FOTO a VIDEO: Príbeh domu na Račianskom mýte, ktorý preslávila aj vôňa čerstvého chleba
Zdroj: koláž bn
Na Račianskom mýte začali v roku 1955 stavať rožný dom, ktorý spájal Malinovského ulicu s Ulicou Februárového víťazstva. Dodnes tu tento 7-poschodový bytový dom stojí, akurát spomínané ulice po roku 1990 premenovali na Šancovu a Račiansku. Na jeho prízemí kedysi bývala predajňa potravín či čerstvého chleba a dnes sa v obchodných priestoroch pod stĺpmi nachádza cukráreň či vinotéka.
„My tu máme cukráreň od roku 2010 a bola to v podstate náhoda, že sme sa k týmto priestorom dostali,“ hovorí Ľubica Brunová – majiteľka Cukrárne Laurent, ktorá má oficiálnu adresu na Račianskej č.2. Podľa jej slov mala tieto priestory predtým prenajaté stávková kancelária, ale v dávnejšej minulosti tu boli potraviny s jednou predavačkou, ktorá zákazníkov obsluhovala spoza pultu.
O pár rokov starší Bratislavčania si však ešte pamätajú, že sa tu predával najmä čerstvý chlieb a pečivo. „Šumavský stál 2,10 Kčs a tzv. výražkový 2,55 Kčs a samozrejme, že každý chcel ten výražkový. Chodil som ho sem kupovať ako šrac a mama sa vždy jedovala, lebo som si po ceste z neho odštipkával, takže keď som s ním prišiel domov, tak vypadal, akoby ho obhrýzli myši. Ten čerstvý chlieb rozvoniaval doslova na celé okolie. My sme sem chodili kupovať guľatý chleba za 8 Kčs, keď už v Pokroku nemali cmarový ani výražkový,“ napísali na facebookovú stránku Fotografie starej Bratislavy pamätníci.
Na prízemí pod schodmi sa dnes nachádza cukráreň či vinotéka...
V máji 1955 boli len základy a v septembri 1956 sa do neho už sťahovali prví nájomníci.
Pri výstavbe bolo využívané nákladné auto Ford CMP 60, ktoré cez druhú svetovú vojnu používalo viacero západných armád. Vyklápaci mechanizmus na tieto vozidlá vyrábala a montovala firma Landt z Modry.
Niektorí z nich si teda určite spomenú aj na to, že ešte na konci 50-tych rokov minulého storočia sa na Račianskej nachádzal aj evanjelický cintorín. Z okna ho mohli vidieť ešte aj prví obyvatelia spomínaného rožného domu (vľavo hore). Neskôr však bola väčšina hrobov exhumovaná a presťahovaná do Slávičieho údolia a na pôvodnom mieste vznikol park, ktorému za minulého režimu dominovala socha milicionára.
Park na Račianskom mýte so sochou milicionára stojacom na kladive.
Zdá sa, že 15.marca 1956 už bol dom takmer dokončený, hoci okolo neho ešte stojí lešenie a zastávka električiek smerom do mesta bola na inom mieste ako je dnes...
Tento záber na rozostavaný dom by mal byť z 3. mája 1956 a túto križovatku kedysi nazývali aj „Lakatošovou“.
Trolejbus idúci okolo domu na Račianskom mýte idúci z Centrálneho trhoviska smerom na Hlavnú stanicu. Električková trať do Rače nebola v 50-tych rokoch ani zďaleka tak intenzívne využívaná ako je dnes.
Niektorí by možno ani neverili, že kedysi sa priamo na dnešnej križovatke nachádzala čerpacia stanica pre autá.
Spomínaný dom je dobre vidno až zo Slavína...
Na Račianskom mýte nakrúcal spevák Jaromír Nohavica aj klip ku svojej pesničke Vánoce v Bratislave:
A takýto bol výhľad z domu na rušnú križovatku v nedávnej minulosti:
(ars, foto: Facebook, video: YouTube)