Máte problémy so spánkom? Počítanie ovečiek nefunguje
Zdroj: Shutterstock
Podľa odborníkov by ľudia mali chodiť spávať pravidelne, počas dňa by mali dodržiavať pravidelnú životosprávu, večer nejesť ťažké jedlá. Pravidelná fyzická aktivita pre dobrý spánok je namieste počas dňa, ak si chcete zabezpečiť dobrý spánok, treba sa vyhýbať aj stresu.
Sedem otázok o spánku
Musím spať osem hodín?
Nie je to nevyhnutné, ale ide skôr o spánkový priemer zdravého dospelého človeka. Ak dáte dospelému človeku k dispozícii neobmedzenú dobu spánku, väčšina bude spať sedem až deväť hodín. Všeobecne sa dĺžka spánku znižuje. Kým v roku 1910 bol spánkový priemer 9 hodín, v roku 2005 už to bolo len sedem.
Môžem dohnať spánkový deficit cez víkend?
Cez víkend si môžete dopriať viac spánku, ale svojmu zdraviu tým nijako neprospejete. Telo a mozog majú neuveriteľnú schopnosť regenerácie, keď s nimi zachádzate tak, ako máte. Ak máte nepravidelný spánok, pripravujete sa o REM cykly, ktoré ovplyvňujú pamäť, koncentráciu, motorické schopnosti aj emočnú kontrolu.
Radíme: Lekár nemusí vyhovieť každej požiadavke pacienta
Pacienti často požadujú od lekára rôzne úkony alebo predpísanie liekov, ktoré si určia sami. Podľa Ivana Humeníka z advokátskej kancelárie h&h Partners lekár nie je povinný pacientovi vo všetkom vyhovieť.
To už je hazard so zdravím. Na vyšetrenie u špecialistu môžete čakať aj mesiace
Najbližší voľný termín u neurológa o tri mesiace, u ortopéda o niekoľko týždňov, na endokrinológii dokonca o pár mesiacov. Taká je realita slovenského zdravotníctva. Ani Bratislava nie je výnimkou, čakacie lehoty u špecialistov sa rátajú na týždne, až mesiace.
Starí ľudia potrebujú menej spánku?
Dvanásť až štrnásťhodinový spánok, ktoré sme si užívali ako deti, sa postupom času skracuje a spánková potreba sa ustaľuje v období puberty. Starí ľudia potrebujú spať rovnako dlho ako mladí, ale mení sa ich kvalita spánku. Častejšia trpia poruchami spánku, spávajú aj počas dňa, takže sa im mení aj celkový cyklus.
Pomôže k osvieženiu krátke zdriemnutie?
Napriek hektickej dobe, 15 minútové zdriemnutie počas dňa osvieži nielen telo, ale aj mozog. Vyhnite sa dlhému vylihovaniu počas dňa, po ktorom budete iba malátni a viac unavení.
Je chrápanie nebezpečné?
Ak je chrápanie len kozmetickou poruchou, ktorá znemožňuje pokojný spánok ostatným v miestnosti, samo o sebe nie je nebezpečné. Lenže často je chrápanie symptómom oveľa horšej poruchy, ktorá sa nazýva spánkové apnoe. V dýchaní sa objavujú dlhé prestávky, ktoré vedú k zhoršenému okysličeniu krvi. Ak chrápete, mali by ste tento problém konzultovať so svojím lekárom.
Počas spánku mozog odpočíva?
Mozog nespí, naopak, aj v noci počas spánku intenzívne pracuje. Musí kontrolovať činnosť celého organizmu, aby vám neprestalo biť srdce, aby ste neprestali dýchať, aby tráviaci systém pokračoval vo svojej práci. Navyše mozog produkuje všetky sny a nočné hrôzy. Sny predstavujú spôsob, ako sa mozog vyrovnáva s podnetmi, ktoré na neho vplývali počas dňa.
Keď nemôžem zaspať, mám počítať ovečky?
Je mylným presvedčením, že keď nemôžete zaspať, alebo sa v noci prebudíte, mali by ste zostať ležať v posteli a snažiť sa za každú cenu zaspať. V skutočnosti práve týmto správaním znižujete pravdepodobnosť, že sa vám to podarí. Mnoho účinnejšie je vstať a niečo robiť - čítať si, osprchovať sa... O dvadsať či tridsať minút proces spánku zopakujte.
(ben)