Detská lekárka: Deti vdýchnu dvakrát viac škodlivín ako dospelí!
Zdroj: TASR
V okolí Mlynských Nív, kde sa buduje nová autobusová stanica a komunikácie je veľmi vysoká prašnosť. Ľudia z okolitých domov ako aj obyvatelia Prievozskej ulice sú zúfalí a sťažujú sa na prach a špinavé okná a autá. Nákladné autá vyvážajú zeminu, ktorú z áut často odfukuje do okolia.
Investor tvrdí, že cestné komunikácie pravidelne polieva. Na prach dopláca aj ľudský organizmus. Ohrozené sú predovšetkým malé deti. Viac nám porozprávala lekárka pre deti a dorast MUDr. Adriana Borošová.
Má alebo môže mať zvýšený prach zo stavby vplyv na dýchanie detí?
Znečistenie vonkajšieho prostredia prachom patrí medzi najčastejšiu znečisťujúcu škodlivinu v ovzduší. Trojročné dieťa vdýchne v pokojnom stave dvakrát viac vzduchu na kilogram telesnej hmotnosti ako dospelý človek. Ak je teda ovzdušie znečistené, dieťa vdýchne dvakrát viac znečisťujúcich látok na kilogram hmotnosti. Dýchacie cesty sú u detí užšie, pľúca a aj imunitný systém sú stále v štádiu vývoja. Preto aj problémy v dôsledku vdychovania znečisťujúcich látok sú u nich závažnejšie a dlhodobejšie.
Ako sa môžu prejavovať dýchacie ťažkosti z prachu?
Medzi hlavné parametre, ktoré ovplyvňujú zdravotné účinky prachu sú veľkosť a zloženie častíc. Kým častice relatívne väčšie (cca. 5-10 mikrometrov) sa zachytávajú v horných dýchacích cestách, na sliznici očnej spojovky a na koži, preťažujú samočistiace mechanizmy pľúc a znižujú celkovú obranyschopnosť dieťaťa. Môžu prispievať k chronickému ochoreniu dýchacích ciest. Menšie častice prenikajú hlbšie do dolných dýchacích ciest - pľúcnych alveol, čím môžu spôsobovať ochorenia ako napríklad chronickú bronchitídu, zhoršenie priebehu astmy a kardiovaskulárneho systému. Niektoré prachy- najmä organického pôvodu môžu vyvolať precitlivelosť prejavujúcu sa ako priedušková astma. Infekčný prach, ktorý obsahuje choroboplodné zárodky zachytené na prachových časticiach, môže spôsobovať bakteriálne alebo plesňové infekcie. Prach obsahujúci napr. oxid kremičitý môže zase vyvolať tvorbu pľúcnych fibróz, t.j. zvýšenie bujnenia väziva v pľúcach. Karcinogénny prach môže pri vdýchnutí vyvolať nádorové ochorenie, jednak pľúc, ale aj orgánov vzdialených od miesta vstupu.
Čo môžu rodičia robiť, aby čo najmenej trápili deti dýchacími ťažkosťami?
Chodiť s deťmi mimo mesta, zvlhčovať doma vzduch...
A čo by malo robiť mesto a mestská časť?
Rozširovať mestskú zeleň, obchvaty miest, zrekonštruovať miestne komunikácie, ekologizovať MHD, znížiť dieselové motory - elektrifikácia vozidiel, obmedziť spaľovanie nekvalitných palív v tepelných zariadení.
(lb)