Problém so sinicami vo vodách Kuchajdy by vyriešilo vybagrovanie dna a brehov

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Napriek tomu, že letná prevádzka areálu Kuchajda sa začala s povolením hygienika už 1. júna, aj tentoraz je aktuálna otázka výskytu siníc vo vodách tohto jazera.

Podľa novomestského starostu Richarda Frimmela je zámerom samosprávy naďalej zachovať areál pre širokú verejnosť, a to aj napriek každoročným stratám (v minulom roku prevádzková strata dosiahla výšku 1,8 milióna korún), pre rekreačných športovcov, rodiny s deťmi a vôbec všetky vekové kategórie, ktoré si ho obľúbili pre jeho čisté udržiavané prírodné prostredie, možnosti aktívnej i pasívnej rekreácie, pre športovcov i nešportovov, pre cenovo prístupný pobyt pri vodnej ploche, so zeleňou a vyhovujúcim sociálnym zázemím. Trendom je zachovať doterajší nekomerčný a prírodný charakter Kuchajdy aj naďalej, uvažuje sa len o vybudovaní reštaurácie nad vodou s prevádzkou nielen v letných mesiacoch, ale aj na jar a jeseň.

Podľa riaditeľa novomestského EKO-poniku VPS, tak ako v predchádzajúcich rokoch sa budú opakovať rozbory vody. Vlaňajší rozbor navyše, pri ktorom dal zistiť toxicitu siníc prítomných v každom prírodnom vodnom prostredí, potvrdil, že na Kuchajde je toxicita nulová. Finančné náklady na rozbory vody v roku 2003 predstavovali sumu 340-tisíc korún.

Odstrániť sinice z vody na Kuchajde, kde hrozí ich premnoženie po oteplení aj v tomto roku, by pomohlo kompletné vybagrovanie a vyčistenie dna a brehov jazera. Uviedol to vedúci tlačového a informačného odboru Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Ivan Bielik. „Táto procedúra je síce nákladná, ale je to ten najspoľahlivejší spôsob, ako dlhodobo predísť premnoženiu siníc,“ povedal Bielik.

„O takejto možnosti sa uvažovalo asi pred rokom, stálo by to však státisíce a po nie dosť jednoznačných vyjadreniach niektorých odborníkov o účinnosti takejto metódy sme od nej upustili,“ povedala tajomníčka novomestského starostu Valéria Reháčková. „Ak by sa však sinice premnožili aj v tomto roku, začali by sme o takomto riešení uvažovať.“ Podľa nej v snahe obmedziť výskyt nežiaducich mikroorganizmov vybudovala mestská časť v jazere umelý ostrov s vysadenými močiarnymi a vodnými rastlinami, ktoré by mali z vody odoberať dusíkaté živiny. „Vodu taktiež okysličujú dve fontány a upravili sme aj pobrežnú zónu,“ dodala. Podľa I. Bielika však kontrolovaná vzorka z Kuchajdy preukázala zvýšený výskyt toxických siníc, ktorý zatiaľ nie je nebezpečný, ak sa však teplota vody zvýši na 23 stupňov, sinice sa premnožia a voda bude na kúpanie nevhodná.

Páčil sa vám článok?