Čo všetko sa dá zistiť zo slín? Dozviete sa to vo vedeckej cukrárni

18.12.2017
0

Zdroj: cvtisr.sk

Páčil sa vám článok?

Neverili by ste, čo všetko sa dá zistiť z jedného pľuvanca. V decembrovej vedeckej cukrárni vám to prezradí mladá molekulárna biologička Ľubomíra Tóthová.

Učili sme sa, že slina pomáha tráveniu, ale obsahuje oveľa viac ako len tráviace enzýmy, hormóny, baktérie, DNA - vlastnú, prípadne cudziu, ale aj onkomarkery, či rôzne iné zaujímavé látky. To všetko sa dá v takom pľuvanci nájsť, merať a využiť pri diagnostike chorôb. Tak, ako sa vylučujú látky obličkami do moču, tak sa vylučujú látky, ktoré prechádzajú slinnými žľazami, do slín. Takže slina je vlastne odpadový produkt, v ktorom vedci dokážu stanoviť tie látky, ktoré sa tam hromadia, podobne ako v krvi, či moči. Aj u nás na Slovensku sa snažíme posúvať výskum sliny dopredu. Takže ak chcete vedieť o slinách viac, príďte zajtra (utorok 19.12.) o 9.00 hod. diskutovať do budovy CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A na Patrónke v Bratislave. Od molekulárnej biologičky Ľubomíry Tóthovej sa dozviete, že sliny sú fascinujúcou tekutinou, ktorá okrem iného znamená najmä pre pacientov vítanú neinvazívnu metódu v zisťovaní rôznych ochorení. 

RNDr. Ľubomíra Tóthová, PhD. je vedecko-výskumná pracovníčka Ústavu molekulárnej biomedicíny LF UK, zaoberá sa hľadaním nových markerov rôznych ochorení v slinách. Tieto ochorenia zahŕňajú najmä obličkové ochorenia a ochorenia ústnej dutiny. Na Ústave molekulárnej biomedicíny LF UK zavádzala meranie markerov oxidačného a karbonylového stresu v plazme aj v slinách.

Vedecká cukráreň sú pravidelné stretnutia študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. NCP VaT oslovuje vedcov – odborníkov, ktorí populárnou formou a jednoduchým spôsobom vedia študentom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu. Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a technike. Tak ako v každej cukrárni, aj v tej vedeckej, sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji, minerálke a koláčikoch a svoje zohráva aj mimoškolské prostredie. Témy vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá cca 90 minút (45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia).

(ms)

Páčil sa vám článok?