Záujem o špeciálnu školu na Karpatskej ulici v Bratislave narastá

26.2.2018

Zdroj: google maps

Páčil sa vám článok?

Začiatky Špeciálnej základnej školy s materskou školou na Karpatskej ulici v Bratislave siahajú do 20. rokov 20. storočia. Vtedy vzišiel podnet na zriadenie triedy alebo školy pre zaostalé deti v školopovinnom veku. Na vytvorenie jej učebných osnov boli vyzvané všetky vtedajšie ľudové školy v meste.

Prvá trieda bola následne zriadená v prenajatej budove 1. novembra 1924 a bola administratívne podriadená I. štátnej ľudovej škole na Karpatskej ulici. „Začínalo sa s deviatimi žiakmi, ktorí tvorili jednu triedu. Potom sa postupne počet zvyšoval, čo bolo spôsobené dobou, spoločnosťou a jej potrebami zabezpečiť vzdelávanie aj pre skupinu žiakov s postihnutím," uviedla v rozhovore pre TASR zástupkyňa riaditeľky školy Mária Kozlíková. Budova školy je z roku 1921 a jej účel sa postupom rokov menil, napríklad pred a počas vojny bola súkromnou opatrovňou. Budova sa však zväčša i tak využívala hlavne na výchovu a vzdelanie detí, a takmer celé obdobie práve detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. „Aj deti s postihnutím majú nárok na primerané vzdelávanie prispôsobené ich potrebám a schopnostiam," podotkla Kozlíková. Spočiatku sa učilo na jednu zmenu, neskôr sa prešlo na celodenné vzdelávanie, kedy v stredu a sobotu bolo voľno. Popoludňajšia návšteva školy však bola slabá, a tak bolo celodenné vyučovanie opäť zrušené. Postupom času sa však zvyšoval počet žiakov i tried školy. Napríklad pri oslavách desiateho výročia založenia navštevovalo školu 213 žiakov v 12 triedach, z toho siedmich slovenských, štyroch nemeckých a jednej maďarskej.

Škola si v minulosti prešla aj náročnými rokmi, najmä vo vojnovom období. Začiatky školských rokov bývali odkladané, zakončenia predčasné alebo vyučovania rušené bombovými poplachmi. Chýbali učitelia, ktorí narukovali, absencie žiakov boli veľké. Škola však nesídlila celý čas na Karpatskej ulici, kde bola zriadená. Trinásť rokov totiž "putovala" a 34 rokov sídlila na inej adrese. Až v školskom roku 1970/1971 sa opätovne vrátila do budovy na Karpatskej ulici, kde sídli dodnes. "Spočiatku to bola osobitná škola, potom špeciálna základná škola pre žiakov s mentálnym postihnutím," doplnila Kozlíková. Časom sa k nej pričlenila aj materská škola. Tá má elokované pracovisko na Mišíkovej ulici, kde sú štyri triedy s kompletnou starostlivosťou, ďalšie tri triedy vznikli pre zvýšený záujem na Karpatskej ulici. Dve triedy sú s celodennou a jedna trieda s poldennou starostlivosťou. V súčasnosti navštevuje špeciálnu základnú školu 65 žiakov. Tried je 12. V materskej škole je celkovo 54 detí. Záujem o školu i materskú školu však neustále rastie a vedenie priznáva, že by potrebovali viac priestorov. Mimoriadny záujem je aj o prípravný ročník. Škola sa zameriava na vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím a viacnásobným postihnutím. Vzdelávaní sú podľa Vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorý je rozdelený na tri varianty. Okrem vyučovania v škole, pričom počet hodín závisí od variantu, ročníka i možností žiakov, zabezpečuje škola aj individuálne vzdelávanie a vzdelávanie doma. "Máme aj žiaka, ktorý je vzdelávaný doma, lebo má veľmi oslabenú imunitu. Preto chodí kolega k nim domov dvakrát do týždňa na tri hodiny," priblížila Kozlíková.

(TASR, ilustračné foto: internet)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie