VIDEO - V Bratislave sa opäť chystá dúhový pochod, ktorý podporujú aj umelecké osobnosti
Zdroj: Facebook Dúhový PRIDE Bratislava
Dúhový PRIDE Bratislava 2017 - je oficiálny názov podujatia, ktoré sa uskutoční v sobotu 19. augusta na Hviezdoslavovom námestí. Chystajú sa naň najmä členovia LGBTI komunity a ich podporovatelia. Pripravený je aj sprievodný kultúrny program.
Dúhový PRIDE Bratislava sa snaží zviditeľniť komunitu LGBTI ľudí v slovenskej spoločnosti a headlinerom 7. ročníka tohto podujatia bude skupina Puding pani Elvisovej a moderovať ho bude Ludwig Bagin. Akcia sa uskutoční v sobotu 19. augusta 2017 od 13:00 na Hviezdoslavovom námestí a jej účastníci sa vyberú aj na tradičnú prechádzku ulicami Starého Mesta. Počas nej sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ukázali, že ide o úplne bežných ľudí na Slovensku, ktorí chcú mať rovnakú šancu ako všetci ostatní udržať si zdravie, ísť si za šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú. Hlavným cieľom podujatia je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku.
Takto vyzerá videopozvánka na tohtoročný Dúhový pochod:
O zviditeľnenie LGBTI ľudí na Slovensku sa táto komunita usiluje najmä preto, že slovenská legislatíva vôbec neuznáva páry rovnakého pohlavia a ich rodiny – neexistujú u nás registrované partnerstvá a manželstvo je od roku 2014 pre tieto páry zakázané v ústave. Transrodoví ľudia sú podľa nej nútení pri legálnej zmene rodu podstúpiť sterilizáciu. „Skúsenosti z posledného polstoročia hnutia za práva LGBTI ľudí v Amerike a Európe hovoria jednoznačne. Hlavným dôvodom, prečo väčšina začala akceptovať LGBTI ľudí ako rovnoprávnu súčasť spoločnosti, je že osobne spoznali LGBTI ľudí vo svojich rodinách, na pracoviskách, v školách, v susedstve, v cirkevných spoločenstvách, v športových tímoch a pod.“, zdôrazňuje hovorca Dúhového PRIDE Martin Macko. Homosexuáli tvrdia, že v tomto smere máme na Slovensku obrovskú rezervu, keďže podľa reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus pre Iniciatívu Inakosť z júna 2016 iba 35 percent ľudí na Slovensku osobne pozná nejakého geja alebo lesbu. „Ohromujúce je, že aj po viac ako 26 rokoch demokracie a rozvoja občianskej spoločnosti takmer dve tretiny ľudí na Slovensku nepoznajú alebo nevedia o žiadnom gejovi alebo lesbe v ich okolí“, dodáva Macko. Rovnaký prieskum potvrdil dôležitosť osobnej skúsenosti pre zlepšenie postavenia LGBT ľudí na Slovensku, keď iba 7,6 % ľudí malo s nimi osobnú skúsenosť
Predsedníčka Dúhového PRIDE Diana Pruchnerovičová hovorí: „Vzhľadom na rast politického extrémizmu na Slovensku považujeme za mimoriadne dôležité, aby aj vrcholní predstavitelia štátu, mesta, spoločnosti a firemného sektora symbolicky vyjadrili politiku spájania: postoj, že aj LGBTI ľudia sú rovnoprávnou súčasťou štátu, národa, spoločnosti a miestnej komunity. Keď postavíme diskusiu o postavení LGBTI ľudí na tom, čo máme spoločné, keď namiesto rozdielov zdôrazníme hodnoty, sny a presvedčenia, ktoré nás spájajú, bude ťažké vnímať LGBTI ľudí ako „tých druhých“, „odlišných“ alebo dokonca nepriateľov „našich“ hodnôt.“
Vo svojej tlačovej správe organizátori informovali, že aj keď sa im vďaka partnerom a množstvu dobrovoľníkov podarilo získať nevyhnutné prostriedky na zorganizovanie takto náročného podujatia a zabezpečenie jeho bezpečnosti, tak bez ďalších zdrojov by bolo podujatie nedôstojné na európsku metropolu v roku 2017. Preto prostredníctvom darcovského portálu vyzvali aj verejnosť, aby ich podujatie podporila. „Veľmi nás teší, že nás tento rok podporili významné slovenské výtvarníčky a výtvarníci a venovali nám odmeny pre darcov. Ivana Šáteková sa rozhodla pre nás urobiť výšivku Slovenské mamičky pekných synov máte, Juliana Chomová darovala print Totem, Michaela Chmelíčková print z kolekcie Teleport, Andrea Kopecká svoj obraz Dočasnosť (čerešne) a Andrej Dúbravský svoj obraz Západ slnka za rohom“, informovala médiá hovorkyňa Dúhového PRIDE Natália Tomeková. Jedna z pravidelných účastníčok týchto podujatí - Ivana Šáteková vysvetľuje svoju motiváciu takto: „Nedokážem sa zmieriť, že ešte v 21. storočí musia ľudia bojovať za svoje práva a za to, aby boli tolerovaní a akceptovaní. Už je najvyšší čas prebrať sa zo stredoveku a prijať fakt, že inakosť je prirodzenosť.“
(ars, foto a video: duhovypride.sk)