Pochody za pamiatku J. Kuciaka a M. Kušnírovej vyrazili do ulíc

2.3.2018
0
Pietny spomienkový pochod na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Vo viac ako dvadsiatich miestach na Slovensku a viacerých európskych mestách sa v piatok po 17.00 h začal smútočný pochod za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú.

Organizátori bratislavského spomienkového pochodu "Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú" vyzvali ľudí, aby ich motívom zúčastniť sa nebol hnev, ale smútok, odhodlanie a láska. „Aby dnes na pochod prišli ako občania, ktorí sa chcú postaviť za slobodu a slušnosť. Ktorí s vyrovnanou tvárou ukážu, že im záleží, aby Slovensko bolo dobrou a poctivou krajinou, kde sa takéto veci nedejú,“ uviedli Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy a ostatní organizátori bratislavského podujatia, zdôrazňujúci apolitický, občiansky charakter akcie. Stretnutie sa začalo na Hviezdoslavovom námestí, prítomní sa odtiaľ presunuli na Námestie slobody.

Na akcii sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska, ten vyzval prítomných na minútu ticha. Ako sme sa presvedčili, pochodu sa zúčastnili tisíce ľudí. Podla odhadov ich mohlo byť až 25-tisíc. Dav kráčajúci z Hviezdoslavovho námestia bol ako nekonečný.

FOTOGALÉRIA:

Pochod i samotné zhromaždenie v blízkosti Úradu vlády sa nieslo v pokojnej a kultivovanej atmosfére, tak, ako k tomu vyzvali organizátori. "Nech sa tu stretávame ako ľudia, ktorých táto udalosť zasiahla a dokázala spojiť. Dajme priestor odhodlaniu, spoluúčasti a láske," obrátila sa k davu organizátorka Katarína Nagy Pázmány. 

Medzi účastníkmi boli ľudia všetkých vekových kategórií, mnohí niesli podobizeň zavraždených mladých ľudí, iní zasa transparenty, niektorí z nich opakujúce heslá a slogany z demonštrácií, ktoré sa odohrali v novembri 1989. Ľudia prišli vyjadriť svoju ľudskosť i postoj. "Prišli sme vyjadriť spoluúčasť s pozostalými obetí, ale tiež to, že to, čo sa stalo, je neprípustné a že s tým, čo sa deje v krajine, nie sme spokojní,“ uviedol mladý pár. 

Viacerí oslovení spomínali "moment, v ktorom už nemožno byť pasívny", či "pohár trpezlivosti, ktorý pretiekol". Väčšina pritom skloňovala slovo korupcia. "Už je s ňou naozaj potrebné niečo urobiť, inak nemáme ako krajina šancu," uviedol jeden z nich. "Chcem, aby sa na Slovensku začal nový život, lepší, pokojnejší, bez korupcie a bez mafie,“ pridal sa ďalší. Prichádzali i rodičia s malými deťmi. "Chceme lepšiu budúcnosť pre naše deti, aby tu bolo spravodlivo, aby sa vyšetrili kauzy a aby naše deti mali lepšie Slovensko," vysvetlili.

Z pódia prehovorili k prítomným viacerí rečníci – zástupcovia médií. Hovorili o bezprecedentnosti i šoku, ktorý spôsobila vražda novinára. O strachu, ktorý vyvoláva a občianskej odvahe tomuto strachu čeliť. O rázcestí, na ktorom po tomto čine Slovensko stojí. O rozhodnutí, akou cestou sa do budúcnosti vydá.

Na rovnaký čas ako bratislavský pochod boli ohlásené spomienkové akcie napríklad v Banskej Bystrici, Košiciach, Dolnom Kubíne, Piešťanoch, Prešove či Skalici, o 18.00 h sa majú stretnúť ľudia i v centre Liptovského Mikuláša či Lučenci, o 20.00 h i v Poprade.

Ohlásené boli tiež spomienkové stretnutia v takmer tridsiatke miest v zahraničí, pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa chystali si uctiť aj v takých mestách ako Peking, Dubaj, Vancouver či dánsky Aalborg. Pietu i podporu slušnému Slovensku vyjadrili tiež v Paríži, Berlíne, Haagu či Luxemburgu.

(TASR, ms)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie