Zahrajú si spolu aj deti s tínedžermi. Pozreli sme sa do mládežníckeho hokejbalového klubu v Petržalke

15.10.2023
0

Zdroj: FB HKLM Indians Bratislava Juniors

Páčil sa vám článok?

Na tréningu jediného petržalského mládežníckeho hokejbalového klubu v Ovsište aréna nájdete deti od 6 do 15 rokov. Dokážu si spolu zahrať aj zápas, a to bez toho, aby tí malí pri kontakte lietali vzduchom. Hokejbalová prípravka je totiž, bez ohľadu na vek, skupina kamarátov. Ak by sa chcelo vaše dieťa pridať, je vítané!

Pondelkový tréning HKL-M Indians Bratislava Juniors na hokejbalovom ihrisku na Medveďovej začína rozcvičkou, nasleduje niekoľko tréningových cvičení, potom vrchol lekcie - zápas a na záver strečing. Dnes sú tu dvaja hokejbaloví tréneri, ktorí s deťmi nielen hrajú, ale aj absolvujú záverečné naťahovacie cvičenia s treťou trénerkou. Je netradičné vidieť na hokejbalovom ihrisku sedieť deti „v pozícii motýľa“. A je zábavné sledovať, ako v zápase nemajú problém spadnúť, zdvihnúť sa a naháňať loptičku ďalej a pri strečingu ochkajú a achkajú. Všetci však vedia, že im to napokon prospeje.

Tréner Igor Macháč kedysi aktívne hrával hokej aj hokejbal a spolu s ďalšími trénermi má na tréningoch na starosti „prácu s hokejkou“. Jeho manželka Denisa sa zas venuje strečingu, posilňovacím a kompenzačným cvičeniam. Hovorím jej, že som si ju všimla na ihrisku aj s hokejkou v ruke. „Aby som sa aj ja niečo naučila,“ smeje sa a dodáva, že v klube majú aj jedno dievča, hokejbal však priťahuje väčšinou chlapcov.

Keď pred piatimi rokmi rozbiehali mládežnícky klub, prvotným cieľom bolo pritiahnuť deti k športu ako takému. Dnes už má klub aj nadstavbu. „Vznikajú tu také priateľstvá, že sa deti stretávajú aj mimo tréningov. Často si idú sami zahrať na ihrisko,“ zhodujú sa tréneri. „Výhodou vekovo zmiešaného tímu je navyše zdravá súťaživosť. Mladší chcú vyhrať nad staršími.“

Mládežnícka liga síce v Bratislave ešte nefunguje, turnajov je však, najmä v lete veľa. „Na nich si zahrajú aj deti do desať rokov. Náš klub je však špecifický, máme z každej vekovej kategórie niekoľko detí, tím s troma kompletnými formáciami v jednej kategórii preto ešte nedokážeme zložiť. A keďže chceme, aby si deti zahrali, hráčov na turnaje „požičiavame“ iným tímom,“ vysvetľuje Igor Macháč. Základňa sa však postupne rozširuje, a to najmä vďaka samotným deťom. Keď sa jednému páči, spravidla privedie spolužiaka.

Pýtam sa 13-ročného Jozefa, čo je na hokejbale najlepšie. „Kamaráti, s ktorými sa snažíme zohrať tak, aby sa nám darili prihrávky,“ hovorí.

„Musí mať človek, ktorý chce hrať hokejbal rád beh?“ obraciam sa na jeho otca. „Ani nie, ja sám som kedysi aktívne hrával hokejbal a beh nenávidím. Avšak v hre je to úplne iné. Pred očami máte loptičku a nič iné nevnímate. Chcete hrať, vyhrať, byť v partii, behanie odkladáte bokom,“ reaguje. Dodáva však, že kondícia, ktorej cieľom je byť pri loptičke prvý, je dôležitá. Aj preto sa počas zimnej prípravy zameriavajú aj na ňu.

Hokejbal nahradí v zime florbal

„Tento týždeň sme na ihrisku posledný raz, od októbra do marca trénujeme v telocvični na ZŠ Černyševského,“ pokračuje Igor. „Ochotná pani riaditeľka nám umožnila, aby sme mali tréningy v rovnakých časoch, ako sú deti zvyknuté z ihriska, teda pondelky a stredy od 18:00 do 19:00 h,“ dopĺňa ho Denisa. „V pondelky vymeníme, s ohľadom na palubovku, hokejbalovú hokejku za florbalovú. Škola je na florbal výborne vybavená, máme k dispozícii mantinely, lopty, bránky... Naše stredy sú potom zamerané na kondično-posilňovací tréning, rozvíjame motoriku, výbušnosť, spevňujeme telo...“

Ak by sa chcel niekto pridať, vezmete aj úplných nováčikov? „Členov prijímame celoročne. Máme tu niekoľko hráčov, ktorí prišli 13-14-roční a hokejku držali v ruke po prvý raz v živote u nás. Začínajú od nuly, nie je v tom problém,“ hovorí Igor Macháč a spomína aj prípady, kedy suplovali hodiny školského telocviku. Učili deti kotrmelce, kľuky, dokonca drepy, aj so strečingom sa mnohé deti zoznámili až na hokejbalovom tréningu.

(in)

Páčil sa vám článok?