Nezaberajú vašim deťom lieky proti horúčke? Pediater vysvetľuje príčiny

23.1.2019
Pediater

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Nízke počiatočné a následné dávky liekov proti teplote. Podľa detského lekára Jozefa Marca je však najčastejšia príčina dehydratácia.

,,Horúčku najčastejšie spúšťa telo samo ako reakciu na infekciu, reaguje na ňu ako na prehriatie- snaží sa tepla zbaviť,“ vysvetľuje detský lekár Jozef Marec.

 V súčasnosti máme podľa neho k dispozícii v podstate dva lieky, ktorých účinnosť je porovnateľná. Porovnateľné je aj dávkovanie a liekové formy. ,,Vzhľadom na bohatú ponuku foriem, kombinácií, chutí nie je problém vybrať si pre vaše dieťa tú najvhodnejšiu formu ibuprofenu (známejší ako ibalgin) alebo acetaminofen - paracetamol, bežne známy ako paralen. Oba lieky sú podľa mňa porovnateľné účinné na teplotu a bolesť,“ hovorí lekár.

Prečo tieto potentné lieky niekedy zlyhávajú? Podľa pediatra Marca ide o tri príčiny:

  1. Primárna necitlivosť termostatu na daný liek. Je to skôr teoretická príčina a pri infekčnej horúčke mne neznáma. Môže by súčasťou tzv. centrálnej horúčky – po prekonaní napr. encefalitídy je termostat pokazený. 
  1. Nízke počiatočné a následné dávky, čiže poddávkovanie. Nie je jasné, prečo výrobcovia ibuprofenových sirupov odporúčajú na liečbu na letákoch dávky nižšie ako odborníci - pediatri. Bežná jednotlivá dávka je 10 mg na kilogram telesnej hmotnosti dieťaťa, čo sa veľmi ľahko dá vyrátať. Výrobca však dodáva k lieku odmerku, kde sú odporúčané dávky asi o 2 až 3 mg/kg telesnej hmotnosti nižšie a to je dosť zásadný deficit liečivej dávky. Rodičia nám často nechcú veriť, že výrobcom doporučenými dávkami svoje dieťa poddávkovávajú a nemôžu sa diviť, že sa efekt nedostaví až taký ako by sa mohol.

 Dávku 10 mg/kg ibuprofenu štyrikrát denne (6 hodinový interval) je možno podať dieťaťu od 3 mesiacov bez problémov a pod to sa kedykoľvek podpíšem. U detí do troch mesiacov je vhodné začať dávkou polovičnou, prípadne ju v druhej dávke zvýšiť. Najlepšia forma je cez ústa, čípky - a to sa týka aj paracetamolu aj diazepamu, aj kortikoidov - sú menej spoľahlivé, lebo sliznica konečníka nie je typický vstrebávač liekov.

Podobne je na tom aj paracetamol, dávka na jedno použitie 10-15 mg/kg telesnej hmotnosti je bezpečná. Je aj odporúčanie pri vyššej teplote podať dieťaťu nad 8 mesiacov úvodnú dávku 30mg/kg  a potom nechať dlhší interval. V tomto dávkovaní sú oba lieky efektívne a bezpečné, pri paralene treba rešpektovať ďalšie lieky.

  1. Najčastejšia príčina, prečo lieky proti teplote zlyhávajú, je dehydratácia. Je veľmi fajn, že tento nebezpečný stav je už hodne v povedomí verejnosti a mamičky sa snažia dávať počas horúčky svojim deťom čo najviac piť. Nie vždy to však stav dieťaťa dovolí (vracanie, mrzutosť) a nie vždy sa dávajú vhodné tekutiny. A čo piť? Najlepšie je učiť svoje dieťa už od malička piť čistú vodu, v útlom veku cca do 6 mesiacov prevarenú a odstátu. Nemusíte kupovať Lucku, aj obyčajná voda je dobrá. Obávaný chlór vyprchá prevarením, prípadne odstátím po niekoľkých hodinách - uvádza sa, že stačí aj pol hodiny. Rozhodne nie sú vhodné rôzne sladené nápoje, ani ovocné šťavy. Slabučký čierny čaj je vhodný neosladený, bylinkám by som sa tiež radšej vyhol. Vodu možno ochutiť kvapkou citróna a štipkou hroznového cukru – glukózy, hlavne ak dieťa nechce jesť. Dodá trochu energie.

 Kombinácia liekov – ibuprofen a paralen, vôbec nie je dobrá

Môže sa však stať, že aj napriek dostatočnému príjmu tekutín sa dehydratácia prehĺbi. Nemusí byť ani sprevádzaná pocitom smädu, skôr naopak. Okrem studených končatín a obmedzenej tvorby moču ( menej ako 6 plienok za deň) to poznáte aj tým, že doposiaľ dobre zaberajúce lieky od teploty začínajú zlyhávať.

Organizmus totiž stratil veľa jediného chladiaceho média, ktoré má – vody. Najúčinnejšie mechanizmy chladenia - kožné dýchanie a potenie sú oslabené a pokiaľ sa centrálny termostat sám neopraví, lieky sa stávajú neefektívne.

Je veľmi frustrujúce a stresujúce pre rodiča, ak nemôže svojmu dieťaťu vysokú teplotu znížiť. Termostat je bičovaný liekmi, ale jeho snaha je márna - chladič je prázdny. Siaha sa potom aj po kombinácii liekov - ibuprofen+ paralen, ale to už vôbec nie je dobre. Vzhľadom na príčinu nemožno očakávať efekt kombinácie a navyše, každý z nich má svoju slabinu. Paralen - pečeň, ibuprofen - obličku a žalúdok.

Ak podávame dieťaťu ibuprofen a prejavuje sa dehydratácia, dá sa povedať, že trpia obličky. Aj v odporúčaní pre spotrebiteľa býva pri ibuprofene poznámka o dostatočnej hydratácii. Ak k takto bičovanému organizmu pridáme ešte paracetamol, bude trpieť aj pečeň, pričom efekt sa aj tak nedostaví.

 Ak nie je možné zvýšiť príjem tekutín bežným spôsobom, čo väčšinou v takom stave už nie je, je potrebná hospitalizácia v nemocnici a prívod tekutín infúziami. Dehydratácia v pokročilejšom štádiu je totiž často sledovaná poruchami vnútorného prostredia a laboratórnymi príznakmi zníženej funkcie obličiek. Netreba sa hospitalizácii brániť. Nie je síce vylúčené, že by sa dieťa aj z takejto teploty zotavilo časom samo, ide však o to, že horúčka nie je choroba a zároveň s manažmentom horúčky treba samozrejme hľadať a liečiť jej príčinu.

(ben)

Páčil sa vám článok?