Úžasné: David boxuje so šiestimi dioptriami, stal sa vicemajstrom Slovenska v ťažkej váhe
Zdroj: Archív D. M.
„Tréneri aj chalani sa ma občas pýtajú: Ako môžeš boxovať bez okuliarov so šiestimi dioptriami? Ale ja som zvyknutý. Zo svojej nevýhody som spravil výhodu,“ hovorí Petržalčan David Mundi (17), vicemajster Slovenska v ťažkej váhe v kategórii 17-18-ročných.
„Paradoxne, odkedy som začal boxovať, môj zrak sa zlepšil. Pripúšťam, bez okuliarov je ťažšie boxovať, vidím rozmazane, na druhej strane som si vybudoval štýl. Na moju váhu som nízky a mám zväčša vyšších súperov, tak sa na nich zvyknem tlačiť, som pri nich, vtedy vidieť nemusím. Nútim ich boxovať podľa mojich podmienok,“ vysvetľuje študent športového gymnázia v Ružinove.
Prijemný vysmiaty chalan s vytetovaným Muhammadom Alim na predlaktí má už v 17-tich rokoch jasno v tom, akým smerom sa má uberať jeho život. „Od olympijského boxu do profesionálneho ringu,“ hovorí a najpopulárnejšiemu bojovému športu na svete podriadil celú svoju existenciu. „Trénujem trikrát denne, päťkrát do týždňa. Ráno behám, poobede mám box a potom posilňovňu. „Kým sa moji kamaráti v piatok večer zabávajú vonku, ja idem domov spať, zničený z tréningov po celom týždni. Žijem disciplinovaný život. Verím tomu, že keď sa naučím robiť naplno jednu vec, tak v živote dokážem robiť naplno všetko.“
Stotinový šach
Jeho otec trénoval bojové športy ako hobby, strýko bol boxerom. „Odmalička som bol vedený k športu. Skúšal som futbal, karate, no to ma nechytilo. Bol som taký malý, silnejší...“ spomína David Mundi. „Keď som mal 10 rokov, strýko ma priviedol do Bratislavskej boxerne a ja už som neodišiel. Pocítil som, že pre tento šport som sa narodil.“
FOTOGALÉRIA:
David hovorí o dobrom kolektíve, kde spolu trénujú nováčikovia aj pokročilí. Tvrdí, že nikdy nie je neskoro box vyskúšať. „Nedávny profi majster sveta v ťažkej váhe Deontay Wilder začal trénovať až ako 20-ročný,“ hovorí mi ako pozvánku pre všetkých nerozhodnutých.
Všimnem si jeho zranenie na kĺbe na ruke. Len mávne rukou. „To pôjdem vyriešiť po zápase. Veľakrát som mal zlomený nos, na obočí mám niekoľko štichov, prasknuté rebrá, o modrinách nehovorím...“ Počúvam ho a pýtam sa, aké má preňho box vlastne benefity.
Výnimočný boxerský klub: Zdraví a hendikepovaní tu boxujú spolu
Hádam v žiadnom boxerskom klube nenájdete toľko rôznorodých názorov na to, prečo sa venovať boxu, ako v Undergroud box clube Bratislava, ktorý trénuje v petržalskom Ovsišti. Jeho špecifikom je, že integruje ľudí, ktorých by ste netypovali, žeby niekedy mohli boxovať.
„Od prvej chvíle, ako som si dal rukavice, som sa do boxu zamiloval. Keď sa mi v živote niečo deje alebo mám zlú náladu, idem na tréning a vraciam sa vymenený. Čistí mi hlavu, dáva sebavedomie a vieru, že veci zvládnem,“ hovorí a pokračuje, že boxer musí byť aj silný, aj atlét, aj stratég ako šachista. „Boxu sám pre seba hovorím stotinový šach. V šachu musíte tiež predvídať, čo spraví ten druhý, len v boxe máte na to len stotiny sekundy. Chce to sebavedomie - keby som bol neistý, nestihnem reagovať - , ale aj rozum. Keď mi niekto hovorí, že boxeri sú hlupáci, len sa smejem. Toto je šport pre inteligentných ľudí. Keď človek nevie rozmýšľať, nebude vyhrávať.“
Budúcnosť v profi ringu
David Mundi je vicemajster Slovenska za roky 2021 aj 2022. Na tohtoročných decembrových Majstrovstvách Slovenska chce vyhrať. „Všetkých v mojej váhe od 86 do 92 kilogramov v kategórii 17-18-ročných, som tento rok porazil, tak si verím,“ hovorí.
Predtým sa však predstaví ešte na galavečere bojových športov, ktorý usporadúva organizácia War Zone. V poradí šiesty turnaj sa bude konať 9. septembra v MMC na Karpatskej. Primárnym cieľom organizácie War Zone je pomôcť amatérskym bojovníkom dostať sa medzi profesionálov. Presne tam si svoju budúcnosť predstavuje aj David. „To má ešte čas, musím sa ´vyzápasiť´ v olympijskom boxe a počkať, kým mi profi ring odporučia aj tréneri. Ale raz... by som chcel titul majstra sveta.“
(in)