Vojnu s Uberom pomohli taxikárom v Bratislave vyhrať aj mestskí policajti!

27.3.2018
Nespokojní taxikári nevylučujú ani hromadný dopravný štrajk - uber
Páčil sa vám článok?

V polovici marca, teda konkrétne 13.3. 2018 nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I., ktorý holandskej spoločnosti Uber B.V. zakázal prevádzkovať taxikárske služby na Slovensku. V praxi to znamená, že dnes o 22,00 hodine pozastaví Uber funkčnosť svojej mobilnej aplikácie.

V Bratislave ste si namiesto taxíka mohli objednať auto prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber, ktorá sa na Slovensku etablovala v roku 2015. Ako však napokon dokázalo aj spomínané súdne rozhodnutie, tak tento druh podnikania bol v rozpore s platnými zákonmi SR, čo po celý čas tvrdili aj samotní taxikári, ktorí niekoľkokrát žiadali magistrát nášho hlavného mesta, aby bol Uber zakázaný a zorganizovali proti nemu aj niekoľko protestných akcií – napríklad jazdu cez mesto, o ktorej sme písali TU. Otvorene proti nemu vystupovala najmä Únia taxikárov, ktorá poukazovala na fakt, že pre vodičov fungujúcich prostredníctvom aplikácie Uber platili celkom iné pravidlá a kritériá ako pre profesionálnych vodičov taxislužieb. Podľa nej spoločnosť a jej vodiči nerešpektovali a porušovali legislatívu, najmä zákon o cestnej doprave, keďže nemali potrebné povolenia, poistenia, psychotesty či lekárske prehliadky.

Ešte pred rokom magistrát prostredníctvom svojej hovorkyne Ivety Kešeľákovej tvrdil, že mesto musí postupovať v súlade so zákonom: „My môžeme riešiť a ukladať pokuty za správne delikty taxislužieb v prípade porušenia zákona o cestnej premávke a to na základe podnetu mestskej alebo štátnej polície. Teda napríklad za chýbajúce označenie vozidla, absenciu taxametra či neplatnú koncesiu, ale kontrola osobných áut jazdiacich v rámci Uber-u do tejto našej kompetencie nepatrí.“ Podľa nej by bolo potrebné zmeniť legislatívu ohľadom fungovania taxislužieb, aby obsiahla aj druh služieb, ktoré poskytuje Uber. 

Napriek tomu sa v Bratislave riešenie našlo. „Príslušníci mestskej polície vykonali niekoľko kontrol vozidiel, na základe podnetu od samotných klientov, ktorí si odvoz objednali prostredníctvom aplikácie Uber. Autám chýbalo označenie, že ide o taxík, nemali taxameter, cenník ani platnú licenciu pre vodičov taxislužieb. Posunuli sme tieto priestupky ďalej na správne konanie, v ktorom boli títo vodiči postihovaní,“ povedal pre Bratislavské noviny hovorca MsP v Bratislave Peter Pleva. Podľa našich informácií boli niektorým vodičom Uber-u udelené maximálne pokuty vo výške 1659 eur za neoprávnené podnikanie. To všetko sa však udialo ešte predtým ako vstúpilo do platnosti rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I., proti ktorému sa budú chcieť Holanďania pravdepodobne ešte odvolať. Občianske združenie koncesovaných taxikárov (OZKT) podalo žalobu ešte v januári a požadovalo, aby Uber prispôsobil svoj biznis platnej legislatíve, teda konkrétne Zákonu č.56/2012 o cestnej doprave. Chceli tak Uber prinútiť, aby sa prispôsobil legislatíve.  „Uber B. V. ani Uber Slovakia nebolo zatiaľ doručené žiadne rozhodnutie súdu,“ vyjadrila sa tento týždeň predmetná spoločnosť, ktorá ďalšie informácie o svojom postupe poskytne až po doručení a analýze súdneho dokumentu.

Za súčasného právneho stavu však spoločnosť Uber nemôže prevádzkovať taxislužby na Slovensku prostredníctvom osôb a vozidiel, ktoré nespĺňajú zákonné požiadavky. Rovnako nesmie sprostredkúvať taxislužby osobám, ktoré nevyhovujú podmienkam kladeným na vodiča taxislužby. A mobilnú službu, ktorú má stiahnutú viac než 100-tisíc užívateľov, bude musieť vypnúť...

OZKT uvítal právoplatné a vykonateľné rozhodnutie o neodkladnom opatrení voči spoločnosti Uber. „Toto rozhodnutie považujeme za logické vyústenie niekoľkomesačného boja za rovnosť podnikateľského prostredia v oblasti taxislužieb. Súd sa stotožnil s našimi tvrdeniami v plnom rozsahu, čím potvrdil skutočnosť, že spoločnosť Uber sprostredkúva taxislužbu prostredníctvom vodičov a vozidiel, ktoré sú v rozpore so zákonom a poškodzujú podnikateľské prostredie," informovalo TASR združenie. Ako podotklo, Uber má tieto služby prestať poskytovať bezodkladne. Lehota na podanie odvolania totiž uplynula a z toho dôvodu je toto uznesenie právoplatné a možnosť odvolania v tomto prípade neexistuje. Podľa najnovších informácii by mal dnes o 22,00 hodine Uber pozastaviť funkčnosť svojej mobilnej aplikácie.

Uber ešte vlani tvrdil, že jeho vodiči fungujú v súlade s direktívou EÚ a registrovaných používateľov platformy spájajú so spoľahlivými a bezpečnými poskytovateľmi prepravy. Tí sú legálne zaregistrovaní a plniť si majú všetky daňové povinnosti, pričom preprava je tiež transparentná. Zároveň zdôraznil, že partnerskí vodiči Uberu nemôžu využívať žiadne privilégiá, ktoré majú poskytovatelia taxislužieb. 

(ars, TASR, ilustračné foto: abn)

Páčil sa vám článok?