Divé maky predstavili liek na predsudky a extrémizmus: Viac úspešných Rómov

15.2.2018
0
Sprava Daniel Bunda, Dominika Csizmárová a správkyňa OZ Divé maky Barbora Kohútiková a členka správnej rady Mária Potočárová

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

V krajine plnej predsudkov, kde sa extrémisti tešia rastúcej podpore, je ťažké žiadať o dve percentá z daní na podporu rómskych detí a mládeže. Poukázalo na to občianske združenie Divé maky, ktoré sa venuje vzdelávaniu a podpore mladých Rómov už 12 rokov. Dnes občianske združenie predstavilo svoju novú kampaň, o ktorej priznáva, že je provokatívna a kontroverzná. A ukázalo aj úspešných mladých ľudí z rómskej komunity.

V reakcii na celospoločenskú klímu prichádza s kampaňou mobilizujúcou všetkých, ktorým prejavy intolerancie prekážajú. „Na Slovensku asi nie je nič ťažšie, ako pýtať peniaze pre Rómov, tie predsudky sú tak zakorenené takmer v každom jednom z nás, aj nedôvera voči tomu, že Rómovia majú vrodené schopnosti, aby boli tak úspešní, ako sú Nerómovia,“ uviedla dnes na tlačovej konferencii v jednom z bratislavských kníhkupectiev Barbora Kohútiková, správkyňa OZ Divé maky, ktoré sa snaží svojimi aktivitami "nálady plné predsudkov" postupne rozpúšťať.

„Nič nerozplače nácka tak, ako úspešný Róm“ - hlása kampaň, ktorá s humorom poukazuje na to, že jediným účinným prostriedkom na boj s extrémizmom a šírením nenávisti je vzdelanie a podpora pre minoritné skupiny obyvateľstva, ktoré sú terčom útokov a predsudkov. „Tohtoročná kampaň je asi najkontroverznejšia, akú sme zatiaľ urobili, je provokatívna,“ priznala správkyňa združenia, ktoré je presvedčené o tom, že len ak bude v spoločnosti viac úspešných a vzdelaných Rómov, môže efektívne bojovať proti predsudkom a extrémizmu. „Najväčšie predsudky v našej spoločnosti bránia tomu, aby Rómovia mohli uspieť. A ak chceme viac úspešných Rómov, musíme aj my ich nejakým spôsobom prijať a my pracovať sami so sebou, preto sme išli troška kontroverznou cestou, chceme vyvolať aj diskusiu,“ povedala Kohútiková a na margo kampane zdôraznila: „Nikoho nechceme urážať, ale troška si chceme utiahnuť.“

Úspešní mladí Rómovia: Toto sú ich príbehy

Kampaň poukazuje na pozitívne príklady úspešných detí a mladých ľudí z Divých makov, ktorí aj s podporou darcov mohli rozvíjať svoje danosti. Medzi nimi 18-ročná Dominika Csizmárová, talentovaná študentka bilingválnej sekcie Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici, iniciátora projektu Mladí rómski lídri. Jeho cieľom je vytvoriť skupinu mladých Rómov, ktorí sa stanú vzorovými modelmi pre celú rómsku komunitu na Slovensku. „Chceme vrátiť to, čo bolo dané nám,“ podčiarkla študentka, ktorá je dôkazom toho, že Rómovia vedia študovať na kvalitných stredných a vysokých školách a sú schopní dosiahnuť dobré výsledky. Dominiku škola nesmierne baví a vzdelanie považuje za veľmi dôležité, čo dokazujú jej výborné študijné výsledky. Jej srdcovkou sú jazyky, plynule hovorí po anglicky a dokonca doučuje svojich spolužiakov. Popri štúdiu stíha navštevovať základnú umeleckú školu a je aj členkou rómskeho folklórneho súboru Romano Jilo. Bola aj členkou hasičského zboru. Tento rok ju ešte čaká skúška dospelosti – maturita a nie ľahké rozhodnutie o tom, kam pôjde na vysokú školu. Rada by však skúsila štúdium práva v Edinburgu.

FOTOGALÉRIA:

Ďalším príkladom je aj 17-ročný Daniel Bunda, chlapec z rómskej rodiny z Košíc, ktorý študuje na LEAF Academy - Medzinárodnej internátnej súkromnej škole pre budúcich lídrov. O jeho príbehu už Bratislavské noviny písali - prečítať si ho môžete TU. Hovorí niekoľkými jazykmi, okrem iného aj po japonsky. Sám si vymyslel spôsob, ako na svoj študijný pobyt v Japonsku vyzbierať peniaze - na internete urobil crowdfunding, kde s humorom žiadal ľudí, aby „poslali Romáka do Japonska". „Mladým Romákom by som chcel povedať, aby sa nevzdávali svojej vášne, aj keď nemajú podporu v domácom prostredí,“ vyhlásil Bunda, ktorý sa do Divých makov prihlásil sám.

Na akcii sa predstavila aj 9-ročná Terezka Halgašová zo stredoslovenskej obce Málinec. „Terezka je náš najmladší Divý mak, v programe je prvý rok. Okrem toho, že sa učí na samé jednotky, venuje sa aj spevu, tancu aj kresleniu. Na letnej akadémii bola v tanečnej skupine. Jej rodičia ju maximálne podporujú a snažia sa ju všestranne rozvíjať,“ vysvetlili z občianskeho združenia. Divé maky. Prítomným sa predstavil aj Dalibor Cibuľa z Klenovca, študent konzervatória, ktorý hrá na cimbal.

(ms, TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie