VIDEO Akceptuješ ľudí inej farby pleti? Festival Jedna Európa ponúkne hudbu, diskusie, bezplatné worskhopy i filmovú produkciu
Zdroj: O čo ide Idě (trailer - youtube)
Si súčasťou Európy? Akceptuješ občanov inej farby pleti? Tieto a iné otázky otvoria verejnú debatu počas bratislavského edukatívno-kultúrneho festivalu Jedna Európa 6.-7. novembra. Okrem diskusií a filmovej projekcie budú súčasťou programu v Starej tržnici aj bezplatné workshopy či koncert originálneho zoskupenia Bashavel.
Cieľom podujatia, ktorý sa na jeseň tohto roku uskutoční v priestoroch bratislavskej Starej tržnice, je otvoriť diskusiu na tému slobody, extrémizmu, xenofóbie, či sprístupniť iný pohľad na inakosť v spoločnosti. Rôznorodý program otvorí v pondelok 6. novembra hudobný workshop českej speváčky a zbormajsterky Idy Kelarovej, pod vedením ktorej si jeho účastníci môžu vyskúšať nácvik emotívnych rómskych skladieb spolu so zborom Čhavorenge. Kelarovú, pôvodom z etnicky zmiešanej rodiny, vedie k multikultúrnym aktivitám hlboká osobná skúsenosť. Kvôli rasizmu v spoločnosti sa jej rodina v minulosti uchýlila k utajovaniu svojho pôvodu. „Môj otec zapieral, že je Róm. Zabilo ho to,“ spomína speváčka, ktorá stojí aj za tvorbou dokumentu z produkcie Českej televízie, O čo ide Ide. Slovenskú projekciu filmu z prostredia rómskych osád, ktorých detí hľadajú únik i naplnenie v speve, bude sprevádzať diskusia s autormi snímky.
Program obohatí motivačná prednáška blogerky a držiteľky Novinárskej ceny, Janette Motlovej Maziniovej. Zanietená propagátorka emocionálneho učenia cez rozprávanie osobných príbehov, je zároveň autorkou knihy Cigánka, ale aj zakladateľkou neziskovej organizácie Od emócií k poznaniu – Eduma, pomáhajúcej ľuďom s ťažkým sociálnym vylúčením.
Netradičný pohľad na inakosť prinesie projekt s názvom Živá knižnica. Tá prostredníctvom projekcie video príbehov s možnosťou osobného stretnutia s jej hlavnými protagonistami priblíži širokej verejnosti jednotlivcov, ktorí v spoločnosti často čelia rôznym predsudkom i vylúčeniu.
Diskusný panel osobností umeleckého a verejného života pod názvom Zabudnuté Slovensko povedie novinár a fotograf Andrej Bán v spolupráci s občianskym aktivistom Michalom Karakom. Diskutujúcimi na tému sloboda, extrémizmus a xenofóbia budú filozof Egon Gál, šéfredaktor denníka N Matúš Kostolný a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Maroš Balog. Jednou z hlavných tém bude tiež novodobá história Slovenska 20. storočia so zameraním na totalitné režimy, ktoré výrazne formovali a zasahovali do verejného aj súkromného života.
Zabudnuté Slovensko svojou účasťou podporí vystúpenie špičkovej world music/ jazz formácie Bashavel, ktoré má za sebou od r. 2006 účinkovanie na mnohých prestížnych festivaloch. Okrem iných napr. Konvergencie, Jazzfest Brno či Viva musica Bratislava. Bashavel sa však predstaví aj v rámci samostatného koncertu, ktorý uzavrie pondelkový program.
Utorkové diskusie budú venované predovšetkým študentom. O svojich možnostiach v rámci Európskej únie sa môžu dozvedieť prostredníctvom workshopu Škola Európy, o organizáciách pomáhajúcim cudzincom integrovať sa do života v strednej Európe zase v rámci diskusie „Sme solidárni“.
„Môj príbeh môže byť aj tvoj príbeh“ je inšpiratívna diskusia s troma slovenskými osobnosťami hudby, tanca a športu. Tomi “Kid“ Kovács, Laci Strike a Strapo v priebehu stretnutia mladým ľuďom osvetlia a budú s nimi diskutovať o tom, prečo musia na svojej budúcnosti aktívne pracovať a ľudí z okolia posudzovať na základe ich schopností a charakteru, nie podľa farby pleti.
(ts, ms)