Devínčania oslovujú ústavných činiteľov, investor sa ohradzuje proti ich tvrdeniam

3.10.2006
0
Páčil sa vám článok?

Rozruch okolo zamýšľanej výstavby vilových domov v Devíne neutícha. Devínčania sa obrátili otvoreným listom na ministra kultúry a ústavných činiteľov, investor ich tvrdenia odmieta.

Ako sme už informovali, investor, ktorým je spoločnosť Skanska Development, pripravuje výstavbu 23 vilových domov v časti Záhradky nad Devínskou cestou v severnom smere. Obyvatelia Devína začali organizovať protesty a hromadne sa podpisovali pod petíciu proti výstavbe. Najnovšie sa časť z nich obrátila na ministra kultúry otvoreným listom, ku ktorému pripojilo na petičných hárkoch svoje podpisy 58 občanov.

V liste, v ktorom oslovili aj prezidenta republiky, predsedu vlády, dvoch ministrov, primátora Bratislavy, poslancov mestského zastupiteľstva a samosprávu Devína, sa na ministra obracajú s naliehavou prosbou o pomoc pri záchrane kultúrnych hodnôt, a žiadajú ho, aby sa zasadil za zachovanie charakteru Devína a jeho dlhé stáročia zachovanej urbanistickej štruktúry. Namietajú proti zámeru vybudovať tu štvorpodlažné bytové domy s bytmi pre vyše 1000 obyvateľov. Upozornili, že domy navodzujú dojem sídliska a nerešpektujú pôvodnú urbanistickú štruktúru.

V súvislosti so zámerom sa v liste uvádza výraz „obludný“ a investora obvinili z úmyselného obchádzania príslušných zákonov. Pripomínajú, že predmetné územie bolo v územnom pláne preklasifikované na „nízkopodlažnú bytovú zástavbu,“ pod čím „až doteraz všetci súdni ľudia, vrátane projektantov, v prípade Devína chápali zástavbu rodinnými domami“. Pisatelia tvrdia, že nie sú proti výstavbe v tejto lokalite, malo by však ísť o rodinné domy. Ministra vyzývajú, aby im pomohol zabrániť „trvalému znehodnoteniu staroslávneho Devína“ a „arogantnému pošliapaniu kultúrnych hodnôt európskeho významu“.

Spoločnosť Skanska nám poskytla stanovisko, v ktorom konštatuje, že list obsahuje rad nepresných a nepravdivých údajov. Vyhlasuje, že neobišla žiadne existujúce zákony, úplne presne boli splnené všetky predpísané podmienky a plánované stavby úplne zodpovedajú platnému územnému plánu. „Podotýkame, že predmetná lokalita sa nachádza v extraviláne obce Devín, resp. na jeho okraji, teda nejde o priamy kontakt s obcou, a teda už vôbec nie s historickým hradným návrším,“ uvádza sa vo vyjadrení. Skanska sa ohradila proti používaniu slov „obludnosť“ alebo „sídlisko,“ pretože architektonické návrhy maximálne rešpektujú charakter danej lokality. Výstavba vilových domov podľa nej zaručí, že oblasť nebude zahltená nekoncepčnou a architektonicky nekvalitnou individuálnou výstavbou. „Sme toho názoru, že niektoré príklady individuálnej výstavby v okolí Bratislavy sú dostatočnou výstrahou,“ uvádza sa vo vyjadrení.

Ako uviedol projektový manažér spoločnosti Skanaska Deveopment Radek Pšenička, časť obyvateľov Devína už pred časom podpísala petíciu. Tá však mala do značnej miery iný obsah ako tento otvorený list. V čase vzniku petície boli obyvatelia Devína nepravdivo a skreslene informovaní o charaktere výstavby, preto sa uskutočnilo verejné prerokovanie, na ktorom bol projekt prezentovaný a prediskutovaný s obyvateľmi Devína i odbornou verejnosťou.

V závere spoločnosť Skanska Development deklaruje, že rešpektuje všetky ekologické podmienky a požiadavky a okrem iného pripomína, že sa zaviazala zlepšiť stav neďalekej lesostepi a obnoviť pietne miesto v obci.

(juh)

Páčil sa vám článok?