Má Devín naozaj strach z investorov?
Situácia mestskej časti Devín nie je závideniahodná. Fakt, že sa nachádza v nútenej správe, mu nedovoľuje vlastniť nijaké pozemky, ísť do investícii, ani žiadať peniaze na rozvojové aktivity zo zdrojov EÚ.
Na území Devína pritom chýba občianska vybavenosť. Keď sa samospráva usiluje o zvýšenie komfortu pre obyvateľov má v podstate len jednu možnosť - vyjednávať s investormi. A tým, samozrejme, ide o zisk. Takto by sa dal zhrnúť medializovaný problém medzi mestskou časťou Devín a firmou SKANSKA, ktorá tu plánuje zrealizovať výstavbu bytových domov.
Starostka Devína Ľubica Kolková hovorí, že pre nich by bolo ideálne držať sa vypracovanej štúdie, hovoriacej o výstavbe 47 rodinných domov, na pozemku, ktorý vlastní Skanska. Predstavy firmy sú však diametrálne odlišné.
Pôvodný projekt rátal s výstavbou štvorpodlažných bytoviek bez občianskej vybavenosti. Inými slovami, počet obyvateľov mestskej časti by vzrástol o tisíc, medzi nimi aj rodiny s malými deťmi, mamičky na materskej, ktoré by si doslova nemali kde kúpiť ani základné potraviny. Najbližšie obchody sú až v Karlovej Vsi a v Devínskej Novej Vsi.
Nespokojnosť občanov by sa prirodzene obrátila proti samospráve - objasňuje obavy starostka. S firmou Skanska sa im napokon podarilo dosiahnuť kompromis. V druhej etape výstavby ustúpila od jedného podlažia a súhlasí aj so začlenením občianskej vybavenosti, Zakreslené sú aj detské ihriská.
Či sa projekt napokon zrealizuje, ukáže čas, keďže v poslednom čase prenikli na verejnosť informácie, že Skanska uvažuje o predaji pozemku v Devíne.
Mestská časť rokuje aj s ďalšími investormi. Ľubica Kolková hovorí o dobrej spolupráci s izraelskou firmou, ktorá tu stavia 23 rodinných domov na mieste bývalého futbalového ihriska pod hradom. Ide o modernú architektúru a jeden objekt je vyhradený aj na obchodné priestory. Aj ďalší investor Lomnická, s.r.o., ktorý na území tejto mestskej časti podniká, je podľa starostky ústretový voči potrebám občanov Devína.
(kah)