Doťahovačky okolo vlastníctva petržalských terás pokračujú
Zdroj: Matúš Husár
Poslankyňa Michaela Ondrejkovič sa v interpelácii zaujímala o terasu Znievska 1-11. Tvrdí, že „po vzore reťazca potravín BILLA, s.r.o., ktorý do 9/2023 komplexne rekonštruoval pobočku Jantárová v kontakte s terasou Znievska a zrekonštruoval aj segment terasy medzi Znievska 1 a reťazcom v zóne vjazdu zásobovania pre kamióny, sa našli ďalší investori, ktorí by podobne radi investovali do terasy Znievska v časti 1-11.“
Z odpovede vyplýva, že problém je v tom, že terasu nemá zverenú do správy mestská časť Petržalka a Bytové družstvo Petržalka takisto tvrdí, že nie je jej vlastníkom. Odpoveď samosprávy na interpeláciu poslankyne Michaely Ondrejkovič však priniesla zaujímavú informáciu: „Mestská časť má zverených do správy 17 terás a magistrát priznáva vlastníctvo k jednej terase Jasovská 2 a 4.“
Už v decembri sme v článku Aby toho zmätku okolo terás nebolo málo citovali starostu Jána Hrčku, ktorý sa vyjadril, že mesto tvrdí, že až na pár výnimiek, mu žiadna terasa nepatrí. „Ak ale žiadna terasa mestu nepatrí, naša pozícia správcu (mestského majetku, pozn.red.) neexistuje,“ uviedol na margo 17-tich terás, ktoré má Petržalka v správe. Opravy terás preto samospráva pozastavila a vyjasňuje si s mestom, kto je majiteľ, kto je správca a čo sú povinnosti mestskej časti.
Stanovisko samosprávy je zrejmé z odpovede na interpeláciu: „Vlastnícke právo sa preukazuje kolaudačným rozhodnutím alebo zmluvou o nadobudnutí vlastníckeho práva. Terasy boli postavené v 80. rokoch minulého storočia Výstavbou hlavného mesta Bratislava ( ďalej len „VHMB“ ) zastupujúceho štát a boli povolené ako súčasť bytových domov. Následne VHMB odovzdávalo stavby do vlastníctva Bytovému družstvu Petržalka alebo do správy Bytovému podniku Petržalka, inžinierske siete do správy príslušných štátnych podnikov (Vodárne a kanalizácie, Elektrárne, Plynárne) a cesty Správcovi pozemných komunikácií. Z uvedeného vyplýva, že príslušné doklady (stavebné povolenia, kolaudačné rozhodnutia, projektové dokumentácie, hospodárske zmluvy, doklady o odovzdaní a prevzatí) by malo archivovať Hlavné mesto SR Bratislava ako právny nástupca VHMB. Podľa § 103 zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (Stavebný zákon) v znení neskorších predpisov vlastník stavby je povinný dokumentáciu skutočného realizovania stavby uchovávať po celý čas jej užívania; pri zmene vlastníctva stavby ju odovzdá novému nadobúdateľovi a pri odstránení stavby stavebnému úradu.“
Rekonštrukcia pobočky hypermarketu v kontakte s terasou Znievska.
Mesto by teda malo mať vďaka svojim archívom v moci tento problém vyriešiť. Zatiaľ sa to nedeje, práve naopak, neistými sa stali aj terasy, o ktorých sme si doteraz mysleli, že vlastníka majú. A to nie je dobrá správa, pretože nám dochádza čas.
(in)