VIDEO a FOTO: Vďaka projektu Housing Cverna dostali šancu na lepší život štyria ľudia bez domova

2.12.2018
0

Zdroj: Vagus

Páčil sa vám článok?

V júni bol spustený projekt občianskeho združenia VAGUS, ktoré umožňuje ľuďom bez domova, aby sa dostali k nájomným bytom. V pilotnej verzii v spolupráci s Nadáciou Cvernovka dostali takúto možnosť štyria ľudia (- z toho jeden pár), ktorí majú k dispozícii momentálne tri bytové jednotky.

Občianske združenie VAGUS sa už dlhodobo angažuje v oblasti sociálnej práce s ľuďmi bez domova. Predovšetkým sa zameriava na tri hlavné aspekty, a to zdravotnú starostlivosť, sociálne poradenstvo a samotnú cestu z ulice.  V júni toto zruženie spustilo projekt, ktorý umožnil, aby sa takíto ľudia dostali k nájomným bytom a takto sa dostali z ulice. Projekt Housing Cverna ukončuje bezdomovectvo a využíva pri tom prvky prístupu Housing First (bývanie ako prvé).

Budova bývalého internátu v areáli Novej Cvernovky sa nachádza na Račianskej ulici. Nájomná zmluva sa podpisuje na rok s cieľom ďalšieho predĺženia. Nájomníci tu môžu bývať za nižšiu sumu, ako je suma komerčného nájomného. Takto si môžu nájsť stabilnú prácu a dostať sa tak späť do bežného života. Program je nastavený tak, že prvé dva mesiace tu mohli ľudia bývať zadarmo, neskôr platia štartovacie nájomné, ktoré sa postupne zvyšuje. Počas celej doby nájmu OZ VAGUS pomáha nájomníkom vďaka spolupráci s ich sociálnymi pracovníkmi.

My sme sa rozhodli zájsť do Novej Cvernovky na malý prieskum. Osobne sme sa stretli s projektovým riaditeľom OZ VAGUS Sergejom Károm, ktorý nám porozprával, ako sa zatiaľ projektu darí, ako sa vybraným ľuďom býva a a ako vlastne takéto bývanie vyzerá: ,,Tento prístup sme nevymysleli my. Je to niečo, čo v zahraničí bežne funguje. Vychádza z toho, že najväčším problémom, ktorý máte, ak sa dostanete na ulicu, je práve to, že nemáte domov. Tento projekt rieši príčinu, nie následok. V momente, kedy vás tieto existenčné problémy opustia, tak získavate možnosť venovať sa samému sebe a riešiť naozaj to, čo chcete, a nielen sa snažíte prežiť, “ hovorí Sergej Kára.

Podmienky ubytovania nás naozaj prekvapili, ale v pozitívnom zmysle slova. Ide skutočne o slušné bývanie. Izby sú zariadené jednoducho, ale človek v nich nájde všetko, čo potrebuje. Navyše nábytok spolu pekne ladí, aby tak dotváral dobrú atmosféru pre harmonický domov a pozitívne tak na nájomníkov vplýval. V budove je čisto, a je vidno že sa o ňu dobre starajú a udržujú ju. Možno aj preto, že v takúto pomoc títo ľudia už ani nedúfali a práve preto si ju tak vážia. 

Zdroj: Vagus

Druhou oblasťou, ktorou sa občianske združenie VAGUS zaoberá, je zdravotná starostlivosť pre ľudí bez domova, keďže k nej väčšinou títo ľudia nemajú prístup. "Takýto stav nastáva už po pár mesiacoch od straty domova. Spôsobujú ho najmä dlhy na zdravotnom poistení. Zdravotné poisťovne následne svojim dlžníkom zablokujú v systéme prístup k bežnej starostlivosti. Títo ľudia majú teda nárok iba na bezodkladnú zdravotnú starostlivosť keď sú v ohrození života. V praxi to znamená, že ak potrebujú vyriešiť napríklad alergiu alebo infekčné chrípkové ochorenie, nedostanú sa k lekárskemu predpisu antibiotickej liečby. Keďže nemôžu využiť základné služby všeobecného lekára, ich stav len zhoršuje až kým nie je úplne akútny,“ objasňuje situáciu projektový riaditeľ OZ VAGUS.

Zdroj: VAGUS

Ďalšou oblasťou, v ktorej pracovníci VAGUS pôsobia, je ​sociálne poradenstvo. Na ulici je veľmi ťažké mať doklady, častokrát vás okradnú alebo nemáte ani miesto, kam si odložiť vaše osobné veci. ,,Ľudia bez domova častokrát nepoznajú  možnosti, ako riešiť svoju situáciu.  Vďaka denno-denným problémom, ktoré sa týkajú prežitia sa zároveň vzďaľujú od možných riešení, sa ich sociálne vylúčenie sa prehlbuje. V Bratislave je len minimum miest, kde poskytujú takéto odborné a dlhodobé sociálne poradenstvo pre ľudí bez domova. Sociálne poradenstvo zahŕňa napríklad chýbajúce osobné doklady, proces odĺženia, neuplatený nárok na dávky zo sociálneho systému a mnohé iné. Tieto problémy sú častokrát tak vážne a navzájom prepojené, že bez pomoci sa ľudia cítia bezradne a prestávajú veriť, že by ich dokázali sami vyriešiť. Naše programy sa tak intenzívne zameriavajú na sociálno- poradenský proces s ľuďmi bez domova, keďže to je ten hlavný nástroj ako ukončiť bezdomovectvo. Poradenský proces je zameraný na stanovenie cieľov človeka bez domova a následne sociálny poradca ponúka riešenia, vďaka ktorým sa k týmto cieľom dá postupne  po malých krokoch dopracovať,"  Kára.

Na otázku, či občianske združenie VAGUS v budúcnosti plánuje zriadiť viac takýchto bytov, odpovie úspešnosť projektu. Tá však napríklad v susednom Brne preukázala, že 8 ľudí z 10 sa zaradí späť do normálneho života a vie si takéto bývanie udržať.

Opýtali sme sa taktiež, ako by sa dala táto sitácia riešiť globálne a čo by mohlo dopomôcť k dosiahnutiu dobrých výsledkov. ,,Bezdomovectvo má rozsiahle dopady na spoločnosť a verejné rozpočty. Bratislava dnes trpí dlhodobým nedostatkom mestských nájomných bytov, ktorých má v priamej správe len necelú tisícku. Pre porovnanie, mesto Brno disponuje 30 000 mestskými nájomnými bytmi, pokiaľ by bolo viac takýchto nájomných bytov a pre ľudí by nebolo tak extrémne ťažké sa k nim dostať, pomohlo by to aj sociálnemu systému našej krajiny. Negatívne finančné dopady sú primárne spojené s nákladmi na zásahy záchranných a bezpečnostných zložiek. Výskumy dokazujú, že je ekonomicky aj sociálne efektívnejšie poskytnúť bezpečné bývanie ako čakať, že občan dokáže plynulo prejsť systémom sociálnych služieb až do bežného a udržateľného bývania. Veľakrát sa na to nepozeráme z tejto ekonomickej roviny ale keď si to človek všetko zráta, neriešiť bývanie ľudí bez domova vychádza štát drahšie ako dať človeku bývanie a zaradiť ho späť do spoločnosti, v ktorej môže byť prospešný pre seba aj ostatných, nájsť si prácu, odvádzať dane. V konečnom dôsledku umožniť im bývať vyjde štát oveľa lacnejšie. Podstatným cieľom OZ Vagus v pilotnom programe je aj tvorba štúdie, ktorá bude komplexne mapovať priebeh a výsledky celého programu. Tá bude zverejnená už čoskoro,“ hovorí riaditeľ Kára a zároveň dodáva, že jediným spôsobom ako sa dá bezdomovectvo efektívne riešiť je ukončiť ho.

(bal)

FOTO: Viktor Szemzö

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie