Spôsob, akým Bratislava zvýšila dane, vyvolal kritiku

15.12.2023
0

Zdroj: Zastupiteľstvo.sk

Páčil sa vám článok?

Bratislavčania budú od budúceho roka platiť vyššiu daň z nehnuteľností i vyšší poplatok za odvoz odpadu. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo. Spôsob, akým k tomu došlo, však vyvolal kritické reakcie. Podľa magistrátu je všetko v poriadku.

"Hlavné mesto zvýšilo dane. Nič by na tom nebolo, keby to spravili čestne. Jasne zverejnením na úradnej tabuli v zákonnej lehote na vyjadrenie námietok či návrhov. Mesto však zverejnilo, že ide robiť interné úpravy vo všeobecne záväznom nariadení o daniach, a nie zvyšovanie daní svojim obyvateľom. Takže žiadna diskusia, žiadne námietky neprišli. A potom na zastupiteľstve, kde sa zverejnené zmeny mali odsúhlasiť, sa zdvihne nejaký mestský poslanec s pozmeňujúcim návrhom (návrh podpísaný desiatimi starostami prečítal starosta Ružinova Martin Chren  - pozn. red.) a navrhne otvoriť aj otázku zvýšenia daní obyvateľom a drvivá väčšina ho podporí. Takýmto spôsobom nejednal s ľuďmi doposiaľ v Bratislave žiaden primátor. Pretože primátor, ktorý by mal Bratislavu skutočne rád, a nie len mal úmysel preľstiť jej obyvateľov, mal právo a povinnosť odporučiť svojmu klubu, aby konali v súlade so štatútom hl.mesta a aby pozmeňujúci návrh nepodporili. Arogantné obídenie práva mestských častí vyjadriť sa k zvýšeniu daní je vizitka toho, ako sa chová ten, kto má väčšinu a verejnou diskusiou pohŕda... Oceňujem odvahu štyroch poslancov (D. Krajčír, J. Karman, J. Hrčka, Z. Zaťovičová sa zdržali - pozn. red.), ktorí si preukázali znalosť a úctu k obyvateľom a ku Štatútu hl.mesta a mali odvahu to aj prezentovať hlasovaním. Jeden poslanec si dovolil dokonca s návrhom nesúhlasiť (M. Winkler- pozn. red.)," uviedla na sociálnej sieti bývalá starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Postup priamo v diskusii na zastupiteľstve skritizoval aj petržalský starosta Ján Hrčka. "Som poslancom od roku 2010 v Petržalke a od roku 2012 v meste – z tohto prečítania neverím tomu, že ani ten, kto to predkladal, tomu rozumel. Ja som to videl v písomnej forme a nevedel by som sa zorientovať. Ja to samozrejme nenamietam, podľa mňa je to legislatívne v poriadku takto spraviť, i keď... Ja, ktorý si dovolím všeličo, by som takýto pozmeňujúci návrh takýmto spôsobom v takomto rozsahu váhal, či ho spravím... Myslím si, že 99 % ľudí, ktorí teraz majú za to hlasovať - keby som sa ich na konkrétnu vec pýtal, že o koľko narástla poľnohospodárska pôda, tak netušia, nemajú šancu tušiť. Je to len o tom, že sme presvedčení, že takto je to dobre.. ale tiež to trošičku o niečom svedčí," uviedol v diskusii Hrčka. 

Podľa hlavného mesta návrh prešiel transparentným a legitímnym procesom. Uviedol to hovorca Bratislavy Peter Bubla. Reagoval tak na kritiku ružinovského miestneho poslanca Dávida Starucha, ktorý sa v tejto veci vo štvrtok (14. 12.) obrátil na prokuratúru.

"Od ohlásenia zámeru zvýšiť daň z nehnuteľností (november 2023) do decembrového zastupiteľstva, na ktorom bol návrh prerokovaný, zostával mesiac. A tento návrh prešiel transparentným a legitímnym procesom," skonštatoval Bubla.

Hoci bol formálne na štvrtkové rokovanie mestského zastupiteľstva predložený ako poslanecký pozmeňujúci návrh a nešiel niekoľkomesačným legislatívnym procesom, bol zverejnený 24 hodín pre jeho zasadnutím s riadnou desaťdňovou lehotou na pripomienkovanie verejnosti. Rovnako to podľa neho býva pri každom návrhu VZN.
"Pripomienkami sme sa zaoberali rovnako, ako keby sme ich dostali v bežnom pripomienkovacom procese návrhu VZN," deklaruje Bubla.

Informácia o návrhu zvýšiť dane bola podľa magistrátu odkomunikovaná včas a tak, že stihla zároveň byť prediskutovaná aj na relevantnej komisii mestského zastupiteľstva. Pripomína, že mestské časti, ktorým pôjde polovica zo zvýšenia výberu dane, mohli tento návrh z vlastnej iniciatívy prerokovať ako informačný materiál aj na miestnych zastupiteľstvách. Urobiť tak mohli ešte pred decembrovým zasadnutím mestského zastupiteľstva.
"Na túto diskusiu mali mesiac, čo je zároveň maximálna lehota na zaslanie pripomienok mestských častí v rámci bežného procesu," doplnil Bubla.

Poslanec Staruch vo štvrtok informoval, že podal v súvislosti so schválenou zmenou dane z nehnuteľnosti formálny podnet na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Žiada v ňom preskúmať uznesenie mestského zastupiteľstva, pri ktorého predložení a schválení hovorí o obchádzaní legislatívy. Nepozdáva sa mu, že návrh bol predložený pozmeňovacím návrhom niekoľkých poslancov. Zároveň sa podľa neho významným spôsobom obsahovo odchýlil od pôvodného materiálu prerokovaného mestskými časťami aj od materiálu zverejneného 15 dní pred konaním zastupiteľstva.
"Mám za to, že cieľom pozmeňovacích návrhov by mala byť hlavne formálna úprava alebo doladenie prerokovaného materiálu a bodov v ňom obsiahnutých," podotkol Staruch. Rozsiahle zmeny nariadení so zásadnou zmenou obsahu prerokovaného materiálu by podľa neho mali byť predkladané ako samostatné materiály na rokovanie. Nemyslí si, že verejnosť bola riadne a včas informovaná, občanom bolo podľa neho odopreté aj právo verejného pripomienkovania.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo vo štvrtok všeobecne záväzné nariadenia, ktorými zvýšilo od januára 2024 daň z nehnuteľností a poplatok za odpad. Samospráva poukazuje na infláciu zaťažujúcu samosprávy i ekonomické prognózy, ktoré predpokladajú nižšie výnosy. Zvýšenie dane i poplatku má byť nevyhnutným krokom na to, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb. Zvýšenie dane z nehnuteľností v priemere o 35 percent a poplatku za odpad o 30 percent avizoval v polovici novembra primátor hlavného mesta Matúš Vallo spolu s bratislavskými starostami.

(ms, ac, tasr)

Páčil sa vám článok?