Nezimuje vo vašej blízkosti táto sova? Stromy, ktoré využívajú myšiarky, je vhodné nahlásiť

25.1.2018
0
Myšiarka ušatá

Zdroj: dravce.sk, Zsolt Riflik

Páčil sa vám článok?

Krásna sova myšiarka ušatá trávi zimu v mestách. Ochrana dravcov na Slovensku sa už po tretíkrát obrátila na verejnosť s prosbou, aby ľudia nahlásili zimoviská myšiarok a prispeli tak k ich ochrane. Táto sova loví na sídliskách myši a aj menšie potkany. Stromy, na ktorých zimuje, je potrebné zachovať, preto je užitočné zmapovať zimoviská myšiarok.

„ V sezóne 2016/2017 sme evidovali na území Slovenska 65 zimovísk, na ktorých zimovalo celkovo 792 myšiarok ušatých,“ informovala nás Martina Badidová z Ochrany dravcov na Slovensku. „Myšiarka ušatá je sova s výrazne oranžovými očami a pierkami na hlave. Tie pripomínajú ušká, čo vysvetľuje jej pomenovanie. Počas zimy spoločne oddychujú až desiatky jedincov na stromoch v obciach a mestách, najčastejšie sa nachádzajú v skupine ihličnatých stromov v okolí parkov, škôl a kostolov. Ich prítomnosť nám prezradia vývržky pod stromom. Ide o nestrávené zvyšky potravy - srsť, kosti a perie, ktoré sovy počas dňa vyvrhujú. Vedia sa dobre maskovať, pri pozorovaní koruny stromu ich však môžete uvidieť desiatky. Pozorujte ich z dostatočnej vzdialenosti, aby mohli nerušene oddychovať,“ hovorí Tomáš Veselovský zo spomínaného OZ.

„Už tretí rok organizujeme „Súťaž s myšiarkami“, ktorej cieľom je získať údaje o lokalitách, kde myšiarky zimujú. Verejnosť sa môže zapojiť vyplnením stručných údajov do formulára na www.dravce.sk/mysiarky a zaslaním dokumentačnej fotografie lokality. Zároveň chceme, aby verejnosť vedela, že myšiarka ušatá je pre ľudí veľmi dôležitá. Živí sa aj hlodavcami – v mestách myšami či potkanmi. Žiaľ, na viacerých lokalitách, kde sme o zimovisku vedeli, došlo k výrubu stromov, ktoré si myšiarky obľúbili, alebo sa takýto výrub plánuje. Niekedy ľuďom prekáža znečistenie vývržkami, ktoré sovy vypľúvajú. Väčšina obyvateľov sa však zo sovičiek teší, dokonca si ich strážia a pýtajú sa na dôvod našej návštevy, keď nás zaregistrujú pri monitoringu. Prosíme ľudí, aby nám pomohli pri ochrane stromov v obciach, tieto sú dôležité tak pre živočíchy, ako aj pre obyvateľov,“ vysvetľuje Veselovský.

Zdroj: dravce.sk, Zsolt Riflik

​(ts, ms) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie