Ľuďom z rodinných domov a záhradkárom rozdávajú v niektorých mestských častiach tablety proti komárom
Zdroj: pixabay
Bratislavské mestské časti Devín, Karlova Ves či Dúbravka začínajú rozdávať obyvateľom rodinných domov a záhradkárom šumivé tablety proti komárom. Ide o biocídny prípravok, ktorý je vhodný na zabíjanie lariev komárov v liahniskách, ako sú kanály, rybníky, kaluže, záhradné jazierka či nádrže s vodou.
Obyvatelia dotknutých mestských častí si môžu v týchto dňoch po tablety chodiť na miestne úrady. Tablety poskytlo mestským častiam hlavné mesto, ktoré sa snaží biologickými látkami bojovať proti premnoženiu komárov v Bratislave.
Magistrát realizuje plošné zásahy v rozsiahlych liahniskách komárov v záplavových územiach, ale aj mimo nich. Bratislavčanov upozorňuje, že komáre sa neliahnu len v záplavových územiach či periodických mlákach, ale často aj na záhradkách. Liahniskom stoviek až tisícov komárov sa tak môžu stať sudy s vodou, staré pneumatiky, nádobky s vodou pod kvetináčmi či záhradné jazierka. Verejnosti radí pravidelne vylievať všetku vodu zo sudov v záhrade, ukryť pred dažďom, respektíve vylievať aj menšie nádoby. Taktiež pravidelne kosiť a záhradné jazierka zarybniť. Avizoval tiež, že sa bude snažiť pre obyvateľov z rodinných domov a záhradkárov zabezpečiť v spolupráci s mestskými časťami tablety proti komárom.
V hlavnom meste sa podľa magistrátu vyskytuje viac ako 1000 väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce menších mlák, ktoré poskytujú vhodné podmienky na liahnutie komárov. Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, na plodnosť a tiež karcinogénne účinky. Ak má obyvateľ Bratislavy podozrenie na liahnisko komárov vo svojom okolí, môže sa obrátiť na mesto prostredníctvom mailu lovcikomarov@bratislava.sk.
ROZHOVOR Parazitológ Jalili: Kalamitné druhy komárov majú viac generácií, ak bude pršať, môže prísť v septembri nová vlna
Hlavný mestský biológ Nasir Jalili z Lekárskej fakulty UK sa komárom na Slovensku venuje už tridsať rokov. V rozhovore nám povedal, čo komáre láka, ako s nimi bojovať a či nás čaká ďalšia vlna na jeseň.
Insekticídny prípravok vo forme šumivých tabliet Dimilin TB2, budú môcť už od stredy 18. augusta použiť Karlovešťania, ktorí bývajú v rodinných domoch, v boji proti premnoženým komárom. Prípravok je určený na ničenie lariev komárov v miestach ich liahnutia, ktorými sú predovšetkým stojaté vody ako napríklad sudy na zachytenie dažďovej vody v záhradách či jazierka. V prípade záujmu si môžete tabletky vyzdvihnúť na vrátnici karloveského miestneho úradu počas pracovných hodín na Nám. sv. Františka 8. Každý rodinný dom si môže prevziať jedno balenie, v ktorom sa nachádza 5 tabliet prípravku.
Zdroj:
internet
Insekticídny prípravok do vody Dimilin TB2 poskytlo Karlovej Vsi hlavné mesto. Možno ho aplikovať do stojatých vôd, akými sú priekopy, kanály, rybníky, kaluže, záhradné jazierka či nádrže s vodou, prípadne aj drenáže, septiky. Jedna tableta je vhodná do 8 m3 vody. Pre predstavu bežný záhradný sud má objem približne 1 m3. Účinok prípravku sa prejaví do 2 až 4 dní.
(TASR)