Nemecký kultúrny dom opravia do júna 2010

7.6.2009
0
Páčil sa vám článok?

Nemecký kultúrny dom v bratislavskej mestskej časti Rača rekonštruujú, práce by mali byť ukončené o rok. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca mestskej časti Martin Bartišek.

"Rekonštrukcia bola potrebná okrem iného aj preto, že objekt je zapísaný v Súpise kultúrnych pamiatok Rače, má svoju historickú hodnotu a je architektonicky zvláštny a zaujímavý. Je to jedna z dominánt Rače," konštatoval. Najskôr však bolo podľa neho potrebné vysporiadať pozemky, na ktorých objekt stojí. Tie totiž patrili súkromným spoločnostiam. V spolupráci s magistrátom hlavného mesta získala Rača tieto pozemky zámenou za iné. V súčasnosti sa budova rekonštruuje, odstránila sa sutina, materiál po búracích prácach či rozvody inžinierskych sieti.

Počas prvej etapy plánujú v objekte zrekonštruovať interiér spoločenskej sály a v nej vymeniť poškodené časti krovu, tiež chcú opraviť strechu, vymeniť okná a dvere. Budova by mala získať aj novú fasádu, mestská časť tiež plánuje kompletne vymeniť inžinierske siete, kotolňu a upraviť aj priľahlé parkovisko. "Na tento rok je vyčlenených takmer 1 660 000 € a bude do značnej miery rozhodujúce, čo sa dá z tohto objemu zvládnuť, nakoľko pri podobných, značne zdevastovaných stavbách je vysoké percento odkrytia nových problémov," uviedol Bartišek. Okrem vlastných zdrojov bol na účely financovania rekonštrukcie založený Fond Nemecký kultúrny dom, na ktorý doteraz prispelo celkom 47 dobrovoľných darcov - právnických aj fyzických osôb - sumou 9870,52 €.

Nemecký kultúrny dom by si mal zachovať svoj pôvodný polyfunkčný charakter. Jeho súčasťou bude viacúčelová sála na rôzne spoločensko-kultúrne podujatia, zasadnutia miestneho zastupiteľstva, tiež by sa tu mali nachádzať miestnosti pre klubovú činnosť či rôzne záujmové krúžky.

Račania nemeckej národnosti si v roku 1939 na podnet evanjelického farára Dezidera Alexyho založili Nemecké vinohradnícke družstvo, ktorého úlohou bolo spoločne spracovávať hrozno, nakupovať pre vinohradníkov potrebné nástroje a školením zvyšovať úroveň pestovania a spracovania hrozna. Družstvo v roku 1942 vybudovalo vinárske centrum, ktoré pozostávalo z technologickej a kultúrnej časti.

Technologickú časť tvorila prevádzka na spracovanie hrozna a výrobu vína spolu s veľkými pivnicami, v ktorých boli sudy a miestnosti na archivovanie vína. Kultúrnu časť tvorila dvojposchodová budova s veľkou sálou a menšími kancelárskymi miestnosťami. "Nemecký kultúrny dom bol významný kultúrny stánok. Žiaľ, od roku 1988 nemal "gazdu" a príliš rýchlo začal chátrať až dospel do štádia značnej devastácie," doplnil Bartišek.

(sita)

Páčil sa vám článok?