FOTO: Novú štvrť a rozšírenie projektu Eurovea navrhne medzinárodne uznávaná architektka Beth Galí

12.12.2017
0

Zdroj: JT REAL ESTATE

Páčil sa vám článok?

Rozšírenie projektu EUROVEA o druhú fázu vytvorí v Bratislave novú mestskú štvrť. S cieľom vytvoriť v EUROVEA2 (na úvodnej fotografii) čo najkvalitnejšie mestské prostredie sa developer J&T REAL ESTATE a architekti projektu GFI rozhodli prizvať do tímu architektku s medzinárodným renomé Beth Galí. Tá dnes o projekte i svojich skúsenostiach hovorila priamo v Bratislave.

„Projekt, akým je Eurovea, si svojim významom pýta vytvorenie nielen kvalitných objektov, ale aj kvalitne riešených verejných priestorov, ktoré by zároveň mali jasný rukopis a charakter. Preto sme sa, aj po dohode s developerom projektu, rozhodli prizvať k spolupráci Beth Galí, ktorá je odborníčkou s medzinárodným renomé, a preniesť jej skúsenosti z európskych miest k nám do Bratislavy,“ vysvetlil pozadie spolupráce Radoslav Grečmal zo štúdia GFI.

Krajinná architektka profesorka Beth Galí z barcelonského ateliéru BB+GG Architects je autorkou niekoľkých ikonických námestí, ulíc, promenád a parkov vo viacerých európskych metropolách. „Pozvanie na spoluprácu do Bratislavy nás potešilo. Už z mladosti si pamätáme Československo a neskôr Česko a Slovensko ako krajiny, ktoré nás zaujímali. Navyše Bratislava je mestom na Dunaji a Dunaj je rieka, ktorá sa objavuje v literatúre, filmoch, evokuje v nás zaujímavé asociácie. Potom sme prišli do samotného mesta a takisto nás zaujalo,“ prezradila Beth Galí dôvody, prečo sa rozhodla prijať ponuku na spoluprácu.

Ako vysvetlila, dnes je modrerným trendom, že sa európske metropoly snažia využiť a zakomponovať do svojho života prírodné prvky, ktoré sa v nich nachádzajú. Vznikajú preto ulice a promenády úzko spojené či už s morom alebo riekami. Beth Galí vypracovala svoje projekty pre Barcelonu, írsky Cork či nemecký Hamburg. „Bratislava má niečo, čo je prítomné aj v ostatných európskych mestách. Postupne sa v nich začínajú využívať prírodné prvky, ktoré sa tam nachádzajú. A v prípade Bratislavy to je Dunaj, ktorý sa v minulosti až tak nevyužíval. Mesto sa stavalo izolovane od rieky a teraz sa snaží na ňu napojiť,“ osvetlila princípy projektu Eurovea2 uznávaná architektka. „Vidíme to aj inde, staré prístavy sa posúvajú mimo centra a na ich mieste sa vytvára nový priestor, deje sa to v Corku, Rotterdame a niečo podobné môže nastať v prípade Dunaja aj v Bratislave. Ide o to, aby ulica pokračovala až k samotnej rieke, aby cestou boli reštaurácie, aby sa priestory prepojili a mesto tieklo až po samotnú rieku,“ dodala.

Ako vysvetlila, dôležité je dosiahnuť, aby vo verejnom priestore fungovali ekonomické aktivity, služby, reštaurácie, voľnočasové aktivity, aby verejný priestor podporoval potenciál, ktorý ulica má.

Beth Galí je autorkou riešení verejných priestorov po celej Európe, medzi jej najznámejšie realizácie patrí promenáda pri mestskej pláži v Barcelone, centrálne priestory v írskom Corku a nábrežná promenáda v Hafencity v nemeckom Hamburgu. Zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Harvardskej univerzite v USA a na európskych univerzitách v Lausanne, Delfte a Rotterdame.

FOTOGALÉRIA:

Okrem návrhu riešenia verejných priestorov v EUROVEA2 by výsledkom práce Beth Galí v Bratislave mal byť aj dizajn manuál na zjednotenie verejného priestoru v rámci celej zóny Pribinova, pričom do tohto procesu autori projektu plánujú zapojiť aj mesto.

„Euroveu už dnes považujeme za jeden z najkrajších mestských priestorov v Bratislave a sú to práve kvalitné verejné priestory – nábrežná promenáda s parkom a námestie, vďaka čomu sa tu ľudia cítia skutočne dobre. Druhá fáza projektu Eurovea tento priestor ešte predĺži, a som rád, že vďaka medzinárodnému tímu získa úplne novú kvalitu,“ hovorí výkonný riaditeľ J&T REAL ESTATE Pavel Pelikán.

Beth Galí, ktorá je známa svojimi prelomovými architektonickými a dizajnérskymi návrhmi od 60. rokov minulého storočia. Je držiteľkou mnohých akademických titulov doma v Španielsku aj v Európe. Na začiatku 90. rokov pôsobila vo funkcii zástupkyne riaditeľa Inštitútu pre urbanistický rozvoj o olympijské hry (IMPU’92), pričom práve v tomto období došlo k redefinovaniu identity a k premene Barcelony na svetovú metropolu v oblasti kultúry, umenia aj fyzickej obnovy.

Profesionálne skúsenosti Beth Galí siahajú od nábytkového a industriálneho dizajnu až k verejným expozíciám a zahŕňajú významné architektonické riešenia a projekty ako verejné ulice, námestia a parky v Španielsku (Barcelona, Zafra, Terrassa), Írsku (Dublin and Cork), Holandsku a Nemecku (Hafencity v Hamburgu). Od roku 1994 je Beth Galí profesorkou na Vysokej technickej škole architektúry v Barcelone (ETSAB) v odbore krajinná architektúra a urbanizmus. Zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Harvardskej univerzite v USA a na európskych univerzitách v Lausanne, Delfte a Rotterdame. Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení za projekty v oblasti architektúry, krajinnej architektúry a priemyselného dizajnu.

 (ts, ms)

Páčil sa vám článok?