Zbytočná či užitočná oprava chodníkov? Poslanec tvrdí, že Petržalka urobila zákazku pre Ekonomickú univerzitu

Zdroj: (in)
Chodník v areáli EUKto jazdí v bratislavskej Petržalke na bicykli po hrádzi, zrejme zaregistroval opravenú asfaltku od Prístavného mosta smerom k Ekonomickej univerzite. Poslanec Marek Tydor na miestnom zastupiteľstve kritizoval mestskú časť, že urobila zákazku pre EU. „Keď sa prejdem po Petržalke, vidím tu priveľa rozbitých chodníkov na to, aby sme riešili práve tieto úseky,“ uviedol. Miestny úrad nesúhlasí.
„Žijem pri Ekonomickej univerzite a nerozumiem, prečo sme robili Dolnozemskú od zastávky k Prístavnému mostu. Ja tam veľký pohyb občanov Petržalky nevidím. Ale zaujíma ma skôr areál EU, prečo bola mestskou časťou urobená privádzacia cesta od Májovej ulice k EU, ktorá je podľa mňa v areáli univerzity? Aký k nej máme vlastnícky vzťah? Ďalšia cesta od starej školy k uzatvorenému podchodu na Dolnozemskej. Je tam nádherná 4-metrová asfaltová cesta, ktorá nikam nevedie. Tomu tiež nerozumiem. Kto z občanov Petržalky bude využívať túto komunikáciu?“ pýtal sa poslanec na zastupiteľstve. „To naozaj nemáme v Petržalke nič dôležitejšie na opravu ako tento chodník, ktorý bude slúžiť len zamestnancom EU, aby mali kde parkovať? Aký zmysel malo opraviť chodník, ktorý neslúži nikomu?“
V kompetenciách týkajúcich sa chodníkov je chaos. Pred pár týždňami sa kvôli tomu uskutočnilo aj stretnutie zástupcov Petržalky a magistrátu, „avšak nedošlo na ňom k jednoznačnej zhode v otázke správy jednotlivých úsekov miestnych ciest“, informovala nás hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
FOTOGALÉRIA:
To je aj prípad chodníkov pri Ekonomickej univerzite. „Nachádzajú sa síce na pozemkoch vo vlastníctve univerzity, avšak nie sú evidované ako súčasť listu vlastníctva Ekonomickej univerzity. Tieto komunikácie majú charakter účelových ciest,“ uviedla hovorkyňa. „MČ zastáva názor, že ak neprišlo k určeniu komunikácie v primeranej lehote, účelová cesta sa na základe jej zvyčajného využitia stáva miestnou cestou III. alebo IV. triedy.“ MČ Petržalka preto vníma tieto komunikácie ako miestne cesty v jej správe.
Chodník vedúci popri Dolnozemskej ceste zas spĺňa kritériá miestnej cesty IV. triedy, keďže je od vozovky oddelený pásom zelene. „Na základe tohto faktu MČ Petržalka zastáva postoj, že ide o miestnu cestu v jej správe, pričom v súlade so štatútom hlavného mesta má povinnosť zabezpečovať jej údržbu,“ uviedla Mária Halašková. „Vzhľadom na dlhodobo neriešený zlý stav povrchu tejto komunikácie MČ Petržalka v roku 2024 pristúpila k obnove jej obrusnej vrstvy.“
A prečo sa mestská časť rozhodla opraviť tieto úseky ciest? „Keď zoberiete úseky v súvislostiach, tam vám to bude dávať logiku. Za EU ústi Prístavný most, ľudia z hrádze schádzajú a chodia cez Májovú ulicu a cez parkovisko EU po tom chodníku na Dolnozemskú cestu... Cyklisti, kolobežkári a dnes už môžu aj korčuliari. Prepájame súvislé úseky chodníkov, po ktorých sa dá bez problémov dostať od hrádze pod Prístavným mostom až po Antolskú.“
(in)