Kandidát na župana Ján Mažgút: Moja kandidatúra je navnímaná situácia celého kraja
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
V prelomovom období "energetického covidu" musí byť podľa Jána Mažgúta nový predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) iniciátorom hľadania alternatívnych foriem financovania. Voľby vníma ako príležitosť triezvo prezentovať riešenia na zvládnutie očakávaných následkov krízy. Rozhovor s Jánom Mažgútom je súčasťou série rozhovorov s kandidátmi na predsedu BSK.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať na predsedu BSK? Budete kandidovať ako nezávislý kandidát alebo s podporou politických strán?
Moja kandidatúra nie je len moje subjektívne rozhodnutie, ale z mojej strany je to aj navnímaná situácia celého kraja na základe rozhovorov s jeho obyvateľmi a ich osobných skúseností. Totálnym zlyhaním a amatérskym prístupom neschopných vládnych politikov, ktorí majú svojich nominantov aj na čele samospráv, sa Slovensko dostalo do tmy, na čo najviac doplácajú ľudia. Práve preto sú voľby príležitosť triezvo prezentovať riešenia na zvládnutie očakávaných následkov krízy, s čo najmenej bolestným dosahom na obyvateľov. Som koaličným kandidátom strán Smer – SD a SNS. Vážim si, že mojej kandidatúre vyjadrili podporu aj iné politické subjekty.
V akom stave sa podľa vás nachádza Bratislavský kraj? Aké najväčšie pozitíva a negatíva v ňom aktuálne vnímate?
Vysoká mobilita pracovnej sily odhalila fatálne zlyhanie kraja pri zmene dopravcu. Prepojenie prímestskej autobusovej, koľajovej a mestskej dopravy je najpálčivejším problémom nášho kraja. Plochy už vyše 30 rokov určené na budovanie záchytných parkovísk, boli postupne rozpredané pre účely developerských projektov. Dnes sa v bezpečí nenachádzajú ani samopestovatelia a majitelia studní, dostali sme sa do situácie, kde hazardujeme s kontamináciou podzemných vôd celého Žitného ostrova. Zdravotníctvo na tom nie je o nič lepšie. Je "donebavolajúce", aby v kraji, v ktorom sídli hlavné mesto, bola len jedna plne funkčná detská pohotovosť aj napriek tomu, že kraj má možnosti aj kompetencie na zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti. Ako pozitívum vnímam, že náš kraj ponúka plno možností spoločenského, kultúrneho a športového vyžitia a je zároveň krajom s vysokou mierou pracovných príležitostí. Podľa mňa však súčasné vedenie nedokáže naplno využiť jeho potenciál.
Akým problémom Bratislavský kraj čelí? Aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcete reflektovať?
V prvom rade si treba uvedomiť, že Bratislavský kraj nie je len Bratislava. Podľa ekonómov Bratislavský samosprávny kraj možno bude najdlhšie odolávať následkom krízy, ale aj tak na nás doľahne. Zamestnávatelia už avizujú, že uvažujú o prepúšťaní či dokonca zastavení prevádzky. Dnes sme v bode, kedy kraj musí zobrať situáciu do svojich rúk a naozaj začať suplovať rolu štátu v zmysle delegovaných kompetencií. V tomto prelomovom období "energetického covidu" musí byť nový predseda BSK iniciátorom hľadania alternatívnych foriem financovania. Napríklad realizovať vybudovanie regionálnych rozvojových centier so zdieľanými službami, so zreteľom na nízku energetickú náročnosť. Moderná spoločnosť by sa mala sústrediť aj na budovanie komunitných záhrad a mikrofariem, napríklad na strechách verejných budov a voľných verejných plochách.
Aké sú priority vášho programu, akým oblastiam sa chcete prioritne štyri roky venovať? Čo chcete v Bratislavskom kraji zmeniť, prípadne na čo chcete nadviazať?
Časť z mojich priorít som pomenoval už vyššie. Nezabúdajme, že zdravý kraj, to sú zdraví občania. To sa však nedá dosiahnuť, ak k tomu vedenie kraja bude pristupovať rovnako flagrantne, ako k možnosti odkúpiť polikliniku Tehelná. V tomto konkrétnom prípade hovoríme o spádovej nemocnici pre viac ako 20.000 ľudí. Naopak, súčasné vedenie kraja malo unikátnu možnosť rozšíriť portfólio svojich zdravotníckych zariadení, keďže aktuálne má v správe len jednu jedinú polikliniku. Čo však očakávať od predsedu BSK strany SaS, ktorého stranícky šéf v pozícii ministra hospodárstva odpredáva podiely štátu v podnikoch SAD? Vzhľadom k problémom, ktoré priniesol nový dopravca – Arriva, by malo byť v eminentnom záujme, ak už nie štátu, tak určite kraja, aby bolo poskytovanie autobusovej dopravy pod jeho kontrolou. Rovnako nezodpovedne sa vedenie nášho kraja postavilo aj k odpredaju budovy bývalej strednej odbornej školy, ktorú predalo za žalostne nízku cenu. Pozemok pred školou prenajali za jedno euro na rok a zmluva je na 25 rokov. Takto nám miznú kapacity, ktoré mohli byť využité napríklad na poskytovanie sociálnych služieb. Zároveň chcem započať formu spolupráce na úrovni samosprávnych krajov, miest, obcí a najmä štátu, ktorá tu roky nefungovala.
Kandidujete ako jednotlivec alebo máte okolo seba tím spolupracovníkov? Prečo takto postupujete?
Som človek pokorný a nemyslím si, že som zjedol všetku múdrosť sveta. Nie som však obklopený poradcami zo zahraničných agentúr. Som kandidát so svojím odborným tímom a ľuďmi, ktorí majú mnohoročné skúsenosti či už z oblasti zdravotníctva, financií, hospodárstva, kultúry. Som presvedčený, že spolu s našimi kandidátmi na poslancov vytvoríme tím, ktorý sa vám bude môcť pozrieť do očí aj po štyroch rokoch.
(TASR)