Neskolaudovaný bufet pri Novej tržnici: Odkúpi ho Nové Mesto za desiatky tisíc alebo ho zrovnajú so zemou?

17.4.2021
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Pri Novej tržnici v bratislavskom Novom Meste už desiatky rokov stojí bufet Pezinský sud. Hoci ide o stavbu, ktorá v terajšej podobe nikdy nebola zlegalizovaná, súčasný majiteľ dal mestskej časti ponuku na jej odkúpenie. Niektorí miestni poslanci si tu dokážu predstaviť napríklad stanicu mestskej polície, iní tvrdia, že čiernu stavbu treba zrovnať so zemou. Čoskoro by mali o jej osude rozhodovať opäť. Svoj názor môžete vyjadriť hlasovaním v ankete na konci článku.

Prednedávnom sa už pred poslancami na zastupiteľstve v Novom Meste objavil návrh, aby schválili odkúpenie tejto stavby od jej súčasného majiteľa.  Znalec hodnotu budovy vyčíslil na 62-tisíc eur. Niektorým poslancom sa táto možnosť pozdáva, iní ju pokladajú skôr za trúfalú. Stavba, v ktorej desiatky rokov funguje bufet, je vlastne nelegálna, ale zas také jednoduché to nie je. Jej majitelia tu pred rokmi získali povolenie na prevádzku bufetu s plochou 16 štvorcových metrov a o legalizáciu rokmi rozšírenej stavby sa dlhodobo, no neúspešne snažili. Majiteľka bufetu, ktorá ho prevádzkovala po svojom otcovi a ponúkala ho mestskej časti na odkúpenie, v tomto roku tragicky zomrela a stavbu aktuálne ponúka mestskej časti jej syn, ktorý nemá záujem podnik daľej prevádzkovať. Pozemky, na ktorých bufet stojí, patria mestu, v správe ich má mestská časť.

Novomestskí poslanci tento bod rokovania na svojom zasadnutí v marci neschválili a rozhodli sa najskôr osobne vybrať na obhliadku priamo na miesto. "Niektorí poslanci sa vyjadrovali, že by to mestská časť mohla odkúpiť, dohodnúť sa a urobili by sme tam stanicu mestskej polície. To ma úplne zaskočilo, lebo tá stavba je tak hrozná, že mala ísť dávno preč. A ešte viac ma zaskočilo, že je nelegálna, čo som nevedela, a doteraz sa s tým nič nerobilo," vyjadrila sa pre banoviny.sk poslankyňa Katarína Augustinič, ktorá po obhliadke zastáva názor, že stavbu treba zbúrať.

"Na zemi je tam normálne asfalt, ide o narýchlo zbúchanú papundeklovú stavbu, určite by som tam nesťahovala mestskú políciu. Mám za to, že sa musí asanovať a na zastupiteľstve by sme nemali rokovať o tom, či to mestská časť kúpi, ale aby sa dal príkaz vlastníkovi na odstránenie stavby. A ešte môže byť rád, že mu nevyrúbime pokutu za čiernu stavbu. Mne príde trúfalé, že niekto tam x rokov podnikal. Samozrejme, je to aj problém mestskej časti a stavebného úradu, že si to nikto nevšímal a stála tam takáto barabizňa," dodala Augustinič s tým, že na mieste sa predával alkohol, čo v lokalite spôsobovalo zvýšený pohyb asociálov po okolí. "Keď z tržnice vytlačili putikárov, tak sa všetci presunuli sem... Mňa prekvapilo, že poslanci okolo pána Gašpierika to navrhovali odkúpiť a presunúť tam mestskú políciu," vysvetľuje poslankyňa.

FOTOGALÉRIA:

​Jedným z poslancov, ktorí by si tu naopak vedeli predstaviť napríklad stanicu mestskej polície, je Libor Gašpierik, ktorý je zároveň predsedom Komisie pre Tržnicu. Gašpierik pre banoviny.sk zdôraznil, že rozhodujúce slovo budú mať poslanci.  "V roku 2020 som bol požiadaný majiteľkou gastro zariadenia "Pezinský sud" pani Hraškovou ako predseda Komisie pre Tržnicu o prerokovanie a riešenie agendy. Ponúkla nám možnosť a prejavila záujem o odpredanie (odkúpenie mestskou časťou) uvedeného objektu. Rovnako nás detailne na Komisii dňa 12.10.2020 informovala o spore, riešení dodatočného povolenia stavby, ktoré riešila na základe rokovaní so starostom, resp. stavebným úradom niekoľko predchádzajúcich rokov. Informovala nás o krokoch, ktoré jej boli uložené zo strany mestskej časti, aby vykonala, na základe čoho ich následne mala realizovať, aby mala stavbu dodatočne povolenú.  Informovala nás, že riadne a včas platila nájomné na celú stavbu, ktorú mala zmluvne dojednanú s mestskou časťou, zriadenou organizáciou Ekopodnik VPS. Na základe toho bol prijatý vo veci záver zo spoločného rokovania Komisie pre Tržnicu a Komisie pre Ekopodnik, ktorý je aj uverejnený na stránke mestskej časti," vysvetlil nám Gašpierik.

Komisia vtedy požiadala prevádzkovateľa bufetu o predloženie ponuky na jeho odpredanie mestskej časti alebo mestu. Majiteľka bufetu vo februári tohto roka však zomrela. "V tomto období ma ako predsedu Komisie pre Tržnicu oslovil syn pani Hraškovej a požiadal o riešenie vo veci prevádzky... Zorganizoval som pre úrad mestskej časti a poslancov  obhliadku priestorov, kde syn pani Hraškovej uviedol opätovne všetky súvislosti s prevádzkou a nájomným vzťahom. Tohto času zaslal pán Hraška výzvu k riešeniu. V týchto intenciách som v súčasnosti v zmysle zaslaného emailu a žiadosti pána Hrašku požiadal pána starostu a miestny úrad mestskej časti, aby vo veci pripravili materiál na prerokovanie v zastupiteľstve Nového Mesta, nakoľko, ako som vyššie spomínal, rozhodnúť môže výlučne zastupiteľstvo," objasnil nám Gašpierik (článok pokračuje pod reklamou). 

Poslanci teda budú v dohľadnom čase opäť rozhodovať, čo s bufetom. V redakcii máme k dispozícii materiály, ktoré inžinier Michal Hraška miestnemu úradu zasielal. Fakty prezentuje otvorene. V liste, ktorý na miestny úrad zaslal 14. apríla 2021, približuje genézu celého bufetu, ktorý tu stál už pred rokom 1989. Stánok ešte v roku 1989 odkúpil od PD Agrokombinát Levice Jozef Demovič (zosnulý v roku 2004), ktorý bol otcom poslednej majiteľky Denisy Hraškovej. Stánok bol určený na predaj pochutín a alko/nealko nápojov. Neskôr ho prevádzkoval jeho syn, Juraj Demovič (taktiež zosnulý 2004). Posledným prevádzkovateľom bola už spomínaná Denisa Hrašková  (zosnulá vo februári 2021), matka Michala Hraška. Ide teda o rodinný podnik. Na stavbu stánku s plochou 16 štvorcových metrov (pán Hraška priznáva, že to nezodpovedá súčasnému stavu) získali jeho prevádzkovatelia dodatočné stavebné povolenie, pričom jednou z prvých podmienok (1990) na uvedenie bufetu do prevádzky bolo umiestnenie stavby na betónovú podložku s napojením na pitnú vodu a kanalizáciu, neskôr sociálne zariadenia.

FOTOGALÉRIA (niektoré dokumenty k bufetu):


​"Postupne sa úpravy nabaľovali (vybudovanie WC, vykurovania, klimatizácie, zákazníckych a skladových priestorov), až sme sa dostali k súčasnému stavu. Do stavby boli investované finančné prostriedky v dobrej viere, že sa po dlhom úsilí podarí vysporiadať vzniknutú situáciu. Poručiteľka splnila všetky technické náležitosti, ktoré boli predpokladmi na kolaudáciu stavby (revízna kontrola elektorinštalácie, protipožiarne zabezpečenie a.i.), avšak z mne neznámych dôvodov sa jej nedarilo stavbu skolaudovať. Počas doby prevádzkovania stavby sa dbalo na udržiavanie poriadku, na mieste v prípade potreby zasahovala súkromná bezpečnostná služba, poručiteľka plánovala zmenu charakteru prevádzky, vzhľadom na situáciu sme sa však dostali k súčasnému stavu. Snahu poručiteľky riadne vysporiadať situáciu kolaudáciou stavby, resp. odkúpením pozemku dokumentujem v prílohe „2“. Situáciu, že stavba nebola skolaudovaná, sa poručiteľka a jej otec snažili opakovane riešiť. Mojou snahou je vysporiadať situáciu promptne a korektne, preto si Vás ako jediný dedič po poručiteľke dovoľujem osloviť pred dedičským konaním. Pevne verím že nájdeme riešenie situácie, ktoré vyústi k spokojnosti všetkých strán," uvádza v liste Michal Hraška.

Ako sa jeho matka snažila o riešenie situácie, môžeme vidieť i z jej listu z mája 2020:

Zdroj: archív


​Spojili sme sa aj s Michalom Hraškom, ktorý aktuálne ponúka mestskej časti bufet na odkúpenie. Vyjadril sa, že má v prvom rade záujem sa dohodnúť, keďže situácia a problém, ktorý zdedil, nie je ničím príjemným ani pre neho. "Mrzí ma, že je to vo verejnosti vímané ako čierna stavba, ale mama mala naozaj roky snahu o jej kolaudáciu," vysvetlil. 

(ms)

Páčil sa vám článok?