Devínčania sa už nemusia báť povodní

16.9.2009
0
Páčil sa vám článok?

Práce na protipovodňových opatrenia v Devíne v týchto dňoch finišujú. Obyvatelia tejto mestskej časti sa o niekoľko týždňov budú môcť definitívne zbaviť strachu z povodní.

Slovenský vodohospodársky podnik robí v súčasnosti, okrem pokračujúcich prác na výstavbe samotného múrika, aj skúšky týkajúce sa účinnosti opatrení proti presakovaniu pod podzemnou stenou. Práce pokračujú z oboch strán mestskej časti, teda aj od rieky Moravy. Pekná úprava v okolí múrika pribudla na Slovanskom nábreží pri osobnom prístavisku výletných lodí.

Podľa informácií vodohospodárov ak voda v Devíne nedosiahne 11 000 kubíkov za sekundu, čo je výška vody v Devíne asi 990 cm, tak by nemalo obec v žiadnom prípade zaliať - ani mestskú časť Devínska Nová Ves. V porovnaní s rokom 2002 pribudne rezerva asi 50 centimetrov. V tom roku tieklo v rieke 10 400 kubíkov - jeden centimeter predstavuje asi 20 kubických metrov za sekundu. K prietoku 11 000 sa voda v Bratislave priblížila len v roku 1501 a v roku 1899, keď bol nápor v Dunaji až 10 800 kubíkov.

V súvislosti s problémami pri stavbe protipovodňového múru v Devínskej Novej Vsi sa uskutočnilo viacero vyvlastňovacích konaní. Mnohí zúčastnení dali po objasnení situácie súhlas na výstavbu. Tým, ktorí na rokovanie neprišli, vyvlastňovacie rozhodnutie pošlú. Všetko by malo byť ukončené 28. septembra 2009.

Výstavba sa celkove dotkla približne päťsto účastníkov konania. Mnohí z nich sú neznámi vlastníci, ale objavili sa aj takí, ktorí majú podiely len niekoľko štvorcových metrov pôdy. Niektorí majitelia v Devínskej Novej Vsi chceli, aby sa ochranná línia posunula, čím by boli chránené aj ich pozemky. Všetky pozemky boli nevyužívané a rástla na nich burina. Navyše orná pôda je v záplavovom území, kde nie je možná výstavba.

(rob)

Protipovodňový múrik v Devíne skrášlil okolie pri osobnom prístavisku.
FOTO - Robert Lattacher

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie