáto plastická operácia je pri dnešnej finančnej situácii mesta vôbec hodná slova, nieto hlbokej odbornej úvahy.
Obráťme však list. Z Karlovej Vsi a z Mlynskej doliny vedie štvorprúdová cesta do centra mesta. Od ústia tunela po Rybársky cech je táto trasa zúžená na dva pruhy. Pre túto banálnu záležitosť, ktorá sa dá stavebne zvládnuť za niekoľko mesiacov, sa tvoria každé ráno smerom do mesta a každý podvečer von z mesta nekonečné kolóny áut, len polícia vie, koľko dopravných nehôd sa tu vyskytne mesačne a s akým finančným deficitom.
Riešiť túto situáciu a následne konať v záujme revitalizácie bývalej Vydrice však nie je v silách kompetentných. Údajne kvôli územnému plánu, ktorý tu ráta so zastávkou metra. Nechcem vypovedať nevypovedané, ale niekto by si mal spytovať svedomie, ak záujmy obyvateľov mesta ešte niečo znamenajú.
Juraj Gál, Bratislava
LIST ČITATEĽA
Bývam v dome na Mostovej ulici 4, ktorý priamo susedí s hotelom Carlton. Investor prestavby hotela si najal firmu Cotecno, ktorá zabezpečuje všetky stavebné práce. Zdá sa, akoby táto firma zabudla, že súčasťou jej vzťahu s investorom sú aj dobré vzťahy s komunitou, ktorá sa nachádza v okolí stavby. Prácami boli priamo dotknuté niektoré domy na Mostovej ulici, Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici.
Mnohokrát ťažké mechanizmy pracovali nonstop. Vo vnútri hotela sa takisto počas víkendu pracuje, vŕta, búcha. Svetlík v našom dome je zahádzaný odpadom, ktorý firma Cotecno sľúbila pravidelne vyhadzovať. Pri výstavbe použili vodovzdorný betón bez najmenšej zodpovednosti za zaizolovanie priestorov, ktoré vzniknú medzi novou betónovou stenou hotela a starou tehlovou domu. Po dažďoch sa medzi dvomi stenami nazhromaždila voda, ktorá sa dostala až do bytu. Po urgenciách sa medzery zaizolovali, avšak na sľúbenú opravu zatečenej steny v našom byte sa akoby zabudlo.
Pred rokom a pol nám v byte Cotecno vymenilo na vlastne náklady okná, stropy a vymaľovali dve izby. Aj keď to napriek sľúbenému týždňu trvalo päť, aj to je lepšie ako nič. Statika domu je porušená, steny popraskané. Vypracovala sa odborná správa s návrhom opraviť vzniknuté škody, no na naše mnohé otázky kedy, sme mnohokrát našli len vypnuté telefóny, prípadne ďalšie sľuby.
Aby bolo jasné - nie sme chronickí sťažovatelia, ale mladí ľudia, ktorí sú radi že sa v meste stavia a že v Bratislave pribudne atraktívna lokalita. Chápeme normálne obmedzenia pri stavbe, ale postup Cotecna je nepochopiteľný. Heslo investora, že Carlton je „najlepšia adresa v meste“ tak získa trpký význam.
Roman Čmelík, Staré Mesto
LIST ČITATEĽA