Petarda pre každého retar... alebo pre zvieratá, vtáky a majiteľov štvornohých miláčikov sa dnes začne najhoršia noc roka...
Zdroj: abn
Vlastníci psov a mačiek majú pred každým Silvestrom obavy z toho, ako ich miláčikovia – psy či mačky zvládnu polnočné vítanie príchodu Nového roka, ktoré bude v našom hlavnom meste sprevádzané okrem oficiálneho ohňostroja aj tisíckami výbuchov zábavnej pyrotechniky. Jej používanie bolo síce v Bratislave zakázané, ale množstvo ľudí zákaz porušuje a zvieratá sa idú zblázniť od strachu...
Nielen majitelia psov vedia, že zvieratá majú niekoľkonásobne citlivejší sluch než človek, a preto takýto hlasný a nepredvídateľný zvuk spolu s náhlym zábleskom môže byť desivý aj pre inak sebavedomého jedinca. Zvieratá sú naozaj veľmi citlivé tak na optické ako aj na akustické prejavy. Ak sú psy v takejto situácii na ulici, snažia sa utiecť a v panike často končia pod kolesami áut alebo im môže od strachu aj skolabovať srdce. Na Facebooku dokonca vznikla protestná iniciatíva, ktorú jej tvorcovia nazvali Petarda pre každého retar..? Jej cieľom je vyzývať ľudí, aby používaním pyrotechniky netrápili zvieratká a vyhli sa tejto infantilnej zábave.
Jedným z jej podporovateľov je aj raper Presento, ktorý k tejto téme napísal: „Uvediem len zopár dôvodov, prečo to nepodporujem a považujem to za neskutočnú blbosť. Všetky tieto „srandy" sú neskutočne stresujúce a nebezpečné nie len pre domáce zvieratá, ale aj pre zvieratá žijúce vo voľnej prírode a vtáctvo. V zimnom období je bežné, že mnohé druhy vtákov sa zdržiavajú v mestách, kde nachádzajú viac potravy, či už v odpadkoch, alebo krmítdlách. Taktiež rady nocujú v parkoch alebo v blízkosti mesta, kde sú viac chránené pred predátormi.
Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku vraví, že v minulosti zaznamenali viacero prípadov, keď pri používaní pyrotechniky uhynulo vtáctvo, pričom niekedy šlo aj o kŕdeľ viacerých jedincov. Pre vtáky môžu byť takéto nástroje nebezpečné z viacerých hľadísk. V prípade priameho kontaktu sa môžu popáliť, no problémy môžu spôsobiť aj chemikálie, ktoré pyrotechnika obsahuje, najmä keď sa dostanú do dýchacej alebo tráviacej sústavy vtáctva. Samotná hlučnosť môže viesť k poškodeniu sluchových orgánov a k stresu, žiarivé svetlá vtáky oslepujú, v dôsledku čoho narážajú do prekážok. Aj vystrašené divoko žijúce zvieratá opúšťajú v panike svoje teritóriá a úkryty a často vbehnú pod kolesá áut a u gravidných jedincov môže tento stres dokonca spôsobiť aj potrat. O tom, čo musia prežívať domáce zvieratá ako psy a mačky, už ani písať asi nemusím. To všetci, ktorí ich doma chováte dobre viete.“
Organizácie, ktoré pomáhajú zvieratám, majú každoročne na Silvestra oveľa viac práce: „Keďže je dnes Silvester, tak si dajte pozor na zvieratá! Inak budeme zase do rána zdvíhať telefóny zúfalým majiteľom, ktorým sa splašil pes. Majte bytových psov na vôdzke, ak venčíte. Ak je pes na dvore, schovajte ho na noc do garáže, do pivnice či letnej kuchyne. Ak máte mačky, tak ich dnes v noci nepúšťajte von na potulky,“ napísali členovia občianskeho združenia Psia labka.
„Bývam len 50 metrov od miesta, kde dnes o polnoci začne mestský ohňostroj. Pre môjho psa to býva vždy poriadny stres,“ napísal na sociálnu sieť Bratislavčan Jakub. V diskusiách na túto tému sa názory ľudí rôznia. Jedni si myslia, že jednu noc v roku to zvieratá v pohode zvládnu, iní za každú cenu chcú, aby ich domáci miláčik pyrotechnike čeliť vôbec nemusel a prajú jej používateľom, aby im vybuchla v rukách alebo v dôsledku výbuchu oslepli. „Chápem, že si možno niekto bude myslieť, že moja láska ku psovi je až chorobná, ale často sa v živote stáva, človek ľúbi viac zviera než ostatných ľudí. Ja tomu rozumiem, veľa ľudí ma duševne zranilo, ale pes nikdy nie,“ tvrdí Mária. „Moje zvieratká si živé bytosti rovnako ako ľudia, ale nie som nimi posadnutá. Napriek tomu si však myslím, že ten, kto si neváži život iného tvora, prestáva byť ľudský. A náš pes nám raz zachránil život, čo sa o mnohých ľuďoch nedá povedať, že by niečo také niekedy dokázali.“
(ars, ilustračné foto: abn)