Obyvatelia bytového domu na Medveďovej sa budú cítiť ako na stavbe

15.10.2023
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

„Od marca trpíme denne stavebným ruchom. Dokedy to bude trvať?“ posťažovala sa nám obyvateľka Medveďovej 21, ktorá tu býva 36 rokov. Nemáme pre ňu dobrú správu. „Na budúci rok sa budete cítiť reálne ako na stavbe,“ uviedol starosta Ján Hrčka v diskusii online. Mestská časť totiž požiadala o miliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a s rekonštrukciou domu s nájomnými bytmi chce začať v marci 2024.

Pani Jana býva na piatom poschodí, na ktorom sa aktuálne kompletne prerábali garzónky v réžii mestskej časti. Do konca roka je v pláne rekonštrukcia minimálne ďalších piatich. „Je tu celodenný hluk, špina, väčší výťah je takmer stále odstavený aj preto, že v ňom nosia ťažké veci,“ konštatuje. „Viete, čo to je, keď sekajú okná, zárubne, vynášajú vane?“ Na jednej strane chápe, že je to nutné a ona získa slušných susedov – učiteľov či opatrovateľov, pre ktorých sú určené. Zdravotná sestra je však dlhodobo práceneschopná, takže žije v hluku permanentne a k pohode jej nepridala ani smrť susedky. „Vysťahovanie jej vecí bolo pre mňa psychicky náročné. Keď som počula, ako demolujú jej poličky, ktoré si vozila autobusom z Ikea a tešila z nich... Celý život si to tam zariaďovala... Srdce mi šlo roztrhnúť.“

Tak to, bohužiaľ, neraz v tomto dome chodí. Pozostalí nemajú záujem o veci a garzónku treba pripraviť pre ďalšieho nájomcu. Garsónky sa prenajímajú v štandarde bez nábytku – po rekonštrukcii je v nich osadená kuchynská linka s varičom, zrekonštruovaná kúpeľňa a toalety. Ak byty aktuálne desiati vybratí pedagogickí zamestnanci mestskej časti, príjmu, do konca roka plánuje mestská časť ubytovať až 25 pedagogických a nepedagogických zamestnancov.
Starosta sa vyjadril, že o rok a pol, (maximálne dva od podpisu zmluvy, pozn. red.) sa stav jedného z najhorších bytových domov v Petržalke, kde sa takmer 30 rokov nič neopravovalo, výrazne lepší a poprosil o trpezlivosť.

Hrozil pád lodžií

Odstránenie systémových porúch a obnova bytového domu je urgentná. Ide o jeden z posledných nezateplených bytových domov v Petržalke, v ktorom sa dlhodobo nerealizovali nijaké opravy. „Bytový dom vykazoval po viac ako 40 rokoch existencie závažné poruchy, najmä v prípade prehýbajúcich sa balkónových lodžií, u ktorých hrozil pád,“ informovala nás hovorkyňa Petržalky Mária Halašková s tým, že financovanie projektu obnovy bude vo výške vyše 3 miliónov eur, pričom väčšia časť – 2,7 milióna eur – bude v prípade schválenia žiadosti pokrytá úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania, zvyšok, t. j. viac ako 420-tisíc eur, zafinancuje mestská časť.

FOTOGALÉRIA (garsónky na Medveďovej):

​Súčasťou rekonštrukcie bude okrem iného zateplenie, poruchy predsadených lodžií, výmena dvoch výťahov, spoločných rozvodov, dverných rekonštrukcií v spoločných priestoroch, vymaľovanie, výmena podlahovej krytiny na podlažiach, vyspravenie podláh v spoločných priestoroch aj výmena vstupného oceľového schodiska. „Obnovu podstúpia aj pivnice.

FOTOGALÉRIA: (rekonštrukcia bytov na Medveďovej):

​Celý suterén je miestom 250 pivníc, ktoré sú však využívané minimálne, resp. vôbec. V rámci plánovanej komplexnej rekonštrukcie sa rozhodlo, že časť z existujúcich pivníc sa zachová, no prevažná časť bude zrušená a nahradená priestormi, ktoré budú slúžiť zmysluplnejšie, napríklad ako spoločenská miestnosť/klubovňa/denné centrum,“ uviedla Mária Halašková. Dodala, že v rámci opráv plánujú aj predprípravu na fotovoltaické panely, ktoré by produkovali energiu napríklad na fungovanie výťahov a osvetlenia spoločných priestorov.

Bytový dom na Medveďovej 21 bol skolaudovaný v roku 1981. Na 13. poschodiach sa nachádza 250 bytov, väčšinou garzónky. V roku 1985 bol mestskej časti zverený do správy od mesta. V roku 2021 požiadala Petržalka o prevod do vlastníctva kvôli obnove bytového domu. V septembri 2023 petržalskí poslanci schválili žiadosť o úver zo ŠFRB. „Byty sú podľa platných zásad hospodárenia s bytmi vo vlastníctve mestskej časti určené výlučne pre zamestnancov MČ a jej organizácií, ktorých je na pracovnom trhu nedostatok, napríklad učiteľov či opatrovateľov. Výška nájomného je práve preto aktuálne stanovená na výhodných približne 150 eur/mesiac (základný nájom + energie a služby správcu),“ informovala nás Mária Halašková.

(in)

Páčil sa vám článok?