Vodácka legenda: Unikátny klub Dunajčík založili desiati kamaráti
Zdroj: Archív Dunajčík
Pred 100 rokmi založila v bratislavskej Petržalke skupina chlapcov oddiel vodných skautov a nazvala ho podľa rieky, ktorá im imponovala – Dunajčík.
Dunajčík je najstarším slovenským vodáckym klubom s nepretržitou činnosťou od svojho vzniku a jedným z pilierov, na ktorých je postavený najúspešnejší slovenský olympijský šport - kanoistika. Od svojho vzniku v roku 1924 vychoval stovky nadšených vodákov, z ktorých sa stali nielen skvelí športovci, ale aj celoživotní kamaráti, a z mnohých lodeničných párov vznikli aj celoživotné manželstvá.
Dnešná lodenica vodáckeho klubu Dunajčík nie je pôvodná. Prvú lodenicu si Dunajčíci postavili svojpomocne začiatkom 30- tych rokov minulého storočia pri vtoku do Ovsišťského ramena (na pravom dunajskom brehu približne v mieste dnešného mosta Apollo). Ovsišťské rameno bolo známe aj ako Lido zátoka a vytváralo tzv. Soví ostrov, ktorý po prehradení ramena hornej časti koncom 70- rokov už nie je ostrovom, ale chránený územím Soví les. Z tejto lodenice sa museli Dunajčíci vysťahovať na začiatku 2. svetovej vojny, po obsadení Petržalky Nemeckou ríšou. Časti budovy lodenice rozobrali a spolu s člnmi a pádlami poprevážali do Zimného prístavu, kde si počas vojny postavili novú lodenicu. Táto druhá lodenica ako aj člny a celý vodácky materiál boli zničené pri bombardovaní bratislavskej rafinérie Apollo na konci 2. svetovej vojny.
Dunajčík je legendárny klub.
Po vojne sa Dunajčíci rozhodli vrátiť na pravý breh Dunaja a postaviť si lodenicu niekoľko sto metrov protiprúdne od miesta ich prvej lodenice. „Písal sa rok 1946, chlapci vtedy aktívne pracovali v Demokratickej strane Jozefa Lettricha. Podarilo sa im zabezpečiť presunutie vyradených vojenských skladov zo Železnej studienky do súčasných priestorov na Klokočovej ceste v Petržalke, pričom malo ísť o dočasné riešenie, ktoré však trvá dodnes,“ hovorí Vladimír Mišík, bývalý predseda Dunajčíka, dnes prezident Asociácie bratislavských vodáckych klubov. Do priestorov klubovne sa podarilo presunúť vyradený, ale stále pekný drevený mobiliár z vládneho bunkra a ten doteraz dáva osobitný ráz dunajčíckej klubovni. „V klube som sa prakticky narodil. Otec aj mama sa v ňom zoznámili, tak ako mnoho ďalších párov v rámci klubu. Nadchlo ma objavovanie krásy prírody, šport, komunita kamarátov,“ hovorí o nerozlučnom spojení s Dunajčíkom Vladimír Mišík, ktorý si do Dunajčíka priviedol aj svoju partnerku a vyrastali v ňom aj ich deti. „Príťažlivosť klubu stála za našim rozhodnutím vrátiť sa po dlhodobej odbornej stáži v USA späť do Bratislavy,“ povedal.
Klub počas septembrových záplav.
Počas historických záplav v roku 2013 sa Dunajčík ocitol prakticky v hlavnom toku Dunaja, ktorý svojou silou vytlačil zadnú stranu lodenice. Vyžiadalo si to rekonštrukciu, ktorá trvala roky, než sa lodenicu podarilo dostať do prevádzkyschopného stavu. Po 11 rokoch ju na konci tohtoročného leta znova zatopilo. S odstraňovaním následkov tohtoročnej povodne pomáhali Dunajčíkom petržalské verejnoprospešné služby (VPS), ako aj petržalskí dobrovoľní hasiči.
Vodáctvo, to je aj komunita, vzájomná pomoc i rôzne verejnoprospešné aktivity.
V priestoroch VPS si Dunajčíci počas veľkej vody uskladnili nielen historický mobiliár, ale aj vybavenie posilňovne a skladu, aby ich uchránili pred zničením. S veľkým nasadením sa zrejme dunajčíkom, tak ako mnohokrát predtým podarí uviesť klub do prevádzkyschopného stavu, avšak horúčkovito pracujú na príprave projektu novej lodenice v súčasnom areáli lodenice na Klokočovej, ktorá bude odolná voči klimatickým zmenám a prechodu veľkých vôd, a ktorá by mala aj umožniť aktivity pre verejnosť. Hlavným partnerom projektu, z ktorého by mohla byť časť výstavby financovaná by bol Bratislavský samosprávny kraj, strategickým partnerom Hlavné mesto Bratislava, a prípravu projektu (nefinančne) podporuje aj Mestská časť Petržalka.
Unikátny klub
Dunajčík je unikátny z viacerých dôvodov. Nielen tým, že dokázal 100 rokov kontinuálne vyvíjať športovú a vodácku činnosť, ale vytvoril tiež veľmi silné spoločenské tradície, ktoré ďalej rozvíja. Jeho fungovanie nespočíva len na aktivitách jednotlivcov, ktorí prídu za športom, ale aj na verejnoprospešných aktivitách vodáckej komunity v Dunajčíku. „Roky organizujeme Dunajský maratón na starom toku Dunaja, medzi Čunovom a Sapom. Verejnosť si tam môže bezpečným spôsobom zapretekať v nádhernom prostredí tzv. vnútrozemskej dunajskej delty, organizujeme aj tzv. Pádlovanie bez bariér určené pre hendikepované deti, ich rodičov a pedagógov. Spolu organizujeme aj tradičné jarné Upratovanie bratislavských brehov, v lokalite Lida. Tradície organizovania akcií nielen pre členov Dunajčíka, ale aj pre verejnosť je u nás hlboko zakorenená a v týchto tradíciách pokračujeme,“ hovorí Mišík.
(mc)