Aké sú prvé reakcie na predložený projekt Nového Istropolisu aj s 21 poschodí vysokou budovou?

3.12.2020

Zdroj: Enviroportál

Páčil sa vám článok?

Na Enviroportáli sa objavil projekt nového Istropolisu, kde sa má posudzovať jeho vplyvo na životné prostredie (EIA). Verejnosť sa takisto môže do tohto procesu zapojiť a projekt pripomienkovať. Už teraz je však zrejmé, že developer plánuje všetky objekty tvoriace súčasný komplex zrovnať so zemou, aby sa uvoľnil priestor na jeho zámery na vybudovanie nového areálu...

Navrhovaná činnosť predstavuje stavbu a prevádzku viacúčelového súboru pozostávajúceho z kultúrno-spoločenského centra, dvoch obytných budov, troch administratívnych budov a kongresového hotela s potrebným množstvom podzemných parkovacích miest pre obsluhu celej stavby. V rámci komplexu s vyváženou funkciou kultúry, bývania a administratívy sú navrhované i obchodné priestory, najmä v parteri budov, prechodné ubytovanie, podzemná garáž a verejné priestranstvá. Neoddeliteľnou súčasťou návrhu nového viacúčelového súboru sú vysoko exponované verejné priestranstvá.

K predloženému návrhu sa už na sociálnej sieti stihli vyjadriť zástupcovia samosprávy ako napríklad župný, mestský aj miestny poslanec Martin Vlačiky: "Za mňa poviem môj prvý dojem: neoriginálna architektúra, opacha, ktorá vnáša do už teraz preťaženého územia novú obrovskú záťaž. Výšková 21-poschodová budova na nevhodnom mieste. Kultúrno-spoločenské centrum to iba celé prikrýva ako figový list, ale pod ním všetci dobre vieme, čo sa skrýva."

Zdroj: Enviroportál

Matúš Čupka, ktorý v ostatných voľbách kandidoval na starostu na FB stránku Život v MČ Nové Mesto, napísal: "Pri tejto ilustrácií mi napríklad príde diskutabilné, že či je OK do blokovej štruktúry Tehelného poľa vložiť asymetricky rozhádzané budovy a výškovku, ktorá napríklad o 10 poschodí preskočí tower v Urban Residence." Juraj Bulla sa v rovnakej diskusii vyjadril nasledovne: "Trnavské mýto podľa môjho názoru, nie je také zlé miesto pre vyššiu budovu. Vždy ma zaujímalo, že prečo je v Bratislave taký strach výškových budov. Nemali by byť práve výškové budovy ekonomickejšie a ekologickejšie vyžitie pozemku?" 

Zdroj: Enviroportál

Matúš Čupka mu však oponuje a tvrdí: "Nenazýval by som to však strachom, lebo výšková budova prinesie skokovo väčšie množstvo dopravy, vo väčšom okruhu nemôže stáť nič iné, lebo normy, a užívanie výškových budov je drahšie na bývanie i administratívu. Stavebné náklady totiž každým ďalším poschodím rastú a tie si pýta banka späť. Skôr je toto určitý pohľad vec a určite by som nezjednodušoval v rovine vysoká budova je ekologickejšie. Skôr sa dá povedať, že vysoká budova prináša vyšší zisk na meter štvorcový."

Bratislavským novinám sprostredkoval svoj názor aj architekt Peter Žalman: "Jedna vec je napísať, že sa nám to nepáči, ale skôr tu ide o to, čo by tam mohlo byť. Je zrejmé, že investor nemá záujem ponechať tam prakticky nič - začne z rovnej plochy po demolácií. A to je druhý rozmer témy: predávajúci, ani mesto nepovedali ani orientačne, čo by tam chceli mať. Nový majiteľ nie je ničím viazaný, žiadny popis, príloha či regulatív. Zaujímavé by bolo vyjadrenie mesta k celému procesu. Teraz to pre nás zvonku vyzerá tak, že mesto bolo spolu účastné pri dnešnom stave: zbúrania objektu a úplného zničenia pôvodnej architektúry." 

​Vyjadriť sa k zámeru developera môže aj verejnosť a to na stránke Enviroportál, ktorú prevádzkuje Ministerstvo životného prostredia SR. 

(ars)

Páčil sa vám článok?