Do Siene slávy slovenského krasokorčuľovania uviedli ďalšiu veľkú osobnosť
Zdroj: FB Jumping Joe
Ocenenie pre veľkú osobnosť. Pri príležitosti 31. ročníka Memoriálu Ondreja Nepelu, ktorý sa konal počas víkendu v Bratislave, uviedli do Siene slávy slovenského krasokorčuľovania trénerku Agnesu Búřilovú (80). Práve pod jej vedením získal legendárny Jozef Sabovčík v roku 1984 bronzovú medialu na ZOH v Sarajeve.
Agnesa Búřilová je po Ondrejovi Nepelovi a jeho trénerke Hilde Múdrej v poradí už treťou osobnosťou, ktorú uviedli do Siene slávy slovenského krasokorčuľovania, ktorú zriadili na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu minulý rok.
"Pani Búřilová je veľkou osobnosťou slovenského krasokorčuľovania, neskutočná ikona a charizmatická osobnosť, ktorá korčuľovaním žije. Takých ľudí sa rodí stále menej. Veľmi prispela k rozvoju slovenského krasokorčuľovania a dodnes je dokonca našou členkou," povedal nám Miroslav Goldschmied, zakladateľ občianskeho združenia Jumping Joe, ktoré sa venuje kurzom korčuľovania pre deti i dospelých. Agnesa Búřilová dokonca ešte před dvoma rokmi viedla na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu kurz pre dospelých. "Do poslednej chvíle u nás na štadióne Ondreja Nepelu korčuľovala a to práve v korčuliach, ktoré nájdete v sieni slávy," dodal. Okrem korčúľ tu uvidíte aj jej "strihačku". Teda zariadenie, ktorým si kedysi strihala nakrútené výkony svojich športových zverencov, aby ich mohla analyzovať a poznatky zužitkovať pri tréningu.
FOTOGALÉRIA:
Agnesa Búřilová sa narodila v Rožňave a ešte pod dievčenským menom Wlachovská súťažila v krasokorčuľovaní na ZOH 1964 v Innsbrucku, kde ako súčasť športovej dvojice s Petrom Bartosiewiczom obsadila 9. miesto. Slovenská verejnosť ju však pozná najmä ako trénerku dvojnásobného majstra Európy (1985, 1986) a bronzového medailistu na ZOH v Sarajeve (1984) Jozefa Sabovčíka. Slávny bratislavský rodák je vôbec prvým krasokorčuliarom na svete, ktorý si úspešne trúfol na vrcholnom podujatí skočiť štvoritý skok.
Prezident Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Jozef Beständig, Agnesa Búřilová a moderátor Richard Vrablec, ktorý divákov sprevádzal celým 31. ročníkom Memoriálu Ondreja Nepelu.
Miroslav Goldschmied blahoželá Agnese Búřilovej.
Agnesa Búřilová v sieni slávy pri artefaktoch, ktoré vošli do histórie krasokorčuľovania.
(ms)