Vyberáte šport pre svoje dieťa? Hľadajú sa malí hokejisti

10.11.2023
0

Zdroj: HC Petržalka 2010

Páčil sa vám článok?

„Nábor v HC Petržalka 2010 prebieha celoročne,“ hovorí prezident klubu Martin Pinček o zmene oproti minulosti. „Chceme zvýšiť kvalitu v kategórii 0-3, čo sú predškoláci, prváci a druháci. Päť rokov je napokon ideálny vek pre začiatok s hokejom.“ Môžete si ho dovoliť pre svoje dieťa?

Kedysi platilo, že každý malý chlapec chcel byť buď futbalista alebo hokejista. Dnes to nie je iné. Stále sú to prvé dva top športy v obľúbenosti a záujemcov do klubu vždy prichádza viac po úspechu našej hokejovej reprezentácie. Mladý petržalský klub, v ktorom panuje skôr komunitná rodinná atmosféra, by ich však mohol prijať ešte viac.

Na zimný štadión do Ovsišťa môže prísť už aj 4-ročný chlapec s dobrou telesnou konštrukciou, aj dievčatá, ktoré sú v vraj v tomto veku často dravejšie ako chlapci. Spočiatku si mnohí nevedia ani obuť korčule. „Na to sme tu my,“ hovorí Martin Pinček. „To, do čoho sme sa pustili, nerobia všetky kluby, je to ´piplačka´, pretože jedno dieťa zamestná na začiatku jedného trénera. Po pár lekciách však už deti začínajú trénovať vo väčších skupinkách.“

Tvrdí, že niektorí už majú výstroj zakúpený. „To sú deti z rodín, ktoré žijú hokejom. Výstroj dostanú pod stromček a už chcú ísť na ľad. Mnohým ju však zapožičiame a máme aj tzv. jazdenky, pri nich sa vieme dohodnúť na symbolickom odkúpení. A áno, na našich tréningoch vidíte aj deti v klasických otepľovačkách. Prídu si tréning vyskúšať, zistiť, či budú mať chuť pokračovať, výstroj riešime s rodičmi až následne.“

Spomínam mu niektoré zaužívané stereotypy o hokeji. Je to drahý šport, len pre solventných, treba vstávať na tréningy skoro ráno, obetovať mu všetok čas a navyše vláčiť so sebou veľkú kabelu. Pousmeje sa a vysvetlí, že tašky sú najmenší problém. Už piataci majú vlastné šatne. V tých najmenších kategóriách zas nehrozí, žeby trénovali ráno pred školou. „Majú jeden podvečerný ľad cez týždeň a dva cez víkend,“ hovorí a pripúšťa, že od septembra do konca marca je to zásah do rodinného života. Rodičia musia obetovať voľný čas, navyše deti sú dnes „mäkšie“ ako kedysi, keď ani v prípravke najmenších nešetrili. Dnes tréning prebieha v kategóriách 0-3 skôr hrou, starší idú už v klasickom drile. Deti vedieme k zodpovednosti a cieľavedomosti. V tomto hokejové tréningy u viacerých suplujú aj výchovu. Rodičia, ktorí dnes na deti nemajú toľko času, zvyknú výčitky pretaviť do benevolentnosti. Tá sa prejavuje aj tak, že deti nemotivujú športovať.

A napokon financie. Hokej ani dnes nie je zadarmo, ale napodiv je vraj lacnejší ako krasokorčuľovanie. Mesačné členské je v Petržalke 100-150 eur. Suma odzrkadľuje aj fakt, že sa trénuje nie na mestskom, ale na súkromnom štadióne. HC Petržalka 2010 síce ako veľký športový klub dostane od mestskej časti dotáciu cca 15-tisíc eur ročne, majiteľ štadióna však mestu platí ročnú daň z nehnuteľnosti vo výške 30-tisíc eur, a to sa premieta aj do členského. „Športoviská v správe mesta sú od tejto dane oslobodené, ale súkromné nie. Od decembra 2021 je schválená novela zákona, ktorá umožňuje primátorom miest upraviť túto daň z nehnuteľnosti, ale Bratislava na ňu zatiaľ, bohužiaľ, nereflektuje,“ konštatuje Martin Pinček.

Do Ovsišťa prichádzajú na tréningy najmä deti z Petržalky, ale aj z Ivanky pri Dunaji či zo Zálesia, odkiaľ je dobrá dostupnosť. O voľné ľady sa delia aj s krasokorčuliarmi. Prečo majú najmenší len jeden tréning na ľade cez týždeň a dva cez víkendy? „Jednak kvôli priestoru, jednak sme chceli, aby aj kategórie 0-3 občas hrávali priateľské zápasy. Zápasy sú pre deti veľkou motiváciou a radosťou, niektorí noc predtým ani nespia. Keď sme však pozývali iné bratislavské tímy cez týždeň, bolo to pre nich nereálne,“ vysvetľuje Martin Pinček.
Suchú prípravu musia niektorí hokejisti absolvovať aj mimo Petržalky. Nenašli totiž telocvičňu, ktorá by im ponúkla reálne časy na tréning. Pomôže budúca športová hala aj im? „Ak by nám v nej dali priestor, určite áno. Ale každé nové športovisko v Petržalke je dobré, pretože sa vďaka nemu uvoľní priestor niekde inde a my budeme môcť aj na suché tréningy zostávať ´doma´.“

Keď si deti vyskúšajú hokej, nadchne ich, to sa potom prenáša aj na rodičov. Do žiackych kategórií sa „pretrénuje“ zhruba 50 percent detí. Ako teda motivovať rodičov? „Pestovať u detí vzťah k športu je na nezaplatenie. Navyše, my z introvertov vytvárame extrovertov, priebojnejších, zodpovednejších a cieľavedomejších... a kto by nechcel v živote vyhrávať?“

(in)

Páčil sa vám článok?