FOTO a VIDEO: Pamätáte si ešte na Mierové námestie v tejto jeho podobe spred 45 rokov?
Zdroj: FB Prešpurčina ešče nezgegla
Na sociálnej sieti sa tento týždeň objavila krásna farebná fotografia na bývalé Mierové námestie (v roku 1991 premenovanom na Hodžovo), ktorá pochádza z prvej polovice 70-tych rokov, keď ešte chodili cez námestie električky po Štefánikovej smerom na Hlavnú stanicu. Námestie je plné starých budov a zelene, ktorá vtedy dominovala aj priestranstvu pred súčasným Prezidentským palácom. Vtedy však ešte nestála napríklad Fontána mieru...
„Ja si ho takto pamätám. Každodenne som tadiaľ chodievala. Naľavo je Hron, zastávky trolejbusov smerom na Palisády a ďalej, ale mne sa páči aj terajšia podoba Hodžovho námestia,“ napísala k fotke pani Viera a doplnila ju pani Gabriela: „Mne sa zdá, že takto to bolo krajšie, viac zelene, vľavo smerom k Banskobystrickej ulici sa nachádzal parčík, ktorý nie je zachytený na fotografii. Teraz je všade len kamenná dlažba, či už na obložení vchodov do podchodu alebo aj za plotom, teda myslím nádvorie dnešného Prezidentského paláca. Jediná zeleň sa nachádza len v kamenných kontajneroch.“ Rovnaký názor na facebookovej stránke Prešpurčina ešče nezgegla prezentovala aj pani Anna: „Až mi duša zaplesala pri pohľade na túto neopozeranú fotografiu. Je to nádhera, najmä tá zeleň. A myslím, že to vyzeralo vtedy oveľa lepšie než dnes, keď sa v bezprostrednom okolí nachádza množstvo výškovo predimenzovaných budov ako ja napríklad sídlo Tatra banky alebo budova Astoria palace, v ktorej sa nachádza rakúske kultúrne fórum.“
Veľa Bratislavčanov práve tu nastupovalo aj na trolejbus č. 13, ktorý odtiaľto premával smerom na Kolibu a mal konečnú pri reštaurácii Slamená búda. Kuriózne je, že trasa tohto trolejbusu sa za tie roky príliš nezmenila, akurát, že v súčasnosti už ide o linku č.213. Na to, že aj električky kedysi premávali cez Mierové námestie si dnes už spomenú asi už len tí skôr narodení. Patrí medzi nich aj pán Peter: „Chodili po Štefánikovej ulici buď smerom do centra alebo na Hlavnú stanicu. Pamätám si, že jedna zo zastávok MHD bola pri Spojnej ulici, ktorá rozdeľovala záhradu Domu pionierov a mládeže Klementa Gottwalda od praku nachádzajúcom sa za dnešným Úradom vlády.“
Dopravnú infraštuktúru Mierového námestia sa začala meniť od roku 1972 po dostavbe Mostu SNP, ktorému padlo za obeť aj takmer celé podhradie, vrátane slávnej židovskej synagógy, ale zbúraných bolo aj viacero objektov v okolí súčasného Prezidentského paláca. Na Mierové námestie totiž ústila hlavná dopravná tepna z Mostu SNP, kvôli ktorej sa budoval podjazd pre automobily idúce smerom z Kollárovho námestia na Staromestskú ulici či opačne a pre zvýšenie bezpečnosti chodcov na tejto rušnej bratislavskej križovatke sa zase v druhej polovici 70-tych rokoch vybudoval podchod, ktorý verejnosti slúži dodnes. Dominantou priestranstva nad ním je Fontána mieru (tzv. zemeguľa) od Tibora Bártfaya, ktorú tu slávnostne uviedli do prevádzky v roku 1982.
(ars, foto: FB Prešpurčina ešče nezgegla, video: YouTube)