Magistrát zasiahol larvicídom od minulého týždňa na viac ako 2 miliónoch m² liahnisk komárov!
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava/Marek Velček
Bratislavský magistrát od minulého týždňa larvicídom zasiahol na viac ako 2 000 000 m2 liahnisk komárov v Bratislave. Mesto avizovalo, že vyliatie povodia riek Dunaja a Moravy si vyžiadalo ešte intenzívnejšie zásahy. Najintenzívnejšie zásahy vykonali v kritických lokalitách ako Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Rusovce.
Mesto priblížilo, že paralelne monitoring a zásahy proti larvám komárov realizovali aj mimo týchto lokalít, kde sa v dôsledku zrážok tvorili periodické mláky.
Rieky sa na území Bratislavy začali vylievať v nedeľu 18. júla. Mesto situáciu okamžite aj vzhľadom na bezpečnostné hľadisko monitorovalo priamo v teréne. "Aj keď sme boli pripravení, bolo so zásahmi potrebné počkať, kým sa hladiny ustália, nakoľko stúpajúca hladina menila profil a rozsah liahnisk. Tento čas sme využili na dôkladné zmonitorovanie zaplaveného územia a naplánovanie čo najefektívnejších zásahov," informoval magistrát na sociálnej sieti s tým, že vzhľadom na rozsah záplav a vysoké teploty, ktoré prajú rýchlemu vývoju komárov, bolo nutné konať rýchlo, aby čo najskôr zničili čo najviac lariev, kým sa z nich vyliahnu dospelé komáre. Preto sa do zásahov zapojil aj Mestský komunálny podnik či miestni dobrovoľníci. Mesto spresnilo, že s rozsiahlymi zásahmi začali od utorka 20. júla, keď sa jednotlivé liahniska začali oddeľovať od hlavných tokov a monitoring už identifikoval larvy.
Na otvorených plochách využili aplikáciu BTI dronom. Zaplavené lesnaté územia ošetrovali pozemným postrekom a v liahniskach s hustým porastom tráv, rákosia a nízkej vegetácie sa podľa ich vyjadrenia najviac osvedčila ručná aplikácia BTI vo forme granulátu, ktorý cez listy prepadá do vody, kde ničí larvy komárov.
Napriek tomu, že zaplavené územie s liahniskami bolo mimoriadne rozsiahle - minulý týždeň šlo o súvislé územie od Devínskej Novej Vsi po Devín a Karlovu Ves a tiež značné časti nábrežia Dunaja v Petržalke, mesto deklaruje, že po ustálení hladiny za posledný týždeň dokázali v týchto záplavových územiach zasiahnuť na všetkých identifikovaných liahniskach. "Na väčšine plôch, kde sme doteraz vykonali kontrolu po zásahu, sa potvrdila takmer 100 % účinnosť, to znamená, že všetky larvy komárov boli v týchto liahniskach zničené skôr, ako sa z nich stihli vyliahnuť komáre. V liahniskach, kde sa pri kontrole ešte nejaké larvy vyskytli, zásah opakujeme," avizovalo hlavné mesto.
Mesto však pripomenulo, že ich cieľom nie je eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizácia ich kalamitného liahnutia. Na území Bratislavy sa nachádzajú viaceré územia s 5. stupňom ochrany, kde nie je možné zasiahnuť ani chemicky a ani biologickým larvicídom BTI. "Príkladom môže byť územie v okolí Marcheggského mosta s 5. stupňom ochrany, kde počas záplav vznikli rozsiahlejšie liahniska komárov, voči ktorým nám však legislatíva neumožňuje zasiahnuť," vysvetlili.
Okrem týchto chránených území sa komáre liahnu aj v súkromných záhradách, kde mesto rovnako nemôže zasahovať, napríklad v sudoch, jazierkach a akýchkoľvek nádobách, kde sa drží voda. Komáre tam dokážu rýchlo naklásť stovky až tisícky vajíčok. Aby ste si neúmyselne na záhradke, či trebárs v nádobke pod kvetináčom na balkóne nevypestovali komáre, je dôležité minimálne raz týždenne všetku vodu z nádob vyliať, alebo využiť na polievanie.
Zásahy larvicídom BTI
Za uplynulý týždeň vykonali viac zásahov ako počas celej minuloročnej sezóny. "Vzhľadom na rozsah zásahov larvicídom BTI za posledný týždeň, viac ako 2 milióny metrov štvorcových, môžeme jednoznačne povedať, že sa nám podarilo zničiť miliardy lariev komárov, ktoré by sa inak vyvinuli na dospelé jedince," dodalo na záver mesto s tým, že bez týchto zásahov by situácia bola neporovnateľne horšia.
(nc)