Dobrá správa pre Devín: Obce, ktoré sú dlhé roky v nútenej správe, sa budú môcť zbaviť dlhu
Zdroj: ms
Samosprávy, ktoré nebudú vedieť splatiť zo svojich príjmov dlh veriteľom, budú mať možnosť konsolidácie pohľadávok. Po dvadsiatich rokoch od schválenia plánu konsolidácie sa dlhy vynulujú. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy skupiny poslancov Sme rodina, SaS a nezaradených, ktorý Národná rada v stredu definitívne schválila aj s pozmeňujúcim návrhom poslankyne Moniky Kozelovej (nezaradená).
Počas ozdravného režimu a nútenej správy bude môcť obec podať na ministerstvo financií návrh na konsolidáciu pohľadávok. Ministerstvo o tom následne rozhodne do 30 dní. Dňom začatia konsolidácie nebude možné začať konanie o výkone rozhodnutia, ani exekučné konanie na majetok vo vlastníctve obce. Určený konsolidačný správca musí vypracovať a predložiť obci plán konsolidácie pohľadávok do 90 dní.
"Inštitút konsolidácie pohľadávok má byť riešením ultima ratio v situáciách, keď komunikácia obce s veriteľmi zlyháva. Preto sa súčasne navrhuje inštitút ozdravného plánu ako nástroja založeného na slobodnej vôli zúčastnených aktérov, ktorý je možné schváliť bez časového obmedzenia," uvádza sa v odôvodnení pozmeňujúceho návrhu.
Pri príprave plánu konsolidácie vyčlení obec časť vlastných príjmov rozpočtu v každom rozpočtovom roku tak, aby bolo možné zaplatiť v lehote 20 rokov 100 % istiny a príslušenstva. Obec takto musí vyčleniť najmenej 5 % príjmov. Táto povinnosť však neplatí v roku, v ktorom by zostávajúca časť nepostačovala na úhradu zákonom stanovených výdavkov obce. Vtedy musí použiť na úhradu záväzkov zostatok príjmov po úhrade uvedených výdavkov.
Svojich dlhov sa po 18 rokoch v nútenej správe môže vďaka novele zbaviť aj bratislavská mestská časť Devín. Po uplynutí dvadsiatich rokov od schválenia plánu konsolidácie pohľadávok sa totiž stanú nezaplatená časť istiny a príslušenstvo nevymáhateľnými. Nemôže to byť ale skôr ako 31. decembra 2024.
"Nútená správa, ktorú nad nami zaviedol zákon, nás ročne zadlžovala o tretinu rozpočtu. Dlh sa stále prehlboval. Som rada, že poslanci pochopili, že situáciu treba riešiť a iným zásahom, ako tým, že sa zavedie ďalší právny inštitút konsolidácia pohľadávok, sa situácia nevie vyriešiť," zhodnotila v stredu na tlačovej konferencii starostka Devína Jana Jakubkovič.
K Devínu sa na sociálnej sieti vyjadril aj starosta Ružinova Martin Chren, ktorý sa v tejto veci tiež angažoval. "Ani len priechod pre chodcov či malý chodník nemohli už skoro dve desaťročia opraviť. Ročné úroky boli vyššie ako splátka, takže by sa dlhu nikdy nezbavili. A to im už veritelia vzali celý majetok. Vďaka tomuto zákonu sa konečne veci zmenia a budúci rok bude môcť aj Devín začať normálne fungovať. Trošičku som asi pomohol, ale veľká vďaka patrí najmä neúnavnej starostke Devína Jane Jakubkovič, poslancom parlamentu zo všetkých strán, najmä tým, ktorí zákon predložili - naša Monika Kozelová, Marián Viskupič, Ľuboš Krajčír, Anna Mierna, Martina Brisudová a Miloš Svrček, a všetkým ostatným, ktorí neúnavne vysvetľovali a dodali podporu. Od PS a SaS, cez Sme rodina, OĽaNO, ODP až po Smer, Hlas a ostatných, tentokrát sa nám podarila úžasná vec a za kus dobra sa spojili naozaj že úplne všetci!"
Za zákon totiž hlasovali vsetci 147 prítomní poslanci.
(tasr, ms)