Investor: Od mestskej časti sme žiadne konkrétne požiadavky pokiaľ ide o školu nedostali
Zdroj: www.slnecnice.sk
Petícia časti obyvateľov Slnečníc „urgentne žiada“ okrem iného o vybudovanie verejnej školy. Na prvý pohľad legitímna požiadavka má však aj ďalšie uhly pohľadu. Prvým je fakt, že projekt školy čakal len na záväzné stanovisko mesta dva a pol roka!
Dostal ho vo februári 2020. Nasledovať musí územné rozhodnutie, o ktoré už developer požiadal mestskú časť, stavebné povolenie, samotná výstavba a kolaudácia. Takže vzhľadom na realitu povoľovacích procesov, ako aj lehôt výstavby skôr ako v roku 2023 škola v Slnečniciach stáť nebude. Ďalším aspektom je otázka, čo urobila a robí mestská časť pre to, aby bola plánovaná škola, alebo aspoň jej časť, verejnou.
Tento rok sa po zápisoch prvákov v Petržalke objavil problém s umiestnením detí do školy na Turnianskej. Hlásilo sa tam zo spádovej oblasti o 57 detí viac, ako je škola schopná prijať. Medzi prihlásenými boli aj deti zo Slnečníc. Poslanci kvôli tomu menili školské obvody a vicestarostka Lýdia Ovečková na zastupiteľstve vyzvala obyvateľov Slnečníc, aby „vyvinuli tlak na developera, aby začal výstavbu infraštruktúry, ktorú potrebuje dané územie“.
„Výzva na obyvateľov, že si majú riešiť s developerom výstavbu škôl, mi pripadá trošku scestná,“ vyjadril sa poslanec Ivan Uhlár, pričom ho zaujímalo, čo urobila mestská časť pre to, aby boli škôlky a škola v tejto časti v jej pôsobnosti a či je nejaká konkrétna predstava aj s investíciou, aby Petržalka školu získala. Starosta Ján Hrčka skonštatoval, že zadarmo ju mestská časť sotva dostane. Investor bol podľa jeho slov svojho času ochotný rokovať o odkúpení za cenu nákladov. Zaujímalo nás, aký je aktuálny názor investora, ktorému žiaden zákon neurčuje, či má byť škola, ktorú plánuje, súkromná alebo verejná.
„Mali sme niekoľko stretnutí na miestnom úrade, z ktorých vyplynulo, že mestská časť chce, aby bola škola verejná. Tam však táto predstava končila. Nikdy sme nedostali konkrétnejšie požiadavky, zadefinovanie potrieb či nejaký návrh od mestskej časti, na rozdiel od súkromnej školy Felix. Tá nám zadala presný lokalitný program. Koľko potrebuje tried, ako by sa stavba mala fázovať, keďže ide o združenú – materskú, základnú aj strednú školu... V spolupráci so školou Felix sme dali vypracovať niekoľko štúdií, potrebnú dokumentáciu a samotný projekt školy,“ vysvetľuje Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. Dodáva však zároveň, že hoci školu dizajnovali pre potreby Felixu, žiadnu záväznú dohodu s nimi nemajú a predaj či prenájom školy v Slnečniciach je stále otázkou diskusie.
Ján Krnáč tvrdí, že poslanci aj úrad mali k dispozícii projektovú dokumentáciu a mohli diskutovať o konkrétnych pripomienkach a zmenách v projekte, ktorý teraz čaká na územné rozhodnutie. Žiadne však nedostali. „Posledné stretnutie bolo 3. marca 2020. Poslanci vtedy žiadali, aby bola škola verejná a zaviazali starostu, aby v tejto veci začal rokovať s primátorom a investorom a zabezpečil spracovanie lokalitného programu pre vytvorenie dostatočných kapacít v ZŠ a MŠ pre lokality Južné mesto A,B,C. Doteraz sme nič nedostali,“ pokračuje výkonný riaditeľ.
O tri mesiace, 9. júna, miestne zastupiteľstvo opäť žiada starostu rokovať so spoločnosťou Cresco o výstavbe budovy pre ZŠ a MŠ, ktorá bude v zriaďovateľskej pôsobnosti MČ Petržalka... Vzápätí na to sa objaví petícia aktivistov zo Slnečníc, ktorí žiadajú v podstate o to isté, ale s bonusom, aby poslanci vyhlásili stavebnú uzáveru, kým sa ich požiadavky neuspokoja. „Keby sme mali nejakú spätnú väzbu od mestskej časti, vieme diskutovať o čomkoľvek,“ reaguje výkonný riaditeľ investora. Dodáva, že rovnako ako prenajali súkromnej osobe priestory škôlky, vedeli by ich za primeraný nájom prenajať aj mestskej časti. Tá ich však neoslovila.
Petičiari žiadajú aj verejnú poštu. „Oslovili sme Poštu, aby zvážila otvorenie prevádzky v Slnečniciach. V tom čase sme dostali odpoveď, že expanziu neplánujú. Iniciatívne sme teda požiadali o zriadenie balíkoboxu, ktorý stojí pred Slnečnice Marketom od februára tohto roku,“ konštatuje Ján Krnáč.
Zrejme vám teraz napadne, prečo v novovybudovanej štvrti nemá dostať mestská časť priestory pre školu automaticky grátis. Odpoveďou je poplatok za rozvoj. Kým nebol schválený, bolo nutné komplikovane lobovať a vyjednávať zo strany samosprávy za súvisiace investície do verejného sektora, čo nemalo oporu v žiadnom zákone. Aktuálne má poplatok (Cresco bude najväčším prispievateľom v Petržalke, ide o milióny eur. pozn. red.) v rukách samospráva. Tá rozhoduje, čo a kde zaň zafinancuje. To sú peniaze, ktoré by mali ísť aj pre škôlky, školu, parky a inú verejnú infraštruktúru v tejto lokalite.
Pre kompletnosť treba dodať, že Slnečnice stoja na súkromných pozemkoch, investor stavia „na zelenej lúke“, nenapája sa na existujúce cesty a siete, ale ich nanovo buduje a investuje desiatky miliónov eur. Rovnako ako ihriská, parky, križovatky v tejto oblasti. To je infraštruktúra, na ktorej sa finančne nepodieľa ani mesto, ani mestská časť.
(in)