Tretí ročník Bielej noci vytiahol do ulíc Bratislavy takmer 200-tisíc ľudí

8.10.2017
Páčil sa vám článok?

Tretí ročník festivalu súčasného umenia v uliciach Bratislavy prelomil všetky očakávania organizátorov. Doteraz najbohatší program - až 70 umeleckých zastávok, prilákal do ulíc takmer 200-tisíc návštevníkov.

​Rekordnú účasť divákov hlavne v prvých večerných hodinách sprevádzal aj dopravný kolaps v meste a v pár prípadoch umelecký zážitok skomplikovali technické problémy a počasie. 

Návštevnosť festivalu siahajúca skoro k číslu 200 000 sa, ako každoročne, rátala z dronových snímok v jednu hodinu na kľúčových námestiach, nábrežiach, parkoch, exteriéroch na festivalovej trase, z údajov polície a počtu stiahnutí mobilnej aplikácie. Webstránka Bielej noci zaznamenala 200 000 návštev. Najväčší nával zaznamenali organizátori pri dielach headlinerov, na trase od Slovenského rozhlasu, ktorý hostil interaktívne dielo RozHlas, kanadského umelca Maotika a hudobnú premiéru Cluster Ensemble, cez inštaláciu Globoscope vo fontáne na Námestí slobody, cez centrum Starého mesta s viacerými zastávkami pri Humanoidoch Amandy Parer, až po monumentálny Mesiac v Medickej záhrade a vyhliadku z centrály VÚB, generálneho podujatia, ktorú navštívilo viac ako tisíc ľudí. „Teší nás, že okrem rekordnej návštevnosti vyhliadky na 23. poschodí banky návštevníci Bielej noci využili aj mobilnú aplikáciu, ktorú sme vyvinuli v spolupráci s festivalom a ktorá sa stala najsťahovanejšou aplikáciou vo svojej kategórii na Slovensku,“ hovorí Martina Hrivnáková, riaditeľka marketingovej a korporátnej komunikácie VÚB.

„Chcela by som poďakovať všetkým našim návštevníkom, ktorí už po tretíkrát vytvorili v meste neuveriteľnú atmosféru a zmenili ho v mesto plné energie a živých rozhovorov. Sme potešení obrovským nárastom návštevnosti, ktorý nás zároveň zaskočil a  spôsobil v meste kolaps. V najbližších dňoch spustíme rokovania s predstaviteľmi mesta a budeme hľadať spoločné riešenia pre budúci ročník,“ povedala umelecká riaditeľka festivalu Biela noc, Zuzana Pacáková.

S účasťou je spokojný aj spoluorganizátor podujatia, Bratislavský samosprávny kraj. „Biela noc je jediný festival na Slovensku, ktorý dokáže prilákať toľko návštevníkov za jedinú noc. Rekordná takmer dvestotisícová účasť je nádherný výsledok spolupráce tímu nadšencov umenia a Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý považuje podporu metropolitnej kultúry za jednu zo svojich priorít,“ skonštatoval predseda BSK Pavol Frešo.

Očakávanú premiéru multimediálneho predstavenia Dökk talianskej formácie fuse* posunuli na 23. hodinu nečakané technické problémy. Keďže umelci pricestovali až v deň akcie a skúšať začali po skončení trhu v Starej tržnici, výpadok jedného projektora sa podarilo odstrániť s dvojhodinovým meškaním. Následne odohrali dve predstavenia. „Všetkým návštevníkom, hlavne rodinám s deťmi, ktorí prišli najmä kvôli tomuto predstaveniu, sa ospravedlňujeme za technický problém a časový posun,“ hovorí za organizátora Zuzana Pacáková.

Počasie, hoci bolo na prvý pohľad bezproblémové, sa pohralo s technickými možnosťami. Viditeľnosť niektorých inštalácií na nábreží Dunaja boli z väčšej diaľky dosť nízka kvôli intenzívnemu svitu mesiaca, hoci autori použili doteraz najsilnejšiu svetelnú techniku. Silný vietor na plošine „Ufa“ na Moste SNP znemožňoval horolezcom počas dvoch dní zavesiť svetelnú diskoguľu, preto most ostal bez diela. „Biela noc je technicky tak náročná, že v niektorých prípadoch sa musíme v poslednej chvíli rozhodnúť a zrušiť inštalovanie kvôli bezpečnosti technikov, aj keď nás to mrzí z hľadiska divákov,“ vysvetlila Pacáková.

Diváci pri Dunaji však obdivovali vysvietený Starý most, skúšali interaktívnu Vlnku medzi dvoma brehmi, vodnú projekciu v River Parku a navštívili novú lokalitu Zuckermandel s dielom Perspektíva v podhradí. „Sme veľmi radi, že sme mohli podporiť toto jedinečné podujatie, ktoré spája prostredníctvom umenia naše hlavné mesto so svetovými metropolami. Vytvorený dialóg medzi architektúrou a jednotlivými dielami zatraktívnil dunajské nábrežie a vrátil tak život k Dunaju,“ nechal sa počuť výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán.

Najväčší nápor zažil festival hneď po otvorení, medzi 19. – 22. hodinou, kedy za umením vyrazili celé rodiny s deťmi. Najmenší návštevníci ocenili najmä dielo RozHlas, ktoré reagovalo na hlas z megafónu a tiež 7-metrový Mesiac, žiariaci medzi stromami v Medickej záhrade. Jeho odvrátenú tvár, ktorú zo Zeme nikdy neuvidíme, skúmali do záveru festivalu skupinky prevažne mladých ľudí, ktorí na sociálne siete vešali romantické „selfíčka“. 

(ts, ars, foto: dynamic)

Páčil sa vám článok?