Devínska hradná skala v noci ožíva
Devínska hradná skala patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické miesta Slovenska. Pre krásny výhľad na sútok Moravy a Dunaja a príjemné prostredie je tiež obľúbeným miestom rodinných výletov. Vedeli ste však, že je aj výborným miestom pre pozorovanie vtákov?Ornitológovia odporúčajú navštíviť túto lokalitu v najbližšie dni za súmraku alebo v noci, keď ožíva.
„V zimnom období tu občas vídať i ornitológov, ktorí sústredene ďalekohľadmi hľadia na skalné bralo. Predmetom ich záujmu je drobný vtáčik – murárik červenokrídly, ktorý tu pravidelne zimuje. Patrí medzi najvzácnejšie vtáky Slovenska a v zime ho sem chodia pozorovať ornitológovia zo širokého okolia. Túto jar si devínska hradná skala pripravila ešte jednu zaujímavosť. Ak sem zavítate za súmraku alebo v noci, môžete z bezprostrednej blízkosti počúvať hlas našej najväčšej sovy, výra skalného (na fotografiách). Samec si húkaním vymedzuje teritórium a jeho hlboké „u-huuu“ počuť za tichej noci až do vzdialenosti dvoch kilometrov. Niekedy vie byť veľmi vytrvalý a ozve sa až 900-krát za noc. Samička v tomto období už zohrieva násadu – jedno až štyri vajíčka, z ktorých sa po mesiaci vyliahnu mláďatá,“ hovorí Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku.
„V minulosti to výry nemali ľahké, ako vrcholoví predátori boli prenasledovaní človekom. Mláďatá boli vyberané z hniezd a využívali sa na „výrovkách“ – poľovačkách, pri ktorých strieľali dravé vtáky, ktoré útočili na priviazaného výra. Našťastie, tieto praktiky sú už dávno zakázané a výr je celoročne chránený. Niektoré hniezdne lokality zanikajú pre zvyšujúci sa tlak turistických alebo športových aktivít, ale výr si na blízkosť ľudí dokáže zvyknúť – o čom svedčí i jeho pravidelné hniezdenie na Devínskej Kobyle a súčasný výskyt na devínskom hradnom brale,“ dopĺňa l Noga.
„Na Slovensku hniezdi desať druhov sov, ale len dve – sova obyčajná a myšiarka ušatá - sú bežnejšie. Tento rok v rámci projektu „Spoločný monitoring lesných druhov sov“ začíname s programom, ktorý by mal priniesť odpovede na otázky o zmenách v početnosti jednotlivých druhov. Našim cieľom je nastaviť terénnu prácu tak, aby sa ho mohli zúčastniť nielen profesionálni ornitológovia, ale i širšia verejnosť. Vďaka podpore Visegradskeho fondu sa rovnaké aktivity budú realizovať na Slovensku i v Českej republike,“ hovorí Vladimír Nemček, koordinátor projektu.
Húkanie výra bude možné počas tichých bezveterných nocí počúvať v skalných oblastiach a kameňolomoch ešte približne mesiac.
(ts, ms, Foto: dravce.sk, ms, bratislavskyhrad.eu)