Na magistráte vytvorili tím, ktorý by mal pomôcť riešiť problémy so sociálnym bývaním v našom hlavnom meste

18.7.2019
Vo štvrtok poslanci prerokujú rozpočet i mieru solidarity - Primacialny palac
Páčil sa vám článok?

Bratislava musí riešiť problém s dostupnosťou bývania pre ohrozené skupiny obyvateľov. Jednou z možností, ktoré mesto poskytuje sú mestské ubytovne. Po rýchlom audite však vedenie mesta muselo konštatovať, že týmto zariadeniam zjavne nebola dlhé roky venovaná dostatočná pozornosť a podmienky ubytovania v nich nezodpovedajú štandardom. Čo možno najrýchlejšie východisko zo situácie hľadá nový tím na magistráte.

Analýzou nedostupnosti bývania v Bratislave a identifikáciou najvypuklejších problémov sa na magistráte zaoberá nový tím  v zložení:

Sergej Kára, splnomocnenec pre ľudí bez domova a sociálne bývanie, ktorý po ôsmich rokoch na pozícii šéfa neziskovej organizácie Vagus, venujúcej sa práci s ľuďmi bez domova, zúročuje svoje skúsenosti na bratislavskom magistráte.

- Barbora Brichtová, expertka na deti, mládež a rodinu v kríze, ktorá momentálne pôsobí na magistráte. Má dlhoročné skúsenosti v Detskom fonde Slovenskej republiky ako koordinátorka sociálnych projektov a je tiež spoluzakladateľkou Asociácie nízkoprahových programov pre deti a mládež v SR.

- Martin Freund, expert na sociálne bývanie, rešpektovaný odborník z Brna pre sociálnu oblasť, ktorého projekty získali aj medzinárodné ocenenia. Medzi jeho známe projekty patri napr.: Rapid Re-Housing, alebo Housing First.

Jedným z problémov, na ktorý narazili hneď na začiatku, je stav ubytovní, ktoré prevádzkuje hlavné mesto. Bratislava je v súčasnosti zriaďovateľom 2 účelových zariadení poskytujúcich prechodné ubytovanie, a to ubytovňa Fortuna v Dúbravke a ubytovňa Kopčany v Petržalke. Kapacita oboch je cca 580 osôb. Obe zariadenia zároveň evidujú množstvo žiadostí, ktorým nevedia v súčasnosti vyhovieť. Ak by mesto prirátalo žiadosti o nájomné byty v správe magistrátu a žiadosti o nájomné byty v mestských častiach, tak môžeme hovoriť o tisíckach ľudí, ktorým dnes nevie poskytnúť bývanie. 

Zdroj: abn

​"Dôvodom sú, samozrejme, najmä chýbajúce kapacity, ale rovnako aj stav tých, ktoré máme. Napríklad podmienky ubytovania v dúbravskej Fortune nezodpovedajú štandardom a už vôbec nie potrebám rodín, ktoré tam žijú. Tento stav považujeme za neprípustný. Aj v spolupráci s našim odborným tímom robíme na rýchlych opatreniach, ktoré povedú k základným zlepšeniam v kvalite života ubytovaných obyvateľov. Tieto kroky musia byť realizované v najbližších mesiacoch, pričom nehovoríme len o nevyhnutných stavebných úpravách, ale aj o personálnom posilnení ubytovní o zamestnancov, ktorí riešia sociálne  poradenstvo," tlmočil stanovisko mesta jeho hovorca Peter Bubla.

"K jedným z pilotných projektov, ktoré by do budúcnosti mohli ukázať cestu,  možno zaradiť aj projekt, na ktorom už v súčasnosti intenzívne robíme. Pripravujeme rekonštrukciu prvých asi desiatich bytov, ktoré sme identifikovali v majetku mesta. V súčasnosti sú neobývateľné. Avšak už na jar by mohli slúžiť najohrozenejším skupinám obyvateľov. Na projekte plánujeme spolupracovať aj s mimovládnymi organizáciami, ktorých úlohou by mala byť sociálna podpora nájomníkov. Zároveň ešte v tomto roku chceme pripraviť minimálne dva krízové byty, ktoré budú obývateľné do „hodiny” od krízy obyvateľa/ov (požiar, životná udalosť a pod.)," pokračuje ďalej.

"Zároveň sme začali pracovať na dlhodobom riešení témy mestských ubytovní s cieľom poskytnúť rodinám ozajstné bývanie v štandardných bytoch. Pri tejto téme sa otvára aj problematika nedostupného bývania pre veľkú časť Bratislavčanov a Bratislavčaniek. V rámci okolitých hlavných miest má Bratislava najmenej rozvinutý koncept nájomného bývania. Zatiaľ čo v susednej Viedni spadá do kategórie mestského nájomného bývania až 60% z celkového počtu bytov, v Bratislave je to len 0,2% bytov. Identifikáciu možností pre zriadenie nových nájomných bytov mesta má pod palcom pracovná skupina pod vedením námestníčky primátora Lucie Štasselovej. Už počas najbližšieho roka by mohli pribudnúť prvé desiatky bytov a veríme, že ďalšie stovky pribudnú v rámci najbližších rokov ešte počas tohto funkčného obdobia. O funkčnom meste vypovedá aj to, akým spôsobom sa dokáže mesto postarať o ľudí v núdzi a o sociálne slabších. My na takomto meste pracujeme," dodal Bubla.

(ts)

Páčil sa vám článok?