Bodovali aj Bratislavčania: Historický úspech našich športovcov, na špeciálnej olympiáde získali 34 medailí

6.4.2025

Zdroj: Špeciálne olympiády Slovensko

Páčil sa vám článok?

V marci sa v talianskom Turíne konali Svetové zimné hry Špeciálnych olympiád. Naši reprezentanti v nich dosiahli historicky najväčší úspech a domov priniesli rekordný počet 34 medailí. Viaceré zdobia aj obývačky v Bratislave.

Svetové hry Špeciálnych olympiád sa konajú každé štyri roky a sú určené pre intelektuálne znevýhodnených športovcov. Tento rok sa na zimnej edícii zúčastnilo až 1 500 reprezentantov zo 102 krajín, medzi ktorými sa nestratili ani naši.

„Slovenskí športovci s intelektuálnym znevýhodnením sú na rovnakej profesionálnej úrovni ako športovci zo západných krajín, kde sa im venujú s oveľa väčšou podporou a dôrazom,“ hovorí národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Gažová o reprezentantoch, ktorí zo Svetových hier v Turíne doniesli 11 zlatých, 8 strieborných a 15 bronzových medailí. Historicky prvú medailu v snowboardingu vybojovala na zimných hrách Barbora Feglová z Pezinka, žiačka Spojenej školy na Dúbravskej ceste. Lucia Talarčíková, ďalšia Pezinčanka a žiačka rovnakej školy, zas obsadila v bežeckom lyžovaní na 10 kilometrov tretiu priečku.

Výborne nás reprezentovali aj Bratislavčania Michal Štubňa, Thomas Sebastián Márton a Darina Krihová. „Rodičia nám hovoria, že šport pomohol ich deťom získať kamarátov, sebadôveru a vtiahol ich do života,“ vysvetľuje Gažová. Keď intelektuálne znevýhodnení športovci pravidelne trénujú, dokážu podávať fantastické výkony a zlepšovať sa spôsobmi, o ktorých možno ani netušili. „Verím, že ich príbeh a úspechy pomôžu rozšíriť povedomie o inklúzii cez šport,“ uzatvára Gažová.

Darina Krihová (36)

Petržalčanka Darina Krihová (úvodná foto) je dôkazom toho, že talent a tvrdá práca nepoznajú hranice. Na tohtoročných Svetových zimných hrách vybojovala v obrovskom slalome 2. miesto a v Super G k striebru pridala aj bronz. Lyžovanie pritom nie je jej prioritou a na svahoch na Orave či Skalke trénuje s otcom. Prvým športom je pre Darinku plávanie, s ktorým začala už v ôsmich rokoch, aby jej pomohlo so zlepšením koordinácie a motoriky. Dnes patrí k najlepším nielen u nás, ale aj na svete - na posledných Svetových letných hrách v Berlíne v roku 2023 vybojovala bronz v disciplíne 100 metrov prsia a striebro v disciplíne 200 metrov prsia, ktorá je považovaná za najťažšiu. Zásluhu na tom má aj jej trénerka Yvetta Macejková. Nezabudnuteľným zážitkom bola tiež Dadina účasť na charitatívnom podujatí Swimatlon v USA, kam spolu s tromi ďalšími športovcami zo Slovenska odcestovala na pozvanie Matta Damona. Slávny herec hradil letenky aj celý pobyt a Darinka potom na podporu ukrajinských detí s mentálnym znevýhodnením odplávala vzdialenosť 3,8 kilometra v otvorenej vode. Prírodu má rada aj doma, stretnúť ju môžete napríklad na prechádzke v Karpatoch.

Thomas Sebastián Márton (18)

Zlatý kráľ svahov, takýto titul aktuálne patrí Thomasovi Sebastiánovi Mártonovi, ktorý v Turíne zvíťazil v disciplíne Super G a svoju medailovú zbierku doplnil aj bronzom z obrovského slalomu. Rodák zo Starého Mesta chodí lyžovať najmä do Rakúska a Talianska a v tejto sezóne mu podľa slov jeho otca veľmi pomohli aj tréningy s našimi paralympionikmi v Tatrách.

Zdroj: Špeciálne olympiády Slovensko

Thomas Sebastián Márton.

Autista Thomas je druhákom na súkromnom športovom gymnáziu na Trnavskej ceste, kde sa úspešne venuje aj plávaniu, s ktorým niekoľkokrát vyhral Európske hry handicapovanej mládeže Emil Open. Mimoriadne sa mu darí tiež v tenise. V novembri bez jedinej prehry zvíťazil na turnaji zdravotne znevýhodnených športovcov v Maďarsku a dve zlaté medaily získal aj na Špeciálnej olympiáde 2023 v Berlíne. Thomas trénuje trikrát týždenne v Janette Husárová Tennis Academy a raz týždenne s reprezentačným trénerom. Popritom sa rád prejde okolo Štrkoveckého jazera a stíha sa aj vzdelávať vo výpočtovej technike. Okrem angličtiny sa učí po španielsky - svetové letné hry Špeciálnych olympiád 2027 totiž budú v Čile a Thomas chce s domácimi hovoriť ich rodným jazykom.

Michal Štubňa (32)

Športovec telom i dušou, to je Michal Štubňa z Vajnor, ktorý našu krajinu úspešne reprezentuje v zime aj v lete. Lyžiarsku prípravu absolvuje na svahoch v Mýte pod Ďumbierom a na Donovaloch, kde má rodina chalupu a k jeho najväčším úspechom patria dve striebra zo špeciálnej olympiády (obrovský slalom a super-G), ktorá sa konala v roku 2017 v Schladmingu. Z Turína sa síce vrátil bez medaily, lebo utrpel zlomeninu ruky, v oboch kategóriách však v absolútnom umiestnení skončil na 12. priečke.

Zdroj: Špeciálne olympiády Slovensko

​Michal Štubňa.

Ešte viac sa Michalovi podľa slov jeho otca a zároveň trénera darí v cyklistike. V roku 2019 získal na Svetových hrách v Abú Zabí zlato z časovky na 500 metrov a striebro z kilometrovej a dvojkilometrovej trate. O štyri roky mal Michal veľkú smolu, keď ho počas pretekov zrazili a skončil v nemocnici, aj so zraneniami sa mu však následne podarilo vybojovať krásne piate miesto. Aktuálne sa pripravuje na Trnavskú cyklistickú ligu, kde pravidelne štartuje ako jediný zdravotne znevýhodnený športovec. Michal trénuje každý deň, v priaznivom počasí ho môžete stretnúť napríklad medzi Vinohradmi a Bielym Krížom alebo na Jurskej ceste. V Bratislave má okrem prírody rád aj výhľad z hradu.

(ak)

Špeciálne olympiády Slovensko

Páčil sa vám článok?