Odborná porota ich posunula do druhej etapy súťaže o obnovu námestia v centre mesta, ktoré sa má po rokoch stať opäť miestom so zeleňou s historickými budovami v okolí.
Terajšiu historickú budovu mestského divadla postavili v roku 1886 a priestor za divadlom medzi Andreasgasse (dnes Gorkého ulica) a Rosengasse (dnes Jesenského ulica) premenil v roku 1895 Bratislavský okrášľovací spolok na park. Budovu divadla z konca 19. storočia postavili podľa návrhov architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. V roku 1912 odhalili v parku pamätnú fontánku grófa Štefana Pálffyho, ktorej časť je zachovaná v Galérii mesta Bratislavy. Pôvodným názvom bolo Pálffyho námestie, no od roku 1932 sa názov zmenil na Komenského námestie. Výsledný krajinársko – architektonický návrh územia by mal byť známy v septembri.
MIB pripravuje aj obnovu zaniknutých kúpeľov Grössling v blízkosti Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice v Bratislave. Inštitút v piatok informoval, že skončila možnosť prihlasovať sa do súťaže pre obnovu kúpeľov. "Výsledok prevýšil všetky očakávania, prišlo 76 návrhov zo 17 krajín sveta," spresnil MIB s tým, že viac zatiaľ nemôže predstaviť, lebo súťaž je anonymná. Návrhy zverejní na jeseň.
Súčasťou premeny kúpeľov môže byť aj verejnosť, a to tak, že do konca júna vyplní dotazník. Tým môže ovplyvniť detailnejšie požiadavky zadania súťaže, s ktorými architekti postupujúci v súťaži budú pracovať. "Dotazník je rozdelený do niekoľkých častí. V prvej časti sú pripravené otázky zamerané na využívanie Mestskej knižnice v Bratislave, ako aj ďalších knižníc. Na to nadväzuje ďalšia časť venovaná preferenciám na relaxačné a oddychové aktivity a predstavám respondentov o takomto mieste," spresnil MIB.
Magistrát a MIB plánujú obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov Grössling, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít a otvoriť tak celý priestor verejnosti.
FOTO: Verejné popíjanie na terasách zakázali! Ako to funguje v praxi? Sprevádzali sme mestských policajtov
„Dobrý deň, viete, o tom, že konzumácia alkoholu na tomto verejnom priestranstve je zakázaná?“ pýta sa dvojčlenná hliadka mestskej polície pána stojaceho na terase Beňadická. Vedľa neho na múriku stojí fľaša. Odpoveď znie „nie“. Toto bol štandardný dialóg počas našej reportáže, ktorej cieľom bolo zistiť, ako sa v praxi dodržiava nové VZN, ktorým bratislavská Petržalka rozšírila lokality, kde je zakázané popíjanie na verejnosti.
(nc)