Bezmocnosť mestských častí voči investorom
Prijatie zákona o hlavnom meste SR Bratislavy, ktorý by podstatne menil postavenie miestnych samospráv, nie je len legislatívnym problémom. Má priamy dosah na kvalitu života obyvateľov. Svedčí o tom aj konkrétny príklad z Devínskej Novej Vsi.
Nie je to tak dávno, čo mestská časť s nákladmi dvoch miliónov korún zrekultivovala ťažobný priestor Glavica. Lokalita je významná nielen z hľadiska životného prostredia, ale aj historického. Glavicu spomína aj Ján Hollý vo svojom epose Cyrillo - Metodiáda ako miesto, kde sa zastavili vierozvestcovia na svojej púti do Devína.
Aj pre tých obyvateľov, ktorých dejinné súvislosti nechávajú vôbec ľahostajnými, mala obnova pahorku veľký význam. Glavica bola určená na rekreačno-športové účely a tadiaľto má viesť aj cykloturistická trasa. Odrazu sa na tunajšom miestnom úrade objavil investor, s konkrétnym návrhom výstavby šesťposchodového obytného domu, rovno na jej úpätí. „Neprišiel sa nás opýtať na názor, len nám jednoducho oznámil, čo tam chce postaviť,“ hovorí poslankyňa miestneho zastupiteľstva mestskej časti Devínska Nová Ves Eva Vargová.
„Naše pripomienky o nevhodnosti takéhoto objektu, v tejto lokalite jednoducho nebral na vedomie. Smutné na tom je to, že podľa doteraz platného zákona ani nemusel. Záväzné stanovisko k výstavbe dáva obec, čo je Bratislava a nie mestské časti. Investor komunikoval len s magistrátom a ten povolenie vydal. Nikoho z úradníkov nezaujímalo, aké problémy tým vzniknú,“ pokračuje E. Vargová
Podľa jej slov, „mnohopodlažná budova vyrastie v zástavbe rodinných domov, 200 metrov od hranice sídliska. Okrem toho, že bude pôsobiť ako päsť na oko prinesie aj iné nepríjemnosti. Plánuje sa tu 60 bytových jednotiek a obyvatelia tu budú vystavení hluku zo športoviska. To logicky môže vyústiť do petičnej akcie, ktorá by zabránila podobným aktivitám na Glavici, hoci tá bola práve s týmto cieľom vybudovaná. Problémy nastanú aj s vyťaženosťou dopravných tepien, parkovaním a podobne.“
Evu Vargovú mrzí ešte jedna vec: „Nikoho z magistrátu to netrápi. Veď prečo aj. Zodpovednosť za nespokojnosť obyvateľov ponesú predstavitelia miestnej samosprávy, nie oni. V tejto situácii nám neostáva nič iné, len sa bezmocne prizerať ako historickú Glavicu, ktorú bývalý režim zdevastoval na ťažobnú jamu, pre zmenu zatieňuje nevkusný panelák. Pokiaľ nebude prijatý nový zákon o Bratislave, ktorý mestským častiam udelí právomoc rozhodovať o výstavbe na území, za ktoré nesú priamu zodpovednosť nebude, žiaľ, tento prípad výnimkou, ale skôr pravidlom“.
(kah)