VIDEO: Nemáte program na víkend? Urobte si výlet do virtuálnej reality v Danubiane
Zdroj: TS
Aj tento víkend pozýva Danubiana na svoju výstavu Textile Art od Today, kde môžete medzi prvými zažiť umelecké diela cez virtuálnu realitu. Cestovanie po planétach prebudí fantáziu malých aj veľkých. Nasaďte si okuliare, stlačte teleport a objavujte umenie interaktívne.
Výstava Textile Art of Today unikátne prepája textilné umenie a moderné technológie. „Chceme textil ukázať ako modernú, dynamickú disciplínu, ktorá prekračuje hranice klasického vnímania textilu“. V časti našej expozície preto môžu návštevníci slobodne vstúpiť do umeleckých diel a virtuálne sa v nich pohybovať“, vysvetľuje organizátor výstavy Andrej Augustín.
4 planéty prinášajú 4 rôzne zážitky. Na prvej z planét nájdu návštevníci netradičné levitujúce klobúky Prof. Júlie Sabovej, ktoré pripomínajú akési vesmírne koráby„ Budete mať nachvíľu pocit, akoby ste vstúpili do obrazu Salvadora Dalího. Je tam púšť, disproporčná stolička, zvláštne šuflíky. Z celej planéty ide teplá surreálna atmosféra,“ približuje prvú z planét David Gulla.
Na ďalšej planéte nájdete krásne textilné kaplnky, ktoré vytvorila Doc. Blanka Cepková a sú zasadené do prostredia tajomného svetielkujúceho lesa. Dobrodružným zážitkom je určite riečny labyrint s dielom Mgr. art. Márie Hromadovej, kde sa približovaním k stredu menia meteorologické podmienky. Nebojte sa, nezmoknete. Oddýchnuť si môžu cestujúci na planéte s trochu opusteným kubánskym námestím s dielom Che Guevaru od Doc. Daniela Szalaya.
Diváci sa medzi planétami, na ktorých sú vystavené umelecké diela, sami teleportujú. Pri oculusoch je zaškolený personál, ktorý všetko ochotne vysvetlí. „Netreba to vnímať ako klasickú VR hru, skôr v sebe aktivovať objaviteľa. Vnímať tento výlet všetkými zmyslami“, radí Andrej Augustín.
Umenie vo virtuálnej realite je prvý experiment tohto druhu v našich končinách. Zdigitalizovať umelecké diela bola výzva pre 3D animátora Davida Gullu, ktorý pracoval na projekte aj s celým tímom: „Išlo o unikátne zadanie. Vymyslieť prostredie pre umelecké dielo, aby ho vizuálne aj atmosféricky dopĺňalo. 2 mesiace sme rešeršovali, študovali, kreslili, a potom 2 mesiace intenzívne animovali. Ide totiž o dosť veľké scény, ktoré musia byť plynulé.“
Virtuálne prostredie Kuby z porevolučných rokov bolo pre animačný tím najnáročnejšia úloha: „ Nemohli sme jednoducho zobrať reálnu ulicu z toho obdobia, lebo taká žiadna nie je, takže sme ju do posledného architektonického detailu skladali. Na tejto planéte sa určite dobre rozhliadnite, je tam veľmi veľa prepracovaných detailov“ , hovorí David Gulla.
Diela, ktoré sú zdigitalizované vo virtuálnej reality, vytvorili poprední predstavitelia slovenskej a českej textilnej tvorby. Umelci videli výsledok až na vernisáži. „Reakcie boli veľmi pozitívne, z čoho sa naozaj teším a pravdepodobne budeme v projekte pokračovať. Každý umelec bude mať svoju vlastnú planétu a svoje prostredie. Možno vzniknú aj celé galaxie,“ dopĺňa David Gulla.
Okrem virtuálnej reality môžete na výstave Textile Art of Today vidieť 121 moderných textilných diel. Kurátorská porota vyberala z 1000 diel, od 400 umelcov zo 49 krajín a 5 kontinentov. Textile Art of Today je najväčší medzinárodný výtvarný projekt v strednej Európe, ktorý prezentuje súčasnú textilnú a vizuálnu tvorbu.
Táto výstava v Danubiane trvá do 11. novembra.
(TS,nc)